پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۰

 آیت الله مکارم شیرازی در مراسم افتتاحیه کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی:

تلاش برای وحدت اسلامی یک عبادت بسیار مهم و پر ارزش است

مکارم شیرازی

آیت الله ناصر مکارم شیرازی مرجع تقلید با تجلیل از فعالیت های صورت گرفته در سال های گذشته برای تقویت وحدت جهان اسلام خواستار ارائه برنامه های جدید برای وحدت بیشتر امت اسلامی شد.

قدس آنلاین:  آیت الله مکارم شیرازی روز پنجشنبه در مراسم افتتاحیه سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی گفت: کنفرانس وحدت خدمات مهمی را انجام می دهد و همه برادران و خواهران عزیز به این کنفرانس اهمیت دهند و تصمیم های آن را اجرا کنند. سعی کنند هر سال قوی تر از سال قبل باشند. چون دشمن هر سال نقشه های جدیدی برای تفرقه میان امت اسلامی می کشد و ما باید برنامه های جدیدی برای وحدت داشته باشیم تا سبب شود کارهای آنها خنثی شود. 

وی افزود: هر گونه تلاش و کوشش برای وحدت اسلامی یک عبادت بسیار مهم و پر ارزش است. امیدوارم آنها که در خواب هستند از خواب غفلت بیدار شوند و همگام با وحدت اسلامی شوند. من به سهم خود کمال تشکر را از تشکیل دهندگان کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی دارم و خدا به آنها توفیق دهد. چون یک کار اساسی و مهم را در جهان اسلام انجام می دهند و همه باید با اینها همکاری کنند. 

این مرجع تقلید، مخالفان وحدت را به سه گروه تقسیم کرد و گفت: گروه نخست، تندروی‌هایی هستند که همیشه بر آتش اختلافات دامن می‌زنند. این تندروها در مذاهب مختلف وجود دارند و باید جلوی آن‌ها ایستاد.
وی دومین گروه مخالف وحدت را وهابیون دانست و تصریح کرد: این‌ها فقط خودشان را مسلمان دانسته و بقیه اعم از شیعه و سنی را کافر می‌دانند، بنابراین مخالف وحدت اسلامی هستند. گروه سوم نیز غربی‌ها همچون آمریکا و اسرائیل غاصب هستند که کارشان ایجاد اختلاف و جلوگیری از وحدت اسلامی است.
مکارم شیرازی ادامه داد: هر سه گروه دائما مشغول فعالیت‌های ضد وحدت هستند، بنابراین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی که هر ساله فعال است، ابتکار عمل را در دست گرفته و مقابلشان ایستاده و انصافا هم مؤثر بوده است.
وی، پیام وحدت را پیام عقلانی و اختلاف را پیام شیطانی عنوان کرد و گفت: مردم پیام اخلاقی را بهتر از پیام شیطانی می‌پذیرند. بنابراین کنفرانس مزبور وظیفه بسیار سنگینی بر عهده دارد.
این مرجع تقلید افزود: بهترین راه رسیدن به وحدت در نظر گرفتن آموزه‌های اسلامی به ویژه آموزه‌های قرآنی است. واقعا جای تعجب دارد کسانی که آموزه‌های قرآنی را می‌بینند ولی در عین حال به آتش اختلاف دامن می‌زنند.
وی افزود: معمولاً وقتی از وحدت سخن به میان می‌آید آیه «وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعًا وَلَا تَفَرَّقُوا» قرائت می‌شود. حبل الله در اینجا به معنای قرآن است. یعنی همه به قرآن مجید چنگ بزنید و ایجاد تفرقه نکنید.
وی نمونه دیگر از آموزه‌های بسیار مهم قرآن به وحدت را آیه ۱۰۵ سوره آل عمران بیان کرد و یادآور شد: مسلمانان همانند کسانی که اختلاف کرده و تفرقه ایجاد کردند، نباشند. قرآن به صراحت ایجاد اختلاف را نهی می‌کند. ما تعجب می‌کنیم عده‌ای این آیات را دیده ولی به اختلافات دامن می‌زنند.
مکارم با اشاره به آیه۴۶ سوره انفال گفت: این آیه می گوید اطاعت خدا و پیامبر کنید، با یکدیگر نزاع نکنید که این نزاع سبب سستی شما می‌شود و این موضوع روح مذهب شما از بین می‌برد. روح مذهب، وحدت است. وقتی نزاع و اختلاف می‌کنید، سست می‌شوید، وقتی سست شدید، روح وحدت از بین می‌رود و این اول بدبختی شماست.
وی افزود: این آیه با چنین صراحتی تفرقه را نفی می‌کند، ولی گروهی همانند تندروها و وهابی‌ها به این مسأله بی اعتنا هستند. البته از بیگانگان که توقعی نیست، چون به این مسائل اعتنا نداشته و کارشان ایجاد اختلاف است.
این مفسر قرآن کریم با اشاره به آیه ۶۵ سوره انعام گفت: قرآن ایجاد اختلاف را هم ردیف صاعقه و زلزله بیان می‌کند، ولی وهابی ها چگونه به سراغ تفرقه می‌روند؟!
 

تفرقه هم ردیف شرک است
وی با استناد به آیات ۳۱ و ۳۲ سوره روم تصریح کرد: این آیه می فرماید از مشرکانی نباشید که در دینشان تفرقه ایجاد کرده و به گروه‌های مختلفی تبدیل شدند. یعنی قرآن تفرقه را هم ردیف شرک می‌داند. مسأله اختلاف هم ردیف شرک بیان شده است. تندروها و وهابی‌ها این آیات را خوانده‌اند که تفرقه افکنی می‌کنند یا آیات را نخوانده‌اند و با آموزه‌های قرآن آشنا نیستند!؟
وی ادامه داد: آیه ۱۴ سوره حشر نیز درباره قوم یهود می‌فرماید ای پیامبر خیال می‌کنید این‌ها متعدد هستند، این‌ها اختلاف دارند، چون قومی هستند که عقل ندارند. یعنی اختلاف هم ردیف بی عقلی است. عقل می‌گوید متحد باشید. مخصوصا در عصر و زمانی که ما هستیم مسأله وحدت اسلامی حرف نخست را می‌زند.
مکارم تأکید کرد: مسلمانان قدرت بزرگی در عالم هستند، به شرط این‌که اتحاد خود را حفظ کنند. دشمن برای این‌که نیروی عظیم اسلامی را در برابر خود نبیند و مزاحمتی برای منافع آن‌ها به شمار نیاید، سعی می‌کند با ایجاد اختلاف، مسلمان را در برابر مسلمان قرار دهد.
وی ادامه داد: دشمنان، بسیاری از کشورهای اسلامی را گرفتار کرده و در میان مسلمانان ایجاد اختلاف کرده‌اند. این‌ها گروهی همانند داعش را ایجاد کرده و به جان مسلمانان انداخته‌اند. تلاش دشمن این است که نیروی عظیم اسلام را به وسیله خود مسلمانان از بین ببرد، چرا که هزینه کمتر و تأثیر بیشتری دارد. دشمن به جای این‌که رسما وارد میدان جنگ شده و با مسلمانان بجنگند، مسلمانان را به جان یک دیگر می‌اندازد.
آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: بنده امیدوارم همه به قرآن بازگردند، همه آموزه‌های قرآنی را در نظر بگیرند. قرآن تنها در این شش آیه به وحدت دعوت نمی‌کند، بلکه آیات متعددی وجود دارد که اگر جمع آوری شوند، درباره وحدت اسلامی یک کتاب می‌شود.
وی اضافه کرد: متأسفانه گروهی هستند که یا نمی‌فهمند، یا نمی‌خواهند که بفهمند. اتفاقا ما نسبت به این گروه‌ها خوشبین نیستیم، این‌ها ممکن است وسیله اجانب برای تحریک تندروها و وهابیون باشند. وهابیون و تندروها بازیچه دست اجانب و بیگانگان بوده و با وحدت اسلامی می‌جنگند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.