سه‌شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۳

حزب وطن ترکیه: محور روسیه، ایران و ترکیه از هر زمانی قدرتمندتر است

ایران و ترکیه و روسیه

دبیر کل حزب «وطن» در ترکیه می‌گوید اکنون محور مسکو، تهران و آنکارا از هر زمانی قوی‌تر شده و مدل جدیدی برای مقابله با تحریم‌ها و فشارهای آمریکا پدید آمده است.

قدس آنلاین: اعمال تحریم‌های آمریکا بر ترکیه به دلیل خرید سامانه پدافند «اس-۴۰۰» از روسیه و همچنین تهدید اتحادیه اروپا به اقدامات تنبیهی مشابه به دلیل فعالیت‌های دریایی آنکارا در شرق مدیترانه، واکنش یکی از احزاب این کشور را در پی داشت.

«اُزگور بورسالی» دبیر کل حزب «وطن» ترکیه بامداد امروز (سه‌شنبه) در مصاحبه با شبکه «اولوسال» (کانال ملی) گفت: «محور ترکیه، روسیه و ایران اکنون از هر زمانی قدرتمندتر شده است. مدل جدیدی پدید آمده است. این مدل می‌تواند برای مقابله با این تحریم‌ها و تمام فشارها و تهدیدهای آمریکا در منطقه مورد استفاده قرار بگیرد».

بورسالی با اشاره به محتوا و ماهیت قانون «کاتسا» که آمریکا برای تحریم ترکیه به آن متوسل شده، توضیح داد: «این‌ها، تحریم‌هایی است که بر دشمنان آمریکا اعمال می‌شوند... این‌ها فقط تحریم نیستند، بلکه اعلان جنگ هستند».

وی ضمن تاکید بر لزوم استفاده ترکیه از سامانه‌های اس-۴۰۰، ادامه داد: «هیچ تحریمی نمی‌تواند ترکیه از استفاده از اس-۴۰۰ بازدارد... دست کشیدن از اس-۴۰۰ یعنی سکوت در برابر اسرائیل و نجنگیدن با آن. دست کشیدن از اس-۴۰۰ یعنی تسلیم شدن بی‌چون و چرا در مقابل غرب».

این سیاستمدار ترکیه‌ای سپس با بیان اینکه تحریم‌های آمریکا فرصت‌هایی را برای آنکارا جهت همکاری و بهبود روابط با ایران و روسیه به همراه دارند، تصریح کرد: «اگر تهدید مشترک باشد، منافع استراتژیک نیز مشترک است».

بورسالی ضمن تاکید بر اینکه ترکیه یک گام هم از سامانه‌های اس-۴۰۰ و امنیت خود عقب نمی‌کشد، خبر داد که گام‌هایی درخصوص تقابل با این تحریم‌ها از طریق اقدامات درباره پایگاه هوایی «اینجرلیک» برداشته شده است.

منبع: خبرگزاری فارس

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.