جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۴

نگهداری سالمندان و معلولان گنابادی با کمبود اعتبار مواجه است

سالمندان

رییس اداره بهزیستی گناباد کمبود اعتبار را از مشکلات مهم در نگهداری سالمندان و معلولان در مراکز زیرپوشش این اداره ذکر کرد و خواستار توجه بیشتر مسوولان و خیران در این زمینه شد.

به گزارش قدس آنلاین، علی آراسته  گفت: به ازای هر معلول و سالمند در مراکز نگهداری زیرپوشش این اداره ماهانه ۱۱ میلیون ریال توسط سازمان بهزیستی واریز می شود که بسیار اندک است و تنها با احتساب پوشک و دارو  هزینه نگهداری هر یک از آنان دستکم ۲۰ میلیون ریال در ماه است.

وی افزود: از مجموع ۳۰ سالمند در مرکز نگهداری سالمندان گناباد هفت نفر و از ۱۰۸ معلول مرکز نگهداری شهید کامیاب این شهرستان ۴۰ نفر مجهول الهویه هستند که این امر بار مضاعفی بر هزینه‌های این بخش افزوده است.

رییس اداره بهزیستی گناباد ادامه داد: تنها ۲۰ نفر از خانواده های معلولان ماهانه دو میلیون ریال بابت نگهداری فرزندان یا اعضای خانواده خود در مرکز نگهداری شهید کامیاب پرداخت می کنند.

وی از خیران خواست در کنار مشارکت در ساخت فضاهای آموزشی و درمانی به نگهداری و حمایت از معلولان و سالمندان هم نگاه ویژه ای داشته باشند.

آراسته گفت: با هماهنگی برخی ادارات، معلولان خانواده هایی که دارای بضاعت و وضعیت اقتصادی ضعیف هستند از شهرستانهای بزرگ به شهرستان کوچکتر مانند گناباد اعزام می شوند که این امر نیز بار مضاعفی در این بخش ایجاد کرده است.

وی افزود: با وجود محدودیتها و سختی کار نگهداری از معلولان و سالمندان در مراکز نگهداری گناباد، ناچیز بودن حقوق کارکنان بر دامنه این تنگناها افزوده است.

رییس اداره بهزیستی گناباد ادامه داد: دو مرکز شبانه روزی و روزانه نگهداری معلولان در گناباد فعالیت دارند که با توجه به شیوع کرونا و قرار داشتن این شهرستان در وضعیتهای قرمز و نارنجی برخی از این مراکز تعطیل یا با یک سوم و دو سوم کارکنان فعالیت داشتند.

وی گفت: پروتکلهای بهداشتی طبق اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا در این مراکز به طور کامل رعایت می‌شود و پذیرش و ملاقاتهای این افراد محدود شده و کارشناسان بهزیستی بیشتر به صورت آنلاین بر فعالیتهای آنها نظارت و در موارد خاص با رعایت پروتکلهای لازم به صورت حضوری از آنها بازدید می کردند.

آراسته افزود: ۱۰۷ نفر از معلولان و سالمندان و کارکنان مراکز نگهداری شبانه روزی یا روزانه این شهرستان طی چند ماه گذشته و در دو مرحله به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شدند و یک سالمند بر اثر این بیماری فوت کرد.

وی ادامه داد: ۶۰ درصد سالمندان و ۹۰ درصد معلولان گنابادی طی این مدت به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شدند که با انجام اقدامات درمانی و قرنطینه بهبود یافتند.

رییس اداره بهزیستی گناباد گفت: ۷۰ نفر از کارکنان این اداره نیز به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شدند که بعد از طی مراحل درمانی و قرنطینه بهبودی کامل پیدا کردند.

حدود ۱۴۰ معلول و سالمند در سه مرکز روزانه و شبانه روزی گناباد نگهداری می شوند.

انتهای پیام

منبع: ایرنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.