یکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۹

افزایش ۴۱ درصدی نرخ اجاره‌بها در تابستان ۹۹

اجاره بهاء

در حالی مطابق مصوبه ستاد ملی کرونا میزان افزایش نرخ اجاره‌بها حداکثر ۲۵ درصد بوده که مرکز آمار ایران از افزایش ۴۱.۲ درصدی نرخ اجاره‌بها طی تابستان ۹۹ خبر داد.

قدس آنلاین؛ بررسی جدیدترین آمار  مرکز آمار ایران حاکی از آن است که در تابستان  امسال شاخص قیمت اجاره بهای واحدهای مسکونی در مناطق شهری، به عدد ۱۹۵.۸ رسید که نسبت به فصل قبل (۱۷۵.۱) بالغ بر ۱۱.۸ درصد افزایش داشته است.

در این فصل بیشترین نرخ تورم فصلی مربوط به استان همدان با ۱۶.۲ درصد افزایش و کمترین آن مربوط به استان سیستان و بلوچستان با ۳.۱درصد افزایش است. درصد تغییرات شاخص قیمت اجاره بها در فصل تابستان امسال نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه)، ۲۸.۹ درصد است که نسبت به فصل بهار امسال ( ۲۳.۳ درصد) بالغ بر ۵.۶ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان همدان با ۳۷ درصد افزایش و کمترین آن مربوط به استان آذربایجان غربی با ۸.۶ درصد افزایش است. به عبارتی خانوارهای استان همدان به طور متوسط ۸.۱ واحد درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای استان آذربایجان غربی ۲۰.۳ واحد درصد کمتر از میانگین کل کشور در بخش اجاره بها هزینه کرده‌اند.

نرخ تورم چهار فصل منتهی به فصل تابستان ۹۹ نسبت به دوره مشابه سال قبل در بخش اجاره بها، برابر ۲۴.۳درصد است. اطلاع مذکور در استان لرستان (۳۲.۳ درصد) بیشترین عدد و در استان آذربایجان غربی (۸.۹ درصد) کمترین عدد را نشان می‌دهد.

متوسط افزایش هزینه اجاره بها برای کل خانوارهایی که تمدید قرارداد داشته اند، در فصل تابستان ۹۹ برابر با ۴۱.۲درصد است.

مرکز آمار ایران ,

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.