پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۶

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس مطرح کرد

پیگیری اتحادیه بین المجالس کشورهای اسلامی درباره ماجرای توهین به پیامبر اسلام(ص)

ابوالفضل عمویی.jpg

ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، روز چهارشنبه 7 آبان با حضور در استودیوی پخش زنده برنامه ی سعادت آباد رادیو تهران درباره امنیت ملی و شفافیت سازی مواردی را مطرح کرد.

به گزارش قدس آنلاین، ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران، روز چهارشنبه 7 با حضور دراستودیوی پخش زنده برنامه ی سعادت آباد رادیو تهران که با اجرای کارشناسی سامان نیازی و تهیه کنندگی مریم سادات آصفی روی آنتن رادیو تهران رفت، درباره‌ی مناقشه ی قره باغ، تحریم ها، پیگیری ترور سردار سلیمانی و اهانت بر پیامبر اسلام مواردی را مطرح کرد.

ابوالفضل عمویی در پاسخ به پرسش کارشناس مجری برنامه ی رادیویی سعادت آباد رادیو تهران مبنی بر اینکه موضع کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در مناقشه قره باغ با توجه به امنیت ملی ایران چیست؟ گفت: حدود یک ماه از آغاز درگیری‌ها بین ارمنستان و آذربایجان می‌گذرد و ما از روز اول نسبت به این موضوع حساسیت نشان داده ایم. از طرف کمیسیون به ماموریتی برای بازدید از مناطق مرزی آذربایجان شرقی رفتیم . واقعیت این است که این درگیری ها آثار خاصی را بر مردم استان آذربایجان در مرز ارس داشته است. موارد متعددی از سقوط راکت در مرزهای ایران به دلیل خطای محاسباتی مشاهده شده است. مرز باریک و سهل الوصول ارس بین ایران و جمهوری آذربایجان واقع شده است که بسیاری از مردم در این مناطق در زمین‌های خود به کشاورزی می پردازند و می‌توانند با چشم غیر مسلح مناطق درگیری را مشاهده کنند. این مسائل باعث ایجاد نگرانی شده که البته با اعتراض مرزبانی، وزارت امور خارجه  به این مسئله ورود کرده است؛ اما تا به حال مشکلی حل نشده است.
وی افزود: متاسفانه بخشی از بار زراعتی مردم کشاورز به دلیل نیاز به برخی ماشین های کشاورزی و موانع امنیتی بر روی زمین باقی مانده است و حتی برخی کشاورزان به جمع آوری محصول به صورت دستی اقدام کرده اند؛ اما مسائل تنها به اینجا ختم نمی‌شود و ما ارتباطات سیاسی و مردمی نزدیکی با این دو کشور داریم. مردم آذری و اقوام ارمنی ساکن ایران تعلقات خاصی به این دو کشور دارند و ایران مایل به حفظ روابط دوستانه خود با دو کشور است.


هیچ کشوری مانند ایران با شدیدترین تحریم ها مواجه نبوده است
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۹۷ درصد از داروی مورد نیاز ایران در داخل تولید می‌شود گفت: نیمی از داروهای وارداتی دارای نمونه های تولید داخلی هستند؛ اما برخی بیماران به دلیل تمایلات شخصی و یا تشخیص پزشکی اقدام به تهیه نمونه خارجی می کنند. تنها یک و نیم درصد از داروهای مورد نیاز این کشور نیاز به واردات دارند. امروزه امکان دسترسی به فرمولاسیون داروهای جدید فراهم است و شرکت های داخلی در بازه زمانی این داروها را با کیفیت لازم تولید می کنند. ما سعی در تولید این داروها در کشور داریم تا بتوان از طریق تولید داروهای با کیفیت نیازهای کشور را برطرف کنیم ‌؛ اما واقعیت این است که آمریکایی ها یک فشار حداکثری را برای ایران اعمال کردند که اگر ملتی مانند ایران نبود، نمی‌توانست با این فشارها مقاومت کند.
عمویی با تاکید بر اینکه تاکنون هیچ کشوری در جهان با این فشار تحریمی روبرو نبوده است اظهار داشت: هر مهمان خارجی که به ایران می آید باور نمی کند ایران با این تحریمهای سخت روبرو است. ما می دانیم که در شرایط سختی قرار داریم؛ اما با همه اینها حداقل نیازهای مردم تامین می شود و امیدواریم با تلاش بیشتر به اهداف بهتری دست پیدا کنیم.


ترور سردار سلیمانی توسط وزارت امور خارجه و قوه قضاییه پیگیری می شود
نماینده مجلس یازدهم ایران در واکنش به اظهارات نیازی کارشناس برنامه مبنی بر مطالبه مجلس از اقدامات وزارت امور خارجه در پی ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: این مسئله طی جلسه ای با دکتر ظریف مطرح شد. دو دستگاه قوه قضاییه از طریق برگزاری دادگاه ها و وزارت امور خارجه از طریق مسائل بین المللی میتوانند این مسئله را پیگیری کنند.
وی افزود: با توجه به اینکه این اتفاق در در خاک عراق رخ داده  و در این ترور ناجوانمردانه شهید ابومهندس هم به شهادت رسیده است، مسئولان عراقی نیز می توانند خواستار پیگیری این قتل و ترور باشد. «آگنس کالامارد»، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور قتل‌های فراقانونی، در گزارش آخرش در ژنو به این مسئله ترور شهید سلیمانی اشاره کرد و قاطعانه از زاویه سازمان ملل این موضوع را محکوم کرده و اعلام داشته آمریکایی‌ها مرتکب جنایت شدند و این مسئله در ظرفیت‌های حقوقی خاصی را برای ایران ایجاد می‌کند. ما دائما در حال پیگیری این مسئله و اجرای نقش نظارتی خود هستیم تا بتوانیم شاهد حرکت وزارت‌خارجه در مسیر درست باشیم.


پیگیری اتحاد مجالس کشورهای اسلامی علیه توهین به پیامبر اسلام(ص)
وی در انتها در پاسخ به اینکه واکنش مجلس در هم افزایی با مجالس کشورهای اسلامی در توهین خصمانه دولت فرانسه به ساحت پیامبر اکرم(ص) و موضع مکرون چه بوده است؟ اظهار داشت: واکنش ما در مجلس بسیار جدی بوده  و بیانیه ای توسط تمامی نمایندگان مجلس به امضا رسیده است. این مسئله همچنین از جنبه عضویت مجلس شورای اسلامی در اتحادیه بین المجالس کشورهای اسلامی نیز این امر پیگیری می شود و امیدواریم این موضع مشترک بین مسلمانان جهان به زودی به نتیجه برسد تا فرانسوی‌ها را از مسیر اشتباهی که می‌روند بازداریم.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.