دوشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۷

یک متخصص:

هر فرد مبتلا به کرونا دستکم ۱۰ نفر را مبتلا می‌کند

مدیر گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی مشهد

مدیر گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: هر فردی که به ویروس کرونا مبتلاست در صورت رعایت نکردن موازین بهداشتی پیشگیرانه دستکم ۱۰ فرد سالم را به این ویروس مبتلا کرده و از این طریق به سلامتی جامعه آسیب می‌رساند.

به گزارش قدس آنلاین، دکتر رزیتا خداشاهی افزود: کرونا فقط یک بار برای هر فرد نیست چرا که برخی افراد بیش از دو بار به این ویروس مبتلا شده‌اند و تظاهرات مختلف داخلی، ریوی، عفونی و قلبی داشته‌اند.
وی ادامه داد: عملکرد بدن فرد مبتلا به کرونا پس از بهبودی همانند قبل از ابتلا نیست و این افراد مشکلات جسمی، روحی و تنفسی بسیار دارند.

مدیر گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بسیاری از بیماران کرونایی در کنار آسیب‌هایی که به خود رسانده‌اند، درگیری‌های بسیار برای خانواده‌هایشان ایجاد کرده‌اند.
خداشاهی افزود: ویروس کرونا واکسن و داروی خاصی ندارد و بهترین راه در شرایط بحرانی، رعایت نکات پیشگیرانه و دستورالعمل‌های بهداشتی است.
خداشاهی ادامه داد: هم‌اینک بسیاری از بیماران کرونایی بستری در بخش‌های داخلی، عفونی و آی. سی. یو بیمارستان‌های زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد جوانان هستند و مرگ و میر در این گروه سنی نیز زیاد است.
وی گفت: کرونا ثابت کرده است که سرما و گرما، فقیر و غنی،  پیر و جوان نمی‌شناسد و به هرکس که بی‌تفاوت باشد آسیب می‌رساند.

مدیر گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: کادر درمان بیمارستان‌ها بالغ بر هشت ماه است که به‌صورت شبانه‌روز و با لباس‌های بسیارسخت بر بالین بیماران کرونایی هستند، مدافعان سلامت که قهرمانانه در جبهه مبارزه با کرونا حاضر هستند جان خود را به خطر انداخته‌اند تا جان همنوعان خود را حفظ کنند.

براساس آخرین آمار رسمی تاکنون ۷۶۲ هزار و ۶۸ نفر در ایران به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۴۵۹ تن از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان این بیماری در کشور به ۴۱ هزار و ۴۹۳ تن رسیده است.

همچنین تاکنون ۵۵۸ هزار و ۸۱۸ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.  

منبع: ایرنا

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.