شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۴

آلمان: اروپا منتظر سیاست دولت جدید آمریکا در رابطه با برجام است

هایکوماس

وزارت خارجه آلمان اعلام کرد که اروپا منتظر دیدگاه‌های دولت جدید آمریکا در رابطه با توافق هسته‌ای ایران است سپس در رابطه با آن تصمیم گیری می‌کند.

قدس آنلاین: وزارت خارجه آلمان اعلام کرد که کشورهای اروپایی منتظر هستند تا ببینند سیاست دولت جدید آمریکا در رابطه با توافق هسته ای ایران چیست سپس درمورد چگونگی تعامل با آن تصمیم بگیرند.

وزارت خارجه آلمان اعلام کرد که ابتدا باید به بندهای برجام پایبند باشیم سپس بعد از آن تمام پیشنهادها را بررسی کنیم.

پیش از این نیز  هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان در گفت‌وگویی با اشپیگل گفت: نوعی "توافق هسته‌ای +" نیاز است که آن نیز در راستای منافع ما باشد.
در حالی که ایران بارها تاکید کرده به دنبال سلاح هسته‌ای نیست، وی در اظهاراتی زیاده‌خواهانه ادامه داد: "ما انتظارات واضحی از ایران داریم: نه سلاح هسته‌ای و نه برنامه موشک‌های بالستیکی که کل منطقه را به خطر بیاندازد. ایران همچنین باید نقش دیگری را در منطقه بازی کند."

وی گفته است که برای  توافق هسته‌ای با دولت بایدن باید دوباره مذاکره شود.

هایکو ماس گفت: بازگشت به توافق قبلی کافی نخواهد بود.

به گزارش ایسنا، محمدجواد طریف، وزیر خارجه کشورمان جمعه شب در پاسخ به این اظهارات وزیر خارجه آلمان در توییتی نوشت: این‌ها کارهایی است که هایکو ماس و سه کشور اروپایی باید انجام دهند پیش از آنکه بگویند ایران چه کارهایی انجام دهد: سیاست نفرت‌انگیز کووید آپارتاید را متوقف کنید، به تعهدات‌تان ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل پایبند باشید و نقض برجام را متوقف کنید، به رفتارهای خصمانه‌تان در منطقه ما - از جمله فروش ۱۰۰ میلیارد دلار تسلیحات به خلیج فارس و حمایت کورکورانه از تروریسم اسرائیل- پایان دهی

منبع: خبرگزاری ایسنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.