شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۴

گزارشگر ویژه سازمان ملل: ترور فخری‌زاده تخطی از حقوق بشر بین‌المللی است

اگنس کالامار

گزارشگر ویژه سازمان ملل با تلقی کردن ترور محسن فخری‌زاده به عنوان «یک قتل هدف دار برون مرزی و در یک درگیری مسلحانه» آن را تخطی از حقوق بشر دانست.

قدس آنلاین: اگنس کالامار گزارشگر ویژه سازمان ملل در پی ترور روز گذشته محسن فخری زاده دانشمند برجسته ایرانی در صفحه توییترش نوشت:  هنوز سؤال‌های بسیاری درباره جریانات کشتن محسن فخری زاده،  دانشمند ارشد ایران وجود دارد.  هنوز هیچ عامل دولتی یا غیردولتی مسئولیت آن را بر عهده نگرفته است. 
کالامار در ادامه نوشت: اما به یاد داشته باشیم که یک قتل هدف دار برون مرزی و با یک درگیری مسلحانه تخطی از حقوق بشر بین‌المللی است که با زور جان کسی را گرفتن را منع می‌کند و تخطی از منشور سازمان ملل است که اعمال زور برون مرزی در مواقع صلح را منع می‌کند. 
او افزود: کشورهایی که به اقداماتی خصومت آمیز مبادرت کنند و به گرفتن جان کسی منجر شود،  به صورت بالفعل تعهداتشان در معاهده‌ها را نقض کرده‌اند. کشورهایی که نمی‌توانند اقداماتی مسئولانه برای حل کردن مناقشه‌های بین‌المللی شان از طریق صلح آمیز انجام دهند، نمی‌توانند به تعهدات مثبت‌شان برای اطمینان حاصل کردن از حق زندگی پایبند باشند. 

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.