پنجشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۱

مانع اصلی انتخابات الکترونیک کجاست؟

عرف: انتخابات الکترونیک در یک‌پنجم شعب ممکن است

انتخابات الکترونیکی

در حالی که عباسعلی کدخدایی روز چهارشنبه از توانایی برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ به‌صورت الکترونیک خبر داد، حالا جمال عرف، معاون وزیر کشور است که از کمبود تعداد صندوق‌های رای الکترونیک حرف می‌زند و می‌گوید برگزاری انتخابات الکترونیک در یک‌پنجم شعب ممکن است.

قدس آنلاین: در سالهای گذشته همواره این دولت‌ها بودند که تاکید داشتند اماده برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی هستند و طرح های مختلفی را همبه شورای نگهبان ارائه می‌دهند اما با مخالفت ایبن نهاد روبرو می‌شود.

این بار اما با وجود پدیده همه‌گیری ویروس کرونا و لزوم رعایت پزوتکل‌های بهداشتی به نظر می‌رسد چاره‌ای جز حل این این اختلاف و موانع برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ به صورت الکترونیکی نیست، اما اظهارات معاون سیاسی وزیر کشور نشان می‌دهد شاید آنچه تا کنون دولت‌ها از جمله دولت فعلی در مورد امادگی و توانیی برگزاری انتخابات الکترونیکی عنوان می‌کرده‌اند و شورای نگهبان را مانع اصلی نشان می‌دادند چندان هم واقعیت نداشته است.

خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه فرهیختگان نوشت جمال عرف، معاون سیاسی وزیر کشور در گفت‌وگو با این روزنامه به بررسی وضعیت برگزاری انتخابات الکترونیک و ظرفیت‌های موجود در این زمینه پرداخته و از کمبود تعداد صندوق‌های رای الکترونیک سخن گفته است

5264107.jpg

معاون سیاسی وزسیر کشور تاکید کرده که  برگزاری انتخابات الکترونیک در یک‌ پنجم شعب ممکن است.

جمال عرف در این مصاحبه با بیان اینکه وزارت کشور این آمادگی را دارد که با همکاری شورای نگهبان کار کند، افزود:  اگر در تمام شعب که قطعا برای سال ۱۴۰۰ بالغ‌بر ۶۰ هزار شعبه خواهد بود، نتوانیم انتخابات را الکترونیک برگزار کنیم حداقل در یک‌پنجم شعب می‌توان به‌صورت الکترونیک انتخابات را برگزار کرد. 

انتخابات الکترونیکی در کلانشهرها

وی اظهار داشت که این امر درحال رایزنی است تا به جمع‌بندی برسیم و این اقدام صورت گیرد؛ به‌عبارتی ما کلانشهرها را مدنظر داریم که بتوانیم پوشش دهیم زیرا  ما توانایی پوشش یک‌پنجم از کشور را برای برگزاری انتخابات به‌صورت الکترونیک داریم و این بابت همین صندوق‌های موجود است.

معاون سیاسی وزیر کشور تصریح کرد: اگر بخواهیم همه شعب را پوشش دهیم باید صندوق جدید تولید شود و آن هم مستلزم این است که زودتر به جمع‌بندی برسیم و وارد تولید این صندوق‌ها شویم و هرچه زمان جلوتر برود این سقف تولید تامین نخواهد شد،

وی گفت: برای تولید این عدد قابل‌توجه ۶ ماه زمان نیاز داریم. ازاین‌رو در این مدت کم این میزان صندوق برای برگزاری انتخابات الکترونیک در همه شعب کشور قاعدتا تامین نمی‌شود.

این در حالیست که یک روز پیشتر عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان  از توانایی برگزاری انتخابات الکترونیک خبر داده بود. بخش‌هایی از این گفت‌وگو در ادامه از نظرتان می‌گذرد.

برای ۱۴۰۰ آماده برگزاری انتخابات الکترونیک هستیم

کدخدایی در گفتگو با فرهیختگان با اشاره به اینکه خیلی از مراحل انتخابات از سال ۸۰ تاکنون الکترونیک شده، اما آنچه بسیار موردتوجه است، یکی دو مرحله آخر است که می‌توانیم آرا را به‌صورت الکترونیک اخذ کنیم و بعد کار شمارش انجام شود.

4.PNG

وی با بیان اینکه شاید برخی زمینه‌هایی که باید چنین مساله‌ای را از جهت فنی آماده کند و تا حدی ممکن است فرهنگی باشد، همچنان مفقود است، افزود: ولی باید بتوانیم آنها را به‌خوبی تعبیه کنیم، به‌گونه‌ای که حق مردم از بین نرود.

سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: برای ما ساده‌تر است که اعلام کنیم انتخابات به‌صورت الکترونیک برگزار می‌شود تا بسیاری از مراحلی را  که اکنون داریم و به‌صورت دستی نیاز به دقت دارد، کنار بگذاریم ولی هنوز نتوانسته‌ایم به یک مرحله‌ای با دوستان در  وزارت کشور  برسیم که این اطمینان از جهت تضمین امنیت آرا برای ما ایجاد شود، چرا که رای مکاتبه‌ای و رای پیش از موعد رای‌گیری در قانون به رسمیت شناخته نشده است، یعنی همانند چیزی که در آمریکا بود و حدود ۱۰۰ میلیون رای مکاتبه‌ای داده شد.

وی تاکید کرد: در بحث انتخابات الکترونیک اگر این اطمینان برای ما حاصل شود که امکان مخدوش شدن آرا به حداقل برسد قطعا شورای نگهبان این آمادگی را دارد که این کار را انجام دهد. اما همچنان دغدغه اعضای شورای نگهبان باقی است که تا چه اندازه می‌توانیم اطمینان حاصل کنیم آرا به‌درستی اخذ و قرائت شود.

وی افزود: مردم در روزی که می‌خواهند رای بدهند، دغدغه‌ فرصت اندک را نداشته باشند؛ به‌طور مثال بخشی از جامعه نمی‌تواند از عابربانک‌ها استفاده کند، درحالی‌که همین افراد باید رای بدهند. باید تکلیف اینها هم روشن شود که اگر کسی نتوانست به‌صورت الکترونیک رای بدهد آیا می‌تواند به‌صورت دستی رای بدهد یا خیر، لذا این امکان نیز باید فراهم باشد. این موارد چند دغدغه مهم است که با دوستان  وزارت کشور درحال رایزنی هستیم و اگر این دغدغه‌ها برطرف شود قطعا ما هم هیچ‌گونه مانعی بر سر راه الکترونیک شدن انتخابات نمی‌بینیم حتی به نظر ما واجب و لازم است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.