جمعه ۳۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۲

غریب آبادی: رژیم صهیونیستی بدون قید و شرط به ان پی تی ملحق شود

غریب آبادی

سفیر کشورمان نزد سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، با تاکید بر ضرورت اعمال فشار پیوسته بر رژیم صهیونیستی برای الحاق فوری و بدون قید و شرط به ان پی تی، از چگونگی اجرای پادمان‌های آژانس توسط عربستان سعودی و امارات ابراز نگرانی کرد.

قدس آنلاین؛ کاظم غریب‌آبادی در نشست فصلی شورای حکام آژانس با ارائه سخنرانی در مورد قابلیت‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی، خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌ای و وضعیت اجرای پادمان‌های هسته‌ای در عربستان سعودی و امارات متحده عربی، مواضع جمهوری اسلامی ایران را تشریح کرد.

غریب‌آبادی در ابتدای سخنان خود با اشاره به اینکه مشروط کردن الحاق به ان پی تی به ایجاد شرایطی خاص، توجیه غیرقابل قبولی برای عدم جهان شمولی معاهده است، گفت: جای تأسف جدی است که رژیم اسرائیل به عنوان تنها غیر طرف معاهده عدم اشاعه در خاورمیانه بوده و به این ترتیب، از جهانی شدن آن جلوگیری می‌کند.

کسب قابلیت‌های هسته‌ای مخفی توسط رژیم اسرائیل، در سایه نادیده گرفتن کامل قوانین و هنجارهای بین‌المللی، تهدید جدی برای امنیت و ثبات جهان و منطقه است

سفیر و نماینده دائم کشورمان ضمن گوشزد کردن این نکته که کسب قابلیت‌های هسته‌ای مخفی توسط رژیم اسرائیل، در سایه نادیده گرفتن کامل قوانین و هنجارهای بین‌المللی، تهدید جدی برای امنیت و ثبات جهان و منطقه است، اظهار داشت: الحاق فوری و بدون قید و شرط رژیم اسرائیل به معاهده ان.پی.تی، به عنوان یک عضو بدون سلاح هسته‌ای، و قرار دادن تمام مواد، فعالیت‌ها و تاسیسات هسته‌ای خود تحت پادمان جامع آژانس، تنها گام برای جبران بحران هسته‌ای فعلی در منطقه خاورمیانه است.

این دیپلمات ارشد کشورمان در ادامه با اشاره به اینکه ظاهرا توسل به عدم عضویت در ان پی تی و عدم دارا بودن موافقتنامه جامع پادمان با آژانس، تبدیل به الگوی شناخته شده‌ای برای شانه خالی کردن از بار اجرای کامل و قابل راستی آزمایی تعهدات شده است، از عدم اجرای موافقتنامه جامع پادمان توسط پادشاهی سعودی و وضعیت امارات متحده عربی در این زمینه ابراز نگرانی کرد.

وی افزود: ریاض با دارا بودن پروتکل مقادیر کوچک، موافقتنامه جامع پادمان را به طور کامل اجرا نمی‌کند، و امارات متحده عربی نیز هنوز به طور رسمی دارای پروتکل مقادیر کوچک با آژانس است و تا زمانی که آنها این پروتکل را همانطور که دبیرخانه آژانس بارها درخواست کرده است، لغو نکنند، هیچ احساس تکلیفی در قبال اجرای کامل و موثر موافقتنامه جامع پادمان نمی کنند. در مورد عربستان، واقعیت این است که کمترین اختیارات لازم برای آژانس جهت راستی آزمایی فراهم نشده است و در مورد امارات، اگرچه آنها به زعم مقاماتشان موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی را اجراء می کنند، اما همچنان دارای پروتکل مقادیر کوچک هستند و هر وقت که خواستند، می توانند تمامی تعهداتشان را متوقف کنند.

کوتاهی در اجرای پادمان‌های آژانس آن هم در زمانی که به نظر می‌رسد توانایی‌های هسته‌ای امارات و عربستان سعودی با شتاب به جلو می‌رود، به آنها اجازه می‌دهد تا برخی فعالیت‌های هسته‌ای خود را بدون اینکه تحت بازرسی‌های آژانس قرار بدهند، پنهان کنند

غریب‌آبادی هشدار داد: کوتاهی در اجرای پادمان‌های آژانس آن هم در زمانی که به نظر می‌رسد توانایی‌های هسته‌ای امارات و عربستان سعودی با شتاب به جلو می‌رود، به آنها اجازه می‌دهد تا برخی فعالیت‌های هسته‌ای خود را بدون اینکه تحت بازرسی‌های آژانس قرار بدهند، پنهان کنند.

وی افزود: علیرغم این وضعیت، متاسفانه طرفداران به اصطلاح اصلی عدم اشاعه سکوت انتخاب کرده اند و برخی اعضای آژانس نیز بدون هیچ توافق قبلی برای پذیرش اجرای کامل موافقتنامه پادمان و اجرای هنجارهای عدم اشاعه، با این کشورها در توسعه توانایی هسته ای آنها همکاری می کنند.

نماینده کشورمان نزد آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: جامعه بین‌المللی چاره ای جز اعمال فشار پیوسته بر رژیم اسرائیل برای پیوستن سریع و بی قید و شرط به ان.پی.تی، به عنوان یک طرف غیر دارنده سلاح هسته ای این معاهده، و قرار دادن تمامی فعالیت ها و تأسیسات هسته ای آن تحت پادمان‌های جامع آژانس ندارد.

وی با استقبال از درخواست رسمی اخیر آژانس از کشورهای دارای پروتکل مقادیر کوچک برای لغو آنها اظهار کرد: قویا از امارات متحده عربی و عربستان می خواهیم که بلافاصله پروتکل مقادیر کوچک خود را لغو کرده و به طور کامل، وارد اجرای موافقتنامه جامعه پادمان شوند.

غریب‌آبادی همچنین هرگونه شکست تلاش‌ها در متقاعد کردن عربستان سعودی و امارات به شفافیت در فعالیت‌های خود را تاسف بار خواند و گفت: چرا که این موضوع می‌تواند منجر به تضعیف کل سیستم راستی آزمایی و پادمان آژانس شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.