یکشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۵

واکنش العبادی به رأی ممتنع عراق درباره بازگشت تحریم‌ها علیه ایران

نخست‌وزیر ترکیه با حیدر العبادی

نخست وزیر پیشین عراق به رای ممتنع این کشور در رابطه با بازگشت تحریم‌ها علیه تهران واکنش نشان داد.

قدس آنلاین: حیدر العبادی، نخست وزیر پیشین عراق در واکنش به رأی ممتع این کشور در جلسه رای گیری روز چهارشنبه مجمع عمومی سازمان ملل درباره به بازگشت تحریمها علیه ایران در صفحه توییتر خود نوشت: به نظر می‌رسد رای ممتنع عراق درباره وضع تحریم علیه ایران در راستای سیاست بیطرفی عراق در محوربندیها باشد اما در حمایت از مسائل عادلانه ملتها نباید بی طرف بود بلکه به منظور ایجاد صلح باید از حق دفاع کرد.

العبادی همچنین نوشت: ما تلاش می کنیم که عراق خود محور و مرکز باشد نه اینکه تابع دیگران شود.

نخست وزیر پیشین عراق گفت: ما خواهان بیطرفی عراق در محوربندیها ‌هستیم اما همزمان خواهان حمایت از مسائل به حق ملتها هم هستیم.

گفتنی است: در نشست کمیته اداری و مالی مجمع عمومی سازمان ملل که چهارشنبه هفته گذشته برگزار شد، آمریکا پیشنهاداتی را برای درج در قطعنامه برنامه و بودجه این سازمان در سال مالی 2021 مطرح کرد.

اولین پیشنهاد آمریکا درباره اختصاص بودجه برای ایجاد یک کمیته و یک گروه کارشناسی برای تحریم ایران بود. کمیته و گروه کارشناسی مورد نظر آمریکا همان هایی است که قبل از انعقاد برجام و تصویب قطعنامه 2231 شورای امنیت وجود داشتند و الان دیگر وجود خارجی ندارند.

در ادامه، در مورد پیشنهادات آمریکا رأی گیری شد که با مخالفت 110 کشور، رد شدند و تنها 10 کشور از پیشنهادات آمریکا حمایت کردند و 32 کشور نیز به آنها رأی ممتنع دادند که اسامی عراق، عمان، قطر، امارات، کویت، از همسایگان ایران در میان این ممتنعین بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.