یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۴

رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی:

دانشجو باید سیاسی باشد نه سیاسی‌کار

رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی

رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی گفت: حرکت در مسیر علوم انسانی اسلامی نیازمند دانشجوی «طراز انقلاب» است.

به گزارش قدس آنلاین، سیدحسن وحدتی شبیری همزمان با روز دانشجو اظهار داشت: دشمنان اسلام در کشورهای اسلامی هزینه کرده و به جوانان به بهانه دادن فرصت مطالعاتی در کشورهای آمریکا و انگلیس درصددند تا مغز آنان را شستشو داده و آنان را از مسیر صحیح انقلابی و اسلامی خارج کنند. لذا باید دانشجویان ما مراقب باشند و با ارتقاء بخشی به آگاهی‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی علاج واقعه را قبل از وقوع کرده و اجازه ندهیم که دشمنان توطئه‌های خود را اجرایی کنند.

وی افزود: دغدغه جریان دانشجویی کشور آگاهی‌بخشی سیاسی دانشجویان و دانشگاهیان در درجه نخست و در درجه دوم ارتقای آگاهی در میان عموم مردم و تربیت صحیح سیاسی، اخلاقی و ولایی باید باشد و برای تحقق این مهم باید برنامه‌ریزی کرد.

رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی درباره رسالت یک دانشجو بیان داشت: دانشجو ضمن اینکه باید به تحصیل خود اهتمام داشته و در رشته مورد نظر خود متخصص و تمام ادبیات مربوط به آن رشته را فرابگیرد و نقاط ابهام را در حوزه مطالعاتی خود پیدا کند و با تامل و فکر برای رسیدن به مقاطع بالاتر تلاش کند باید تعهد هم داشته باشد. دانشجوی ما باید خود را بسازد چرا که بهترین زمان برای خودسازی همین دوران دانشجویی است و با خودسازی می‌تواند وارد مرحله بعد یعنی دگرسازی و ایجاد تحول در جامعه شود.

وی ادامه داد: از طرف دیگر دانشجو باید زمان‌شناس باشد تا دچار انحراف نشود و هجوم طوفان‌های منحرف‌کننده وی را از پای درنیاورد و به راه‌های غلط نکشاند لذا یک دانشجو باید نسبت به سرنوشت جامعه حساس باشد و تلاش کند واقعیات اجتماعی را بشناسد.

وحدتی شبیری تصریح کرد: دانشگاه‌های ما نمره خوبی در بخش تربیت دانشجوی طراز انقلاب کسب نکرده‌اند. اگر هم اکنون شاهد اختلاس‌های مالی هستیم باید نگاهی به گذشته خود کنیم. دانشگاه برای تربیت دانشجوی طراز انقلاب باید برنامه‌ای برای خود داشته باشد. تربیت دانشجو وظیفه نخست بخش‌های فرهنگی دانشگاه است و از طرفی اساتید دانشگاه که عناصر موثر در تربیت دانشجو هستند نباید نسبت به وظیفه خود در بعد تربیت دانشجو دریغ کنند.

وی خاطرنشان کرد: معلم باید دست دانشجوی خود را بگیرد و او را برای تربیت پا به پای خود جلو ببرد؛  در حوزه علمیه می‌بینید که رابطه دلدادگی بین استاد و شاگرد برقرار است و ما باید از تجربیات خوب حوزه علمیه بهره مند شویم و متقابلا حوزه علمیه نیز از تجربیات خوب دانشگاه استفاده کند.

رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی بیان داشت: دانشجوی ما باید سیاسی باشد نه سیاسی‌کار و جریانات و احزاب سیاسی از بیرون نباید مداخله کنند بدین معنا که اصول و بنیادهای اسلامی برای انقلاب را خوب بشناسد و پاسدار واقعی انقلاب اسلامی باشد و نسبت به آینده انقلاب باید حساس باشد و از مسئولان نسبت به حسن اجرای وظایف خود مطالبه کند.

وی تاکید کرد: دانشجو باید در ابتدا خودش نسبت به مسائل فرهنگی، سیاسی و اقتصادی بصیرت داشته و بعد این بصیرت را به جامعه منتقل کند. در رابطه با مسائل فرهنگی باید گفت که دشمنان از طریق فضای مجازی جامعه را فاسد می‌کنند و درصددند فرزندآوری را یک نقطه منفی جلوه دهند. دانشجو باید برای ایجاد بصیرت سرباز آماده به جنگ برای مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن باشد.

شبیری افزود: دشمنان در عرصه سیاسی به دنبال این هستند که نظام سیاسی ما را نابود و پایگاه رهبری را در جامعه تضعیف کنند. جامعه ما باید نسبت به مسائل سیاسی آگاهی داشته باشد و با عقل و منطق و تجزیه و تحلیل سیاسی از نظام اسلامی پشتیبانی کند.

رئیس دانشگاه اسلامی رضوی بیان داشت: انقلاب اسلامی از نعمات بزرگ خداوند است و اگر حق این نعمت بزرگ را ادا نکنیم از ما گرفته خواهد شد. ما باید راه امام، رهبری و شهدا را ادامه دهیم. اگر یک شهید سلیمانی و فخری‌زاده توسط رژیم جنایتکار صهیونیست از ما گرفته شد صدها سلیمانی و فخری‌زاده را باید به جامعه تحویل دهیم و امروز برای تولید علوم اسلامی و انسانی نیازمند همتی از جنس همت شهید سلیمانی‌ها هستیم.

وی در پایان گفت: امروز برای حل مشکلات اقتصادی باید به ظرفیت جوانان و توان آنان اعتماد داشته باشیم.

منبع: تسنیم

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.