دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به قدس آنلاین:

اینگونه نیست که بایدن اراده کند و روز بعد به برجام برگردد/ بازگشت آمریکا باید متعهدانه باشد

آرش خلیل خانه

سعید خطیب زاده

سعید خطیب زاده گفت اینگونه نیست که آمریکایی‌ها هر زمان اراده کنند به برجام بازگردند، بازگشت آنها دارای شرایطی است و باید مسئولانه و متعهدانه باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال قدس آنلاین در مورد مکانیزم و شرایط بازگشت آمریکا به برجام و تاکید محمد جواد ظریف در مورد اینکه بایدن برای بازگشت به توافق هسته‌ای پس از لغو تحریم ها باید تلاش زیادی انجام دهد، اظهار داشت: این منطقی و قابل قبول نیست که دولتی یک روز کاملاً دلبخواهی از یک توافق که ذیل قطعنامه شورای امنیت است بیرون برود و شدیدترین تحریم‌ها را علیه ملت ما وضع کند و یک روز دیگر بگوید من می‌خواهم به این توافق برگردم.

سعید خطیب زاده با بیان اینکه ایالات متحده آمریکا یک بار تلاش کرده که از موقعیت خودش در سازمان ملل متحد و شورای امنیت و بندهای ۱۰ و ۱۱ و ۱۲  قطعنامه ۲۲۳۱ سوءاستفاده کند و تحریم‌ها را برگرداند، افزود: این موضوع هم به نفع اروپایی‌هاست و هم برجام که نباید اجازه داد کس دیگری یا آمریکایی‌ها یک بار دیگر دلبخواهی از این بندها سوءاستفاده کند و  کلیت برجام را زیر سوال ببرد.

وی تصریح کرد: آنچه جمهوری اسلامی ایران می گوید کاملا مبنای حقوقی دارد و روی آن فکر شده و باید منتظر بود  و دید که چه راه حل‌هایی برای آن وجود خواهد داشت.  از نظر ما اینگونه نیست که فردای اراده آمریکا امکان برگشت آنها به برجام وجود داشته باشد. این بازگشت باید متعهدانه و مسئولانه باشد.

این آخرین شانس آمریکا و اروپا برای حفظ برجام است

خبرنگار ما همچنین با اشاره به  هشدار ظریف به واشنگتن در مورد اینکه پنجره بازگشت به برجام برای مدت زیادی باز نخواهد بود  و دولت ایران مصوبه مجلس در مورد توقف اجرای پروتکل الحاقی را از پنجم اسفند ماه اجرا خواهد کرد، از سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشور پرسید: این هشدار بدان معناست که بازگشت آمریکا به برجام در صورتی که تا این مهلت و ضرب الاجل اقدام موثری انجام ندهد سخت تر خواهد شد؟وی در پاسخ گفت: آنچه را آقای دکتر ظریف گفتند، من به زبان دیگر و بیان واضح‌تر می‌گویم که این آخرین شانس و فرصت برای حفظ برجام است و آمریکایی ها بدانند ما کلمه به کلمه قانون مصوب مجلس را  اجرا می‌کنیم.  

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه ما اساسا طراحی‌هایمان را بر مبنای عکس‌العمل دیگران انجام نمی‌دهیم، اضافه کرد: مجلس بر اساس اینکه برداشت نمایندگان این بوده که  نقض عهد طرف مقابل چاره‌ای نگذاشته بجز اینکه گام‌های کاهشی بیشتری برداشته شود دولت را مکلف به غنی سازی ۲۰ درصد و در ادامه توقف اجرای پروتکل الحاقی کرد اما  هر گاه دولت آمرکااقدامات مخربش را اصلاح کند و به تعهداتش باز گردد، ما هم  همه اقداماتمان از جمله  غنی سازی ۲۰ در صد قابل برگشت است.

خطیب زاده تصریح کرد: اینکه مکانیزم آن چگونه خواهد بود  خیلی ساده است. اینکه طرف مقابل تعهداتش را بطور موثر انجام دهد یعنی اینکه پولهای ما در حسابهایمان بیاید و در دسترس باشد. یعنی اینکه زنجیره صادرات نفت ما از تولید تا انتقال و حمل و نقل و انتقال پول و عملیات بانکی و ... بدون مشکل انجام شود. هر زمان اتفاق بیفتد جمهوری اسلامی هم گام های خودش را برگشت پذیر می‌داند.

الان وقت عمل است؛ حرف زیاد شنیده‌ایم

وی درباره اظهارات وزیر خزانه داری آمریکا مبنی بر اینکه  تحریم‌های ایران وقتی لغو می‌شود که به محدودیت‌های هسته‌ای خود برگردد و طراحی ایران برای شرایط تداوم تحریم‌ها گفت: هیچ اتفاق جدیدی هنوز درباره برجام شاهد نبودیم. موضع ما همان است که قبلا گفتیم، باید شاهد رفع تحریم‌ها و اجرای موثر برجام از سوی آمریکا و طرف‌های دیگر حاضر در برجام باشیم. تا موقعی این اتفاق نیفتد و به طور موثر رفع تحریم‌ها و پایبندی آمریکا به قطعنامه ۲۲۳۱ را نبینیم، هیچ اتفاقی از سوی ایران رقم نخواهد خورد.

خطیب‌زاده با بیان اینکه صحبت زیاد شنیدیم الان وقت عمل است، تاکید کرد: اگر دولت جدید آمریکا مایل است نشان دهد از مسیر دولت قبلی فاصله می‌گیرد، به مسیر درست در اجرای تعهداتش برگردد.

منتظر دریافت اطلاعات فنی از سوی دولت اندونزی هستیم

سخنگوی وزارت خارجه درباره توقیف نفتکش ایرانی در آب‌های اندونزی گفت: منتظر دریافت اطلاعات بیشتری از سوی دولت اندونزی هستیم. برخی اطلاعات ضد و نقیضی دریافت کرده‌ایم که مایل هستیم شفاف‌تر و دقیق‌تر اطلاع رسانی شود. 

وی با یادآوری این نکته که موضوع فنی است و در کشتیرانی از این موارد اتفاق می‌افتد، خاطرنشان کرد: سازمان بنادر ما و شرکت صاحب کشتی در پی پیدا کردن دلیل موضوع و حل و فصل آن است. سفارت ما در اندونزی و وزارت امور خارجه از نزدیک موضوع را پیگیری می‌کنند و اگر به نتیجه‌ای برسیم حتما اطلاع رسانی می‌شود.

 آغوش باز ایران در صورت تغییر نگرش در رفتار و گفتار عربستان

وی در پاسخ به سؤالی درباره مناسبات ایران و عربستان بیان کرد: موضع ما درباره همه همسایگان یکسان است و آن زمانی که رئیس جمهور ایران طرح صلح هرمز را طی یک نامه به تمام کشورهای حوزه خلیج فارس ارسال کرد و به واسطه کویت برای عربستان نیز ارسال شد، پیام ما کاملا روشن بود که ما به دنبال ایجاد یک سازوکار منطقه‌ای، بومی و یک چارچوب همکاری در این منطقه هستیم.

خطیب‌زاده بیان کرد: سیاست ما عوض نشده  و همچنان معتقدیم این سازوکار امنیتی و همکاری در منطقه براساس چارچوبی که ارائه کردیم، بهترین راه‌حل برای تنظیم روابط در این منطقه است.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه گفت: اگر واقعا عربستان سعودی از چرخه باطل خشونت و نادیده گرفتن امنیت منطقه‌ای و همکاری صرف با کشورها و قدرت‌های فرامنطقه‌ای فاصله بگیرد و اگر واقعا ببینیم این تغییر نگرش در رفتار و گفتار و اقدامات عربستان سعودی مشاهده می‌شود، قطعا آغوش ایران از اول باز بوده و ما گام‌های موثرتری را طراحی خواهیم کرد.

وی یادآور شد: ولی ما نمی‌توانیم شاهد باشیم روزانه عملیات بمباران یمن ادامه دارد و بعد صحبت از صلح در یمن شود. یا در روزهای پایانی دولت ترامپ طراحی و توطئه‌ای صورت بگیرد و راه‌حل سیاسی بحران یمن را با قرار دادن انصارالله در لیست خودخوانده و ادعایی تروریسم آمریکا قرار بدهند و معلوم است با هدف این است که آینده گفت‌وگوهای سیاسی به بن بست کشیده شود و در عین حال صحبت بشنویم از اینکه عربستان آماده حل و فصل مسائل منطقه‌ای است.

خطیب‌زاده با بیان اینکه یک تغییر نگرش و شجاعت در طرف سعودی برای فاصله گرفتن از سیاست‌هایش لازم است، گفت: جمهوری اسلامی ایران در کلام و گفتار و اقدامات خودش همواره در سال‌های گذشته یک تداومی داشته است و آن دعوت کشورهای همسایه و از جمله عربستان سعودی به یک سازوکار منطقه‌ای است.

اجازه نمی‌دهیم  داعش دوباره خودش را سازماندهی کند

سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به حملات تروریستی اخیر  در عراق و تحرکات داعش در سایه سیاستهای آمریکا، به پیوستگی‌های چند لایه عمیق مردمی، تاریخی و سیاسی با مردم عراق اشاره کرد و گفت: درد و رنج مردم عراق درد و رنج ماست. عملیات تروریستی اخیر در عراق قلب و جان ما را آزرد. آن عملیات تروریستی کور در بغداد نشانگر روح کریه تروریسم در منطقه است و برخی به جای پرداختن به ریشه‌های آن فکر می‌کنند با برخی زد و بندهای سیاسی می‌توانند بهره برداری‌هایی کنند.

خطیب‌زاده با بیان اینکه تروریسم ریشه در افراطی گری‌های فکری و سازمانی دارد، اظهار داشت: البته دست‌های برخی عناصر در این عملیات دیده شده است. به نظر می‌آید جهات سومی هستند که با آشفته کردن اوضاع منطقه می‌خواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند و یا به خیال خام خودشان دوران گردنکشی ترامپ را در منطقه تداوم ببخشند و مایلند با خون آمریکایی به اهداف خودشان برسند. 

وی با ذکر این نکته که برادران ملت و دولت عراق در ایران هستند تا این بحران‌ها را از سر بگذرانند، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در کنار متحدان و کشورهای دوست اجازه نخواهد داد که بار دیگر داعش در عراق و یا مناطق دیگر خودش را سازماندهی کند.

سیاست نگاه به شرق جمهوری اسلامی ایران برخاسته از یک شناخت است نه الزام بین‌المللی صرف

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال خبرنگار یک رسانه روس که مدعی شد هر زمان روابط ایران با غرب بهبود یافته به موازات آن روابطش با روسیه و چین کمرنگ شده و امکان تکرار این موضوع با ازگشت آمریکا به برجام، شما باید پیش فرض سؤال خود را بررسی کنید. پیش فرض سؤال خود را به عنوان یک امر مسلم گرفته‌اید و پیش فرض سؤال شما از اساس اشتباه است.

 خطیب‌زاده افزود: جمهوری اسلامی ایران در طول سال‌های حیات خودش همواره سیاست نه شرقی و نه غربی را به عنوان اصل اساسی خود پیگیری کرده است. در سال‌های اخیر نگاه به شرق را داشتیم و این سال‌های اخیر نه در دوران ریاست جمهوری دکتر روحانی بلکه ما از سال‌های ریاست جمهوری خاتمی نگاه به شرق را پیگیری کردیم. این سیاست البته برخاسته از یک شناخت است نه الزام بین‌المللی صرف.

شرق سیاسی و اقتصادی پایتخت‌هایی دارد از جمله تهران، پکن و مسکو

وی افزود: شناخت اینکه شرق سیاسی و شرق اقتصادی در حال برآمدن است. این شرق سیاسی و اقتصادی پایتخت‌هایی دارد از جمله تهران، پکن و مسکو. این برآمدن در مقابل هیچ جبهه دیگری نیست و شناختی از دنیای پساغربی است.

وی افزود: سؤال شما یک سوءگیری و یک پیش فرضی را داشت که ما باید دوباره آن را بررسی کنیم. جمهوری اسلامی ایران اساسا برای همین که از برخی برداشت‌های نادرست در ذهن برخی فاصله بگیرد نقشه راه‌های راهبردی را طراحی کرده است. اینکه نقشه راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین طراحی و تعریف می‌شود برای اینکه از بالا و پایین رفتن‌های روزمره فاصله بگیریم و چشم انداز راهبردی در روابط داشته باشیم.

جزو اقمار هیچ کسی نمی‌شویم

خطیب‌زاده افزود: در مورد مسکو هم همین گونه است. وزیر امور خارجه ما الان کجاست، آقای ظریف بیش از چند ده بار به مسکو رفته است و باز هم خواهد رفت. تعداد سفرهای ایشان به منطقه و آسیا را مقایسه کنید با سفرهایی که غیر از برجام به غرب رفته‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه گفت : ما در سیاست خودمان اقمار هیچ کسی نمی‌شویم. در آستانه دهه فجر قرار داریم. بالاترین دستاورد جمهوری اسلامی این است که یک استقلال و آزادی و راه سومی به جهان معرفی کرده است و در این راه مستقل همراه با دوستان خودمان عمل می‌کنیم، ولی به عنوان کشور با سابقه و با پتانسیل و تاریخ و شناخت ظرفیت‌هایمان به صورت برابر با کشورها همکاری خواهیم داشت. اتفاقا در روزهای پیش رو شاهد گسترش روابط با محور شرق خواهیم بود.

هلال احمر درخواستی داشته باشد حتما انجام می‌شود

وی درباره گرفتار شدن پنج نفر از اتباع ایرانی در هفته گذشته در خاک ترکیه در بهمن در کوران در ترکیه و اینکه علیرغم اعزام نیروهای هلال احمر ترکیه اجازه کمک رسانی به آنها را نمی‌دهد، گفت: از جزییات این اتفاق مطلع نیستم و اگر هلال احمر درخواستی از وزارت خارجه داشته باشد مسیر آنی جواب دارد و اگر هلال احمر درخواستی را داشته باشد حتما انجام می‌شود. در مورد همکاری‌ها با ترکیه مشکلی را نداشته‌ایم.

اروپایی ها ناتوانیهایشان را پشن نام اینستگس پنهان می‌کنند

خطیب‌زاده درباره اظهارات یکی از مقامات وزارت خارجه آلمان که مدعی شده ایران مسئول عدم موفقیت سازوکار اینستکس است، عنوان کرد: اینکه برخی طرف‌های ما در برجام تصور کنند که تاریخ را با برخی از اظهاراتشان می‌توانند پاک کنند یا حافظه تاریخی ما و ملت ایران، تعهداتشان در ششم ژوئیه یا ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۸ را فراموش می‌کند و برای فرار از انجام تعهداتشان این اظهارات را بیان کنند، واقعا ساده‌انگارانه است. تاریخ حرف خود را خواهد زد.

وی گفت: اروپا بعد از خروج آمریکا از برجام تعهداتی را داد که هیچ کدام را نتوانست انجام دهد. انتفاع جمهوری اسلامی ایران از موارد رفع تحریمی مندرج در برجام به خاطر عدم پایبندی و عدم اجرای درست تعهدات از سوی اروپا واقعا محدود بوده است.

وی گفت: اینستکس درست شد برای اینکه تحریم‌های یکجانبه و فراسرزمینی و غیرقانونی آمریکا را بی اثر کند. اینستکس درست نشد برای اینکه در ذیل تحریم‌ها برخی مراودات در حوزه‌های  بسیار محدود صورت بگیرد. اینستکس درست نشد که اروپایی‌ها منابع ایران از جاهای مختلف را به کانال مالی منتقل کنند که خودشان هم حاضر نبودند منابع مالی آن را تامین کنند. اینستکس درست نشد که اروپایی‌ها برای پرداخت بدهی‌هایشان به ایران به جای اینستکس به دنبال کانال سوئیس بروند. اینستکس درست نشد که اروپایی‌ها هر بار دور هم جمع می‌شوند عدم پایبندی خود را پشت این اسم پنهان کنند.

لیست عدم پایبندی اروپا به برجام بلندبالاست

خطیب‌زاده یادآور شد: اگر روزی قرار باشد جزییات عدم پایبندی اروپا بیان شود، لیست بلندبالایی است.

سخنگوی وزارت خارجه خطاب به اروپایی‌ها اظهار داشت: تاریخ و حافظه تاریخی ما به دقت همه اینها را ثبت کرده و بهتر است به جای این فرافکنی‌ها هر چه زودتر به اجرای موثر تعهداتشان برگردند.

وی گفت: امروز که چند روز از مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید آمریکا می‌گذرد، شاهد هیچ اقدامی از سوی اروپایی‌ها نبودیم. اینهاست که برداشت ما از تعهدات طرف اروپایی است.

وی در پاسخ به پرسشی درباره تیم سیاست خارجی دولت بایدن و اینکه «رابرت مالی» نماینده ویژه وزارت خارجه در امور ایران عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته‌ای بوده است، نیز اظهار داشت: موضعی در این خصوص ندارم و مسائل داخلی آمریکاست.

سفر ظریف به منطقه در زمان بسیار درستی انجام می‌شود

به گزارش فارس، خطیب‌زاده درباره سفر ظریف به باکو نیز بیان کرد: جمهوری آذربایجان یکی از همسایگان پر اهمیت برای ماست. قرار بود این سفر چند هفته قبل انجام شود که به دلیل بررسی بودجه در دولت به تعویق افتاد. این سفر در زمان بسیار درستی انجام می‌شود و سفرهایی از سوی دوستان خودمان از جمهوری آذربایجان به ایران داشتیم. تفاهم‌های بسیار عمیق و جدی در حوزه مسائل مرزی و همکاری‌های اقتصادی و تجاری و سیاسی بین دو طرف صورت گرفته است.

وی یادآور شد: سفر ظریف برخی دوجانبه و برخی منطقه‌ای است که بتوانیم ان‌شاءالله مرحله گذار را به سمت صلح پایدار با احقاق حقوق حقه همه طرف‌ها به ویژه آزادی همه شهرهای اشغالی جمهوری آذربایجان داشته باشیم.

وی گفت: منطقه ما نیازمند مراودات دوجانبه و منطقه‌ای است. این سفر تاریخی خواهد بود.

منابع برای پرداخت بدهی به سازمان ملل را تخصیص داده و مسیر کانال را نیز معرفی کرده بودیم/ در تلاشیم مسیر امنی برای انتقال پول پیدا کنیم

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره رایزنی‌ها برای پرداخت بدهی ایران به سازمان ملل و اینکه تسهیل این کار از سوی دولت بایدن می‌تواند زمینه‌ای برای ادامه همکاری‌ها باشد نیز اظهار داشت: بدهی ما به سازمان ملل برخلاف آنچه برخی گفتند، اینگونه نبوده جمهوری اسلامی ایران آماده پرداخت نبوده اتفاقا منابع را تخصیص داده و مسیر کانال را نیز معرفی کرده بود ولی عدم امکان برداشت بدهی از حساب‌ها مانع اصلی بود که مانع اصلی آن نیز آمریکا در مسدود کردن کانال‌های مالی ایجاد کرده بود.

وی افزود: هر زمان سازمان ملل بتواند پول را بردارد این پول در اختیارش است. با دبیرخانه سازمان ملل در ارتباط هستیم و موارد مجددا یادآوری هستیم و در تلاشیم مسیر امنی برای انتقال پول پیدا کنیم و اگر همین امروز پیدا کنیم دقایقی بعد پول در حساب سازمان ملل می‌نشیند. مانع اصلی سنگ اندازی‌های آمریکا بوده است.

خطیب‌زاده با بیان اینکه اگر دولت فعلی آمریکا بخواهد از مسیر گذشته برگردد در اختیار خودشان است، خاطرنشان کرد: ما اقدامات آمریکا را رصد می‌کنیم و ببینیم از مسیر گذشته برمی‌گردند. به یک یا دو اقدام پراکنده اساس نگاه نمی‌کنیم. اجرای کامل و موثر تعهداتشان که چندین سال است در آن عقب هستند.

اینکه آمریکا چه جایگاهی داشته باشد به خودش برمی‌گردد

وی درباره نشست کمیسیون مشترک برجام و اینکه آیا پیش بینی می‌کنید آمریکا در نشست بعدی حضور داشته باشد؟ خاطرنشان کرد: جلسه بعدی کمیسیون مشترک حوالی اسفند ماه است که البته تاریخ دقیق آن مشخص نیست. اینکه آمریکا چه جایگاهی داشته باشد به خودش برمی‌گردد. این مسیری است که آمریکا باید آغاز کند و در قدم اول با اجرای موثر تمام تعهدات، برداشتن همه تحریم‌ها و برخی موضوعات می‌ماند که باید در کمیسیون مشترک ببینیم چگونه می‌توانیم برسی و حل کنیم.

چارچوبی به نام تعهدات آمریکا در ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ داریم 

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤالی درباره حملات گفتاری از سوی مقامات دولت جدید آمریکا بیان کرد: موضع ما کاملا روشن است. چارچوبی به نام تعهدات آمریکا در ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ داریم و آمریکا باید به تعهداتش عمل کند. اقدامات تروریستی در منطقه به خاطر زد و بندهایی است که در طرف‌های ثالث می‌بینیم که شاید مجدد باتلاقی برای دولت جدید آمریکا ایجاد یا به تروریست‌ها پر و بال بدهند.

وی با بیان اینکه در هر صورت این اقدامات محکوم به شکست است، عنوان کرد: این مسیر را یک بار رفتند و قربانیان اصلی آن مردم بی دفاع منطقه بودند و آنهایی که این طراحی‌ها و توطئه چینی‌ها را کردند.

اجرای مصوبه مجلس به معنای اخراج بازرسان  آژانس نیست

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره بحث خروج بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران که سؤال یکی از خبرنگاران بود، بیان کرد: تکلیف مجلس در قانون اخیر برای دولت و سازمان انرژی اتمی روشن است. اگر طرف‌های ما در برجام از جمله اروپا و آمریکا ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ تعهداتشان را انجام ندهند طبیعتا ایران باید نظارت‌های فراپادمانی یا آنچه به عنوان پروتکل الحاقی گفته‌ می‌شود را متوقف کند.

وی توضیح داد: این نظارت‌های فراپادمانی نظارت‌هایی هستند که در ایران صورت می‌گیرند و ایران به صورت داوطلبانه پذیرفته ذیل برجام اینها را انجام دهد. اینکه کم و کیف آن چگونه خواهد بود کاملا در قانون مشخص است.

خطیب‌زاده تصریح کرد: ولی همکاری ایران با آژانس متوقف نمی‌شود و به معنای اخراج بازرسان  آژانس به صورت کلی نیست، بلکه به معنای توقف نظارت‌های فراپادمانی در جمهوری اسلامی ایران است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.