یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۱

میوه‌فروشی‌ها با «موز» خداحافظی می‌کنند؟

رییس اتحادیه بار فروشان مشهد

رییس اتحادیه بار فروشان مشهد با اشاره به افزایش قیمت موز گفت: اگر با همین رویه پیش برویم احتمالا در آینده موز برای فروش نخواهیم داشت.

به گزارش قدس آنلاین، حیدر ساکن برجی در خصوص علت افزایش قیمت موز اظهار کرد: بانک مرکزی اجازه اختصاص ارز برای واردات موز را به ما نمی‌دهد، یعنی ما اجازه ثبت سفارش برای واردات موز را نداریم. موزهایی هم که اکنون در بازار به فروش می‌رسند همان سفارش‌های ثبت شده قبلی‌ است که به مرور زمان وارد بازار می‌شوند.

وی افزود: اگر این روال ادامه پیدا کند و ثبتِ سفارش‌ها و عرضه کم شود، قیمت موز کماکان افزایش پیدا میکند و احتمالا در آینده موز برای فروش نخواهیم داشت مگر اینکه از محصولات جنوب کشور استفاده کنیم که البته آنها نیز محدودیت‌های زیادی دارد و کیفیت‌شان نیز کمتر است.

ساکن برجی همچنین گفت: قبلا که قیمت موز پایین بود، ما برای وارداتش از دولت هم کمک می‌گرفتیم بدین صورت که دولت مجوز صادرات موز با درصد تعرفه پایین‌تر را به ما ارائه می‌کرد و این باعث می‌شد که موز به فراوانی و با قیمت مناسب در بازار عرضه شود.

رییس اتحادیه بارفروشان مشهد همچنین افزایش قیمت دلار را نیز در این مسئله موثر دانست و توضیح داد: قیمت دلار نیز بالاست، حتی در ماه گذشته نیز کماکان در مبحث وارداتی هنوز ضرر دادیم، زیرا به دلیل افزایش قیمت دلار آنچه که در داخل کشور به فروش می‌رسید باعث ضرر فروشنده می‌شد.

ساکن برجی در ارتباط با موزهای منطقه سیستان و بلوچستان، که محصول داخلی هستند و قیمت کمتری دارند، افزود: موزهایی که خودمان در کشور تولید می‌کنیم بسیار محدود هستند و موزهای وارداتی استان سیستان و بلوچستان از پاکستان وارد می‌شود که شاید قیمت کمتری داشته باشد اما کیفیت بسیار ضعیفی دارد و گاها حدود ۳۰درصد از وارادت موز پاکستان ضایعات ایجاد می‌کند.

منبع: ایسنا

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.