چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۷

وزیر دفاع جدید آمریکا از متهمان ترور شهید سردار سلیمانی است

کریستوفر میلر

«عبدالباری عطوان» در سرمقاله امروز (چهارشنبه) روزنامه« رأی الیوم» چاپ لندن از «کریستوفر میلر» وزیر دفاع جدید آمریکا به عنوان یکی از افراد متهم در پرونده ترور شهیدان سردار سپهبد «قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس» و انفجار بندر بیروت نام برد.

قدس آنلاین: سردبیر رأی الیوم از کنار گذاشته شدن « مارک اسپر » وزیر دفاع آمریکا توسط «دونالد ترامپ» و انتخاب فوری «کریستوفر میلر» رئیس «مرکز ملی مبارزه با تروریسم» در شورای امنیت ملی این کشور به جای وی به عنوان «یک اقدام نگران کننده و غیرمنتظره» یاد کرد.

عطوان اختلافات میان ترامپ و اسپر را قدیمی توصیف کرد و نوشت: این اختلافات به تابستان گذشته بازمی‌گردد، زیرا در آن زمان ساکنان شهر «مینیاپولیس» در اعتراض به کشته شدن «جورج فلوید» جوان سیاه پوست تظاهرات، برگزار کردند و به دنبال آن ترامپ از اسپر خواست تا نیروهای ارتش را در خیابان‌های این شهر به منظور سرکوب معترضان مستقر کند، اما او از دستور ترامپ سرباز زد.

این تحلیل‌گر سرشناس مسائل سیاسی جهان عرب همچنین پیش‌بینی کرد که ترامپ در یک اقدام انتقامجویانه «جینا هسپل» رئیس دستگاه اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و «کریستوفر وایلی» رئیس پلیس فدرال آمریکا را نیز از کار برکنار نماید، زیرا ترامپ از آن دو خواست تا اسناد مربوط به نقشه شکل گرفته علیه وی در انتخابات ریاست جمهوری را افشا کنند، اما آن دو از دستور رییس جمهوری آمریکا سرباز زدند.   

عطوان معتقد است که انتخاب میلر به عنوان وزیر دفاع آمریکا نشات گرفته از آن است که او بی‌هیچ شک و تردیدی طرح‌های ترامپ در مورد ایران، عراق و سوریه را به اجرا در می‌آورد و علیه کشورهای تشکیل دهنده محور مقاومت، سیاست‌های تندی در پیش خواهد گرفت و گفته می‌شود که او در ترور شهیدان سردار سپهبد سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و المهندس فرمانده برجسته سازمان «الحشد الشعبی» عراق و احتمالا انفجار بندر بیروت نقش اصلی را برعهده داشت.

بر اساس این گزارش، ترامپ که حاضر به پذیرش شکست نیست و اصرار دارد تا خود را به عنوان پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا معرفی کند، همچنان به عنوان رئیس جمهوری  تا آخرین روز از حکمران‌ اش یعنی ۲۰ ژانویه ( اول بهمن ماه ) دارای اختیارات تام است.

سرمقاله نویس رأی الیوم پیش‌بینی کرد که ترامپ در آینده هر یک از مقامات آمریکا را در صورت مخالفت با طرح‌های محرمانه‌اش جهت انتشار آشوب و خشونت در داخل آمریکا و خارج از این کشور، از کار برکنار خواهد کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.