سه‌شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۶

استاد گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

۸۵ درصد از مردم خراسان رضوی کمبود ویتامین دی دارند

کمبود ویتامین دی

استاد گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: طبق آخرین آمار و اطلاعات بدست آمده، ۸۵ درصد از مردم خراسان رضوی دچار کمبود ویتامین دی هستند.

به گزارش قدس آنلاین، دکتر مجید غیور مبرهن استاد گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ظرف دو دهه اخیر کمبود ویتامین "دی" در کشور و جهان رو به گسترش بوده و خراسان رضوی هم‌اکنون یکی از استان‌های ایران با شیوع زیاد این کمبود است.
او افزود: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته کمبود ویتامین "دی" در بین دختران چاق و دارای اضافه وزن بیشتر از سایرین مشاهده شده است.
استاد گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد نور آفتاب را یکی از عوامل مهم در تشکیل ویتامین "دی" عنوان کرد و ادامه داد: شهرنشینی و زندگی در ساختمان‌های بلندمرتبه از موانع تابش نور مستقیم آفتاب به بدن افراد است و از سوی دیگر عواملی مانند چاقی و آلودگی هوا جذب ویتامین "دی" را کاهش می‌دهد.

غیور بیان کرد: کمبود ویتامین "دی" نقش مهمی در ابتلا به بیماری‌های مختلف نظیر استخوانی، سکته مغزی، مغزی، کلیوی، سرطانها، بیماری‌های عصبی، امراض قلبی و دیابت دارد.
او طرح "مکمل یاری ویتامین دی" در مدارس دخترانه را یکی از اقدامات برای جبران کمبود این ویتامین عنوان وتصریح کرد: افزودن ویتامین "دی" به فراورده‌های غذایی یکی از راهکارهایی است که در کشورهای جهان نهادینه شده است و عملیاتی کردن آن با هدف مقابله با کمبود ویتامین "دی" در ایران نیز دنبال می‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.