یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۸

یزد «رنگین‌کمان» سنت حسنه وقف؛ از ترمیم دل های شکسته تا تامین خوراک جانوران

وقف

یزد- مردمان یزد از دیرباز نسبت به مقوله وقف توجه خاصی داشته و در این زمینه وقفیات جالبی را به ثبت رسانده‌اند که در این گزارش به چند نمونه از این وقفیات اشاره‌شده است.

قدس آنلاین-گروه استان ها: وقف عملی خیرخواهانه و احسان انسانی است که در جوامع گوناگون به‌ویژه در میان مسلمانان متناسب بافرهنگ آنان تجلی می‌یابد. ازاین‌رو تداوم و گسترش آن سبب محرومیت‌زدایی و تأمین منافع عمومی جامعه می‌شود و برقراری عدالت اجتماعی را میسر خواهد کرد.

وقف فقط مختص جامعه ما نیست و یک مفهوم جهان‌شمول است و بررسی‌های انجام‌شده نشان می‌دهد بخشی از منابع مالی برترین دانشگاه‌های دنیا از محل وقف پرداخت می‌شود و جالب اینجاست که  یکی از بزرگ‌ترین جایزه‌های دنیا یا همان جایزه نوبل به‌صورت کامل موقوفه است و این مهم اثرات، جلوه‌ها ویژگی‌های وقف را نشان می‌دهد.

تأمین منافع عمومی و عدالت اجتماعی از مهم‌ترین ابعاد توسعه پایدار به شمار می‌رود به همین علت جدا از دولت‌ها، مردم نیز بایستی در این زمینه تلاش کنند تا مسیر دستیابی به این مهم هموار شود.

با ترویج فرهنگ وقف بخش عمده‌ای از مشکلات جامعه رفع خواهد شد، درواقع وقف بزرگ‌ترین کمک برای حاکمیت است.


دین مبین اسلام نیز اهمیت ویژه‌ای برای این مقوله قائل است و یکی از اقدام‌هایی منتهی به این موضوع را وقف می‌داند که به معنای اختصاص ملک، دارایی و یا درآمد به‌منظور کارهای عام‌المنفعه است  که در این راستا استان یزد از قرن‌ها پیش در این زمینه پیشتاز و درواقع رنگین‌کمانی از اقدامات عام‌المنفعه دارد که اطلاع از آن خالی از لطف نیست.

وقف زمین برای جانوران

ایرج افشار و عبدالوهاب طراز در کتابچه موقوفات یزد از یک وقف جالب در یزد یادکرده‌اند:«در روستای «عز آباد» یزد وقف نامه جالبی وجود دارد که نشان از لطافت مردم آن خطه دارد. در این وقف نامه که واقف آن نامعلوم است چنین وقفی ذکرشده است :اراضی نیم قفیز(معادل حدود ۷۵ متر)، منافع آن باید صرف طعمه‏  سگ کور شود.

وقف برای حمام

اما عجیب‌ترین وقف، شاید وقفی باشد که در کتابچه موقوفات یزد نوشته عبدالوهاب طراز و ایرج افشار به ثبت رسیده است: «در روستای «عزآباد»یزد مورد وقفی جالبی بدین مضمون از واقفی نامعلوم موجود است : اراضی چهار دست، منافع آن باید صرف نظافت اشخاص در حمام شود.

وقف برای خبر دادن سیل

در شهرستان تفت موقوفه‌ای قدیمی وجود دارد که واقف در آن برای شخصی که خبر سیل را به روستاهای پایین‌دست برساند اجرتی تعیین کرده است.

وقفی برای نامه نوشتن

 در شهرستان تفت موقوفه دیگری برای نامه نوشته افراد بی‌سواد وجود دارد تا از عواید موقوفه برای اجرت کاتب نامه برای شخص بی‌سواد استفاده گردد.

وقف برای دل‌های شکسته

درگذشته‌های دور که کودکان و غلامان برای آب آوردن از آب‌انبارها می‌رفتند درراه برگشت گاهی کوزه آن‌ها می‌افتاد و می‌شکست و دیگر روی بازگشت نداشتند لذا موقوفه‌ای برای خرید کوزه و برای این افراد در نظر گرفته شد.

وقفی برای اغنیا و اعیان و اشراف در یزد

دریکی از نیات موقوفه  مرحوم حاج ابوالقاسم تاجر رشتی که یکی از بزرگ‌ترین موقوفات استان است آمده است: هم‌زمان با ایام عید غدیر سی چهل نفر از غیر فقرا از اعیان سادات و اشراف و علما و طلاب را دعوت نموده و به‌حسب لایق ضیافتی را ترتیب دهند و هر سه سال یک‌بار یک نسخه از وقف نامه را حاضرین در این ضیافت مهر و امضا نموده و به یکی از علما شهر بسپارند گفتنی است این نیت از موقوفه همه‌ساله به همت تولیت موقوفه اجرایی می‌گردد.

وقفی برای پاپوش زوار مشاهد مشرفه

یکی دیگر از نیات موقوفه حاج ابوالقاسم رشتی آمده است: (قسمت مشخصی) از عواید را به مصرف پاپوش زوار پیاده مشاهد مشرفه برساند.

وقفی برای بلایای طبیعی

در موقوفه رستم بخت بند که از اقلیت‌های زرتشتی یزد است آمده که بخشی از عواید موقوفه را جهت سیل‌زدگان و زلزله‌زدگان استان خراسان مصرف نماید شایان‌ذکر است در چند سال گذشته که زلزله‌ای در خراسان جنوبی رخ‌داده بود از محل عواید این موقوفه مبلغ ۸۰ میلیون ریال به زلزله‌زدگان کمک شد.

وقفی برای غذای پرندگان در برف

دریکی دیگر از موقوفات یزد برای تأمین غذای پرندگان در روزهای برفی زمستان موارد مصرف دیده‌شده است.

وقفی برای تعمیر راه زوار

یکی دیگر از وقف‌های جالب یزد خدمت‌رسانی برای مواظبت از راه زائرین امام رضا (ع) می‌باشد.

وقفی برای طلب صلوات

دریکی دیگر از وقف‌های جالب استان یزد آمده است: که از محل عواید موقوفه شخصی را اجیر کنند تا در کوچه و بازار راه رود و از مردم طلب صلوات کند.

وقفی برای تأمین کاه‌گل پشت‌بام خانه بیوه‌زنان

دریکی دیگر از موقوفات استان یزد وقف جالبی دیده می‌شود که واقف خیراندیش این موقوفه برای تأمین لحاف و بالاپوش گرم فقرا و همچنین تأمین کاه‌گل پشت‌بام خانه بیوه‌زنان موارد مصرفی را معین کرده  است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.