پنجشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۸

برنامه‌ریزی گروه‌های مسلح حامی ترامپ برای شورش در روز تحلیف «جو بایدن»

گروه های مسلح حامی ترامپ

گزارش مقامات امنیتی و قضایی آمریکا از جدی بودن تهدید اقدام گروه‌های مسلح حامی ترامپ برای بر هم زدن و حمله به مراسم تحلیف جو بایدن و احتمال بروز درگیری‌های مسلحانه در این روز خبر می‌دهند.

قدس آنلاین:  «لِتیتیا جیمز» دادستان کل ایالت نیویورک روز چهارشنبه به وقت محلی در یک اطلاعیه اعلام کرد که ایالت نیویورک با احتمال بروز شورش و اغتشاش در روز تحلیف «جو بایدن» رئیس جمهور منتخب آمریکا روبروست و هشدار داد همه افرادی که در این اغتشاش‌ها شرکت کنند، از جمله تروریست‌های داخلی بالقوه، تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

به گزارش اسپوتنیک جیمز در این اطلاعیه اعلام کرد: «شورشیان و تروریست‌های داخلی [آمریکا] در حال بررسی امکان برپایی شورش و اغتشاش در ساختمان کنگره ایالتی نیویورک در آلبانی و سایر ساختمانهای کنگره ایالتی در سرتاسر کشور از امروز تا چهارشنبه هفته آینده هستند».

این دادستان ایالت نیویورک در ادامه افزود که با همکاری نیروهای مجری قانون در تلاش است از تکرار شورش مرگبار ششم ژانویه که در ساختمان کنگره فدرال در شهر واشنگتن دی. سی. رخ داد، در ایالت نیویورک جلوگیری کند.

این مقام قضایی ایالت نیویورک همچنین تأکید کرد که در هرگونه اقدام قانونی علیه افرادی که درصدد تهدید و ارعاب یا آسیب رساندن به قانونگذاران، کارکنان کنگره، مجریان قانون یا سایر اعضای جامعه باشند، درنگ نخواهند کرد.

گفتنی است که «دایره تجسس فدرال» (اف بی آی) اواسط هفته جاری هشدار داد که راست‌گرایان افراطی و گروه‌هایی دیگر در حال برنامه‌ریزی برای برگزاری اعتراض‌های مسلحانه در تمام ۵۰ ایالت آمریکا هستند.

این در حالی است که در یورش هواداران «دونالد ترامپ» به داخل ساختمان کنگره همزمان با برگزاری نشست مشترک کنگره برای تأیید آرای الکترال و اعلام پیروزی بایدن در روز ششم ژانویه، دست کم ۵ تن از جمله یک مأمور پلیس کشته شد.

از سوی دیگر مدیر سابق اف‌بی‌آی نیز در خصوص «تهدید جدی» که از جانب افراد مسلح و خشن وجود دارد، هشدار داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، «جیمز کومی» مدیر سابق اف‌بی‌آی در مصاحبه‌ای با این شبکه خبری، در خصوص «تهدید جدی» که از جانب افراد مسلح و خشن وجود دارد، هشدار داد.

وی گفت ک احتمال می‌رود «افراد مسلح، ناراحت و خشن» طی چند روز آینده قصد اقدام داشته باشند.

کومی تصریح کرد که این خطر «باید خیلی جدی گرفته شود».

در همین حال، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا از همه شهروندان این کشور خواست برای کاهش تنش‌ها و ناراحتی‌های ایجاد شده تلاش کند.

ترامپ که حمله هفته گذشته هوادارانش به ساختمان کنگره با واکنش‌های منفی فراوانی روبه رو شده بود، مدعی شد که از هیچ نوعی از خشونت حمایت نمی‌کند و از شرکت‌های بزرگ فناورانه در آمریکا می‌خواهد به این تلاش بپیوندند.

وی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «با توجه به گزارش‌ها در خصوص احتمال برگزاری اعتراض‌های بیشتر، درخواست می‌کنم هیچ گونه خشونتی نباید روی دهد، هیچ قانونی نباید زیر پا گذاشته شده و هیچ گونه تخریبی از هیچ نوع نباید صورت گیرد».

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.