سه‌شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۴

هزینه وام مسکن یک میلیون تومان کاهش یافت + اینفوگرافی

خرید مسکن

هزینه هر ورق از اوراق تسه دیروز تا سطح ۸۰ هزار تومان تنزل پیدا کرد. این روند سبب شد تا نرخ سود وام مسکن به سطح ۲۲ درصد نزدیک‌تر شود.

به گزارش قدس آنلاین، هر ورق از اوراق تسه در روز ۱۲ آبان قیمتی معادل با ۸۰ هزار تومان داشت. این درحالیست که اعتبار هر ورق در بازار مسکن ۵۰۰ هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می‌توان ۵۰۰ هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین ۱۴۰ میلیون تومان و برای متاهلین را ۲۴۰ میلیون تومان اعلام کرده است، مجردها نیازمند خرید ۲۸۰ ورق و متاهلین ۴۸۰ ورق خواهند بود. بنابراین مجردها برای اخذ وام مسکن باید ۲۲ میلیون و ۴۱۱ هزار تومان و متاهلین ۳۸ میلیون و ۴۱۹ هزار تومان اوراق تهیه کنند.

تسه+11+آبان

نرخ سود موثر وام مسکن

نرخ بازده داخلی یکی از روش‌های استاندارد برای ارزیابی طرح‌های اقتصادی است. در این روش تلاش می‌شود تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند.

اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ مشخص در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد.

با توجه به اینکه هزینه اوراق برای مجردها در روز شنبه ۲۲ میلیون و ۴۱۱ هزار تومان و برای متاهلین ۳۸ میلیون و ۴۱۹ هزار تومان محاسبه شده است. بنابر توضحیات یاد شده با کسر این هزینه‌ها از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای مجردها از ۱۷.۵ درصد به ۲۲.۲۵ درصد و برای متاهلین به ۲۲.۱۴ درصد کاهش می‌یابد.

هزینه کل وام مسکن در طول ۱۲ سال

 نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول ۱۲ سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ کرده‌اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه‌های مجردینی که امروز برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و بایستی آن را در طول ۱۲ سال به بانک باز پرداخت کنند برابر با ۱۸۲ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان خواهد بود. این رقم برای متاهلین ۳۳۸ میلیون و ۳۴۴ هزارتومان برآورد می‌شود.

با توجه به محاسبات تهیه اوراق مسکن برای شنبه هفته اخیر نشان می‌دهد که هزینه وام مسکن نسبت به فروش قبلی برای مجردین ۸۱۳ هزار تومان و برای متاهلین ۱ میلیون و ۳۹۴ هزار تومان کاهش یافته است.

اوراق+تسه

منبع: اقتصاد نیوز

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.