چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۴

دیواره‌نگار بست شیخ بهایی در حرم مطهر رضوی که چشم‌نواز زائران حرم امام هشتم(ع) است

جلوه گری «فتح‌الفتوح» در بارگاه قدس

قدس/ محمدحسین مروج کاشانی

دیوارنگاره فتح الفتوح در حرم مطهر رضوی

بسیاری از زائران در هنگام تشرف به بارگاه مطهر امام رضا(ع) پس از عبور از گیت بازرسی و ورود به بست‌ها و صحن‌های حرم، پس از ادای احترام و سلام به محضر مبارک امام رئوف(ع) در حین عبور از مسیرهای زیارتی به تابلوها و تبلیغات محیطی و بنرهای نصب شده در طول این مسیر می‌نگرند .

بعضی‌ها هم لحظاتی درنگ کرده و با دقت مفاهیم و مطالب نوشته شده روی این بنرها و تابلوهای محیطی را خوانده و تصاویر مربوط را نیز به خوبی تماشا می‌کنند.

در همین زمینه باید متذکر شد که بسیاری از مفاهیم را با یک متن و نوشتار می‌توان بیان کرد، اما کمک گرفتن از عکس و تصویر در بیان و انتقال بسیاری از پیام‌ها و مفاهیم چه بسا بهتر و بیشتر می‌تواند کمک کند.

البته تصویرسازی بحث بسیار گسترده‌ای دارد و به ویژگی‌ها و مؤلفه‌های فراوانی وابسته است. تصویرگر از رنگ به عنوان عنصری تعیین‌کننده در ارتباط با مخاطب استفاده می‌کند؛ چرا که رنگ برای بیان و انتقال یک پیام یا مفهوم، قدرت فوق‌العاده‌ای دارد و آنچه در این میان مهم و ضروری به نظر می‌رسد این است که به منظور انتقال معانی خاص، یک تصویرگر باید از رنگ‌ها و تصاویر مناسب و جذاب برای درک بهتر پیام یا مفهوم مورد نظر و انتقال بهتر آن به مخاطب استفاده کند.

دیوارنگاره‌ای در مسیر بهشت

اگر این روزها به قصد زیارت حرم مطهر امام هشتم(ع) از مسیر صحن جامع رضوی به طرف بست شیخ بهایی(ره) مشرف شوید، دیوارنگاره‌ای در ابتدای این بست، توجه شما را به خود جلب می‌کند.

رئیس اداره ارتباطات و اطلاع‌رسانی مدیریت فرهنگی حرم مطهر رضوی درباره این دیوارنگاره به خبرنگار قدس می‌گوید: این دیوارنگاره به مساحت حدود 360 مترمربع و به ابعاد 45 متر طول و 8 متر عرض در ابتدای بست شیخ بهایی(ره) در بارگاه مقدس امام هشتم(ع) نصب شده است.حجت‌الاسلام والمسلمین جواد صدیقی ادامه می‌دهد: در این دیوارنگاره سعی شده با استفاده از تصاویر مناسب به حضور اجتماعی اقشار مختلف مردم در عرصه‌های گوناگون انقلاب اسلامی ایران اشاره شود و این پیام در ذهن‌ها متبلور شود که این حضور مردم، همیشه زنده و پویا و بالنده بوده و خواهد بود.

وی می‌افزاید: در این دیوارنگاره به حضور مردم در راهپیمایی‌ها و تظاهرات دوران پیروزی انقلاب اسلامی، دوران هشت سال دفاع مقدس، تعظیم شعائر اسلامی، اعزام بسیجیان از شهر مقدس مشهد و از حرم مطهر رضوی به جبهه‌های نبرد حق علیه باطل، حضور بسیجیان در عرصه‌های سازندگی، پیشرفت‌های علمی، پیشرفت‌های اقتصادی و فناوری، سلامت و ایران همدل (به ویژه دوران مبارزه با کرونا) و... اشاره شده است.

تصاویر گویای همه چیز است

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنانش اظهار می‌دارد: تصویری از گنبد و گلدسته حرم مطهر امام رضا(ع)، پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران، پرچم‌ها و بیرق‌های مزین به تصویر حضرت امام خمینی(ره) رهبر کبیر انقلاب اسلامی و شعارهای ملت ایران در مبارزه با رژیم ستمشاهی مربوط به دوران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، تصویری از مقام معظم رهبری با لباس سربازی مربوط به دوران دفاع مقدس و حضور ایشان در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل، همچنین تصویری از موشک و نماد انرژی هسته‌ای در بیان پیشرفت ایران اسلامی و تصاویری از شهدایی همچون حجت‌الاسلام سیدعلی اندرزگو، عبدالحسین برونسی، محمود کاوه، مصطفی احمدی روشن و حسن طهرانی مقدم که یادآور رشادت‌ها، شجاعت‌ها و تلاش و جانفشانی شهدای گرانقدر ایران اسلامی در عرصه‌ها و میدان‌های مختلف برای حفظ عزت، آزادگی، استقلال و تداوم مسیر پیشرفت میهن عزیزمان ایران اسلامی است، در این بنر طراحی شده است.

وی تصریح می‌کند: جمله معروف مقام معظم رهبری با این عنوان که «فتح‌الفتوح امام(ره)، تربیت جوانان خداجوی بسیجی است» به همراه  تصویری از ابراز لطف، محبت و تفقد رهبر معظم انقلاب به یکی از بزرگ‌ترین سرداران و بسیجیان ایران اسلامی، سردار دل‌ها، سید شهدای جبهه مقاومت، سپهبد پاسدار «شهید حاج قاسم سلیمانی» از دیگر موارد طراحی شده در این بنر بوده که جلوه خاصی به آن بخشیده است. حجت‌الاسلام صدیقی یادآور می‌شود: هدف از طراحی و تهیه این بنر، بهره‌مندی زائران از پیام‌های انقلاب اسلامی در زمینه حضور اقشار مختلف مردم در عرصه‌های گوناگون انقلاب و مقاومت و پیشرفت کشور، هنگام تشرف به حرم مطهرحضرت ثامن‌الحجج(ع) است.به گفته این مقام مسئول، این بنر به مدت یک ماه در محل بست شیخ بهایی(ره) بارگاه مقدس امام هشتم(ع) نصب بوده و اقدام‌های لازم برای تولید این بنر، توسط کمیسیون تبلیغات محیطی حرم مطهر رضوی انجام و طراحی این بنر را هم رضا نبی‌زاده از طراحان و گرافیست‌های مشهدی برعهده داشته است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.