سه‌شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۶

ترامپ مذهبی تر است یا بایدن؟

ترامپ و بایدن

انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا نزدیک است و مذهب مقوله‌ای است که دو نامزد دموکرات و جمهوریخواه آمریکا می‌توانند با تکیه بر آن، بر شمار آرای خود و شانس پیروزی‌شان در انتخابات بیفزایند.

قدس آنلاین: هرچند که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در تلاش است حمایت مسیحیان انجیلی سفیدپوست را برای پیروزی اش جلب کند، یک گروه از مسیحیان هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه با تشکیل یک کمیته اقدام سیاسی درتلاشند حمایت مسیحیان از ترامپ را در هفته‌های مانده به انتخابات ۲۰۲۰ کاهش دهند.

این گروه که مشاور مذهبی سابق باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا نیز عضو آن است، قصد دارند آگهی هایی دیجیتالی و تلویزیونی منتشر کنند.

این آگهی ها به طور ویژه بر رای دهندگان مسیحی به ویژه مسیحیان عضو کلیسای انجلیی و وابسته به کلیسای کاتولیک رم که به تضمین پیروزی ترامپ در سال ۲۰۱۶ کمک کردند، متمرکز است.

اولین آگهی دیجیتال این گروه که قرار است در ایالت های میشیگان و پنسیلوانیا به نمایش درآید، ترامپ را هدف قرار می دهد.

این آگهی که خبرگزاری آسوشیتدپرس قبل از نمایش به نسخه ای از آن دست یافته، به این مساله اشاره دارد که ترامپ از مسیحیت برای اهداف شخصی استفاده کرده است. در این آگهی از تصاویر دونالد ترامپ در مقابل یک کلیسای تاریخی در واشنگتن در زمانی که اعتراض های ضدنژادپرستی در آمریکا به اوج رسیده بود، بهره گرفته شده است.

این آگهی که خواستار جدایی مسیحیان از ترامپ شده، خطاب به پیروان این مذهب می گوید که آنها به ترامپ برای نجات دادنشان نیازی ندارد و حقیقت این است که رئیس جمهوری آمریکا برای نجات کارزار انتخاباتی اش به مسیحیان محتاج است.

این انتقادهای تند و تیز درحالی مطرح است که ترامپ به مسیحیان کلیسای انجیلی به طور خاص چشم دارد تا به وی در انتخاب مجدد و غلبه بر جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات ۲۰۲۰ کمک کنند.

در میان اعضای کمیته مزبور، چهره هایی چون «مایکل ویر» مشاور مذهبی سابق دولت اوباما دیده می شوند.  

ویر گفت: ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ از حمایت بی سابقه انجیلی های سفیدپوست برخوردار بود و نمایشی واقعا قوی در میان کاتولیک ها نشان داد. وی افزود: تصور می کنم در انتخابات سال جاری، حمایت مسیحیان آشکار و هویدا باشد.

ترامپ و کارزار انتخاباتی اش به شدت متکی به رای دهندگان مسیحی است و رئیس جمهوری آمریکا ادعاهای بی پایه و اساسی مبنی بر خصومت بایدن و دموکرات ها با مذهب را مطرح کرده است.

جمهوریخواهان همچنین با طرح این ادعا که دموکرات ها دیدگاهی منفی به «ایمی کانی بارت» نامزد احراز کرسی دیوان عالی آمریکا به دلیل پیروی از مذهب کاتولیک دارند، دست به دامان رای دهندگان مذهبی شده اند و حال آنکه هیچ یک از سناتورهای دموکرات این موضوع را در جریان جلسه تائید صلاحیت بارت مطرح نکردند و شخص بایدن نیز کاتولیک است.

قرار است «پائولا وایت» مشاور مذهبی و کشیش شخصی ترامپ روز سه شنبه در مراسمی در ایالت اوهایو برای جلب حمایت پیروان کلیسای انجیلی شرکت کند.

باید دید که آیا حامیان بایدن می توانند حمایت انجیلی ها از ترامپ را تضعیف کنند یا نه.

مطالعاتی از سوی مرکز تحقیقاتی «پیو» حاکی است که ۷۲ درصد از مسیحیان انجیلی سفیدپوست از عملکرد ترامپ راضی اند، میزانی که در طول دوره ریاست جمهوری اش تا حد زیادی پایدار مانده است.

اما تمهیدات کمیته جدید اقدام سیاسی مسیحیان به ارتباط گسترده با رای دهندگان مسیحی فراتر از پایگاه انجیلی های سفیدپوست چشم دارد. این کمیته امیدوار است به ائتلاف وسیعی از مسیحیان دست یابد، زیرا پیش بینی می شود که ائتلافی از مسیحیان با انتخاب مجدد ترامپ مخالف باشند.

مذهب ترامپ و بایدن

تحقیقات «راندال جی. استفانز» استاد مطالعات آمریکایی در دانشگاه اسلو حاکی است که ارتباط محکمی بین حزب جمهوریخواه و گروه های مذهبی خاصی به ویژه انجیلی های سفیدپوست وجود دارد.

حزب دموکرات نیز منت رای دهندگان مذهبی را می کشد و اغلب بر کاتولیک بودن بایدن تاکید دارد.

به گفته استفانز، اگر بایدن رئیس جمهوری آمریکا شود، دومین کاتولیکی خواهد بود که رئیس جمهوری این کشور می شود، جان اف. کندی اولین رئیس جمهوری کاتولیک آمریکا بود.

آمریکا کلیسای ایالتی ندارد. حدود ۷۰ درصد از آمریکایی های بزرگسال مسیحی هستند. حدود ۴۷ درصد پروتستان و بیش از نیمی از آنها مسیحیان انجیلی اند.

مسیحیان انجیلی به گروه های متفاوتی تعلق دارند که شامل باپتیستها، جنبش پنطیکاستی، لوتری ها و غیره می شوند.

مساله مشترک برای مسیحیان انجیلی، اهمیت تغییرات شخصی و موضع محافظه کارانه در موضوعات سیاسی است.

از سال های ۱۹۷۰، مسیحیان انجیلی به هواداران مهم برای حزب جمهوریخواه تبدیل شده اند.

زمانی که کندی در سال ۱۹۶۰ نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد، باید مردم آمریکا را متقاعد می کرد که تحت تاثیر کلیسای کاتولیک یا واتیکان نیست.

مساله مخالف آن برای ترامپ صدق می کند، در جریان کارزار انتخاباتی ۲۰۱۶، این پرسش مطرح بود که آیا ترامپ یک مسیحی است یا نه؟

خودداری ترامپ از سخن گفتن در مورد مذهبش به طور آشکارا، منطبق با روشی است که وی در مورد دین در مجموع سخن می گوید.

در همین حال، ۲۰ تا ۲۵ درصد از آمریکایی ها خود را مسیحیان انجیلی می دانند و بیش از هشت نفر از هر ۱۰ انجیلی سفیدپوست در سال ۲۰۱۶ از ترامپ در برابر هیلاری کلینتون رقیب دموکرات وی در انتخابات ریاست جمهوری حمایت کردند.

انجیلی های سفیدپوست توجه خاصی به ترامپ دارند و اتهام مطرح شده جنسی علیه وی، لحن بد او، فرار مالیاتی و رفتار غیرکلیسایی وی میلیون ها انجیلی سفیدپوست را از او روگردان نکرده است.

استفانز معتقد است که وقتی مساله انکار ترامپ در مورد گرم شدن زمین، مخالفتش با رسانه های جریان اصلی و حتی نقطه نظرات منفی اش درمورد نحوه برخورد با کووید – ۱۹ به میان می آید، رویکرد ترامپ با اعتقاد اکثریت انجیلی های سفیدپوست تناسب دارد.

یک تحقیق جدید از طرف مرکز «بیلی گراهام» در کالج «ویتون» نشان داد که حدود ۵۰ درصد از انجیلی ها عمیقا به رسانه های جریان اصلی ظنین هستند.

نتایج نظرسنجی ها نیز حاکی است که انجیلی های سفیدپوست احتمالا نسبت به گرم شدن زمین تردید دارند. این افراد به عنوان یک گروه همچنین نحوه مدیریت رئیس جمهوری در ارتباط با کووید – ۱۹ را با میزان بالا و بسیار متفاوت تری از دیگر گروه های مذهبی قبول دارند.

به گفته استفانز، این واقعیت که انجیلی ها به رسانه های جریان اصلی و علم شک دارند، آنها را مستعد اعتقاد به تئوری توطئه می کند.

یک نمونه بارز این مساله، جنبش اینترنتی و تئوری توطئه QAnon است که ادعا می کند آمریکا تحت کنترل شبکه های مخفی و عوامل عمیق دولتی است که درگیر تلاش های مربوط به کودتا، شبکه های کودک آزاری و فرقه های شیطان پرستی هستند.

استفانز گفت: آمریکایی هایی که این نظریه را دارند، در اقلیت هستند، اما QAnon به لطف دونالد ترامپ که توئیت های مربوط به Qanon را بیش از ۲۰۰ بار ریتوئیت کرده است، صدایی فراتر از معمول دارد.

یکی دیگر از سیاستمداران رسوای آمریکایی که با انجیلی ها خوب رفتار می کرد، ریچارد نیکسون بود. در سال ۱۹۷۲ وی ۸۴ درصد از آرا انجیلی ها را به دست آورد و در میان پیروان این گروه حتی محبوبتر از ترامپ بود.

به گفته استفانز، کمتر از دو سال پس از انتخابات آن سال، نیکسون در میان رسوایی و تحقیر از سمت خود استعفا داد. واترگیت نشان داد که نیکسون به طور مستقیم در توطئه ای جنایی دخیل بود و به بسیاری از انجیلی ها در نتیجه آن، احساس خیانت و گوشمالی شدن دست داد.  

اگرچه قانون اساسی آمریکا در مورد اینکه ایالات متحده، کشوری سکولار است، موضع کاملا روشنی دارد، اما مذهب و سیاست در این کشور عمیقا درهم آمیخته است.

واژه خدا را روی اعلامیه استقلال و اسکناس های دلار می توان یافت و همچنین بسیاری از روسای جمهوری این کشور در سخنرانی هایشان از عبارت «خدایا کمکم کن» استفاده می کنند.

به عقیده استفانز، زمانی که مساله حمایت رای دهندگان از ترامپ یا بایدن در انتخابات ۳ نوامبر (۱۳ آبان) به میان می آید، مذهب، فاکتوری مهم تلقی می شود. حتی اگر ترامپ حمایت برخی از انجیلی های سفیدپوست را از دست دهد، اکثریت بالایی از مسیحیان سفیدپوست محافظه کار همچنان وی را به بایدن ترجیح می دهند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.