پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۰

معاون امور هنری و سینمایی اداره ‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی :

برگزاری مجازی جشنواره فیلم فجر مشهد قطعی نیست

معاون اداره ‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی

معاون امور هنری و سینمایی اداره ‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: برپایی مجازی هجدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد هنوز قطعی نیست و ابلاغی از سوی سازمان سینمایی کشور در این زمینه صادر نشده است.

به گزارش قدس آنلاین، محمدرضا محمدی افزود: پیش از این قرار بود جشنواره بین المللی فیلم فجر امسال طبق روال هر ساله و با رعایت پروتکلهای بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی و پراکندگی بیشتر محل قرارگیری تماشاچیان در سالنهای سینما برگزار شود اما هنوز هیچ ابلاغی در این زمینه صادر نشده است.  

وی ادامه داد: در خصوص سایر رویدادهای هنری در استان شامل جشنواره استانی تئاتر یا جشنواره عکس رضوی تصمیم اتخاذ شده از سوی این اداره کل بر مبنای برگزاری مجازی آن در نیمه دوم امسال است.

معاون اداره ‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: فراخوان جشنواره استانی تئاتر منتشر شده و ثبت نام گروه‌های نمایشی در آن انجام گرفته است و پس از دریافت لوح فشرده آثار و بازبینی آنها، دو اثر به عنوان نمایش برتر از خراسان رضوی به جشنواره تئاتر فجر در تهران اعلام خواهد شد.

وی افزود: ستاد استانی مقابله با کرونا هنوز در خصوص محدودیتهای فعالیتهای فرهنگی و هنری و سینمایی در مشهد اظهارنظری نکرده و ابلاغی برای این اداره کل نیامده است.

محمدی ادامه داد: با این حال تاکنون ستاد استانی مقابله با کرونا محدودیتها در خصوص برگزاری فعالیتهای فرهنگی و هنری در پنج شهر خراسان رضوی را ابلاغ کرده است.

وی گفت: از زمان شیوع کرونا تاکنون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بارها مکاتباتی را با سازمان سینمایی و اداره نمایش در وزارتخانه داشته و فهرست خسارتهای وارده از محل شیوع این ویروس به مراکز فرهنگی و هنری و رویدادهای مرتبط با آن در استان را اعلام کرده و در انتظار تصمیم برای پرداخت این خسارتهاست.

معاون اداره‌ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی افزود: در استان نیز کمکهایی در قالب مصوبه شورای شهر مشهد مبنی بر اختصاص ۳۹ میلیارد ریال برای کمک به بخش هنر در قالب آموزشگاه‌های آزاد هنری، نگارخانه‌ها و سالنهای نمایش و سینمایی انجام گرفته است.

وی ادامه داد: هم‌اینک از این محل ۲۰ میلیون ریال توسط شهرداری مشهد به نگارخانه‌های این شهر کمک شده، همچنین ۸۰ درصد از شهریه هنرجویان آموزشگاه‌های آزاد هنری مشهد نیز از محل این اعتبار تامین شده است.

محمدی گفت: در ارتباط با سالنهای سینمایی نیز مقرر شد طی تفاهم نامه بین صاحب سالن سینما و شهرداری، در هر سیانس از فیلم ۳۰ درصد از بلیت صندلیها توسط شهرداری خریداری شود.

وی افزود: کارگردان گروه‌های نمایشی نیز می‌تواند پس از دریافت مجوز اجرا از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با مراجعه به شهرداری و اعلام نمایش خود، هزینه ۳۰ درصد از اشغال صندلیهای سالن محل اجرا را از آن نهاد دریافت کند.

معاون امور هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ادامه داد: با همه این کمکها، میزان خسارت سنگینی که از محل شیوع ویروس کرونا بر بدنه فعالیتهای فرهنگی و هنری استان وارد شد، جبران پذیر نیست مگر اینکه کمکهای دولتی در سطح ملی به این بخش پررنگتر شود.

منبع: ایرنا

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.