دوشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۳

تخریب ساخت‌وساز غیر مجاز در عرصه تاریخی شهر کهن نیشابور

فرمانده یگان حفاظت میراث‌ فرهنگی خراسان ‌رضوی

فرمانده یگان حفاظت میراث‌ فرهنگی خراسان ‌رضوی از تخریب ساخت‌وساز غیر مجاز در عرصه تاریخی شهر کهن نیشابور خبر داد.

به گزارش قدس آنلاین، سرهنگ محمدعلی مدیر با اعلام این خبر، اظهار کرد: با اقدام سریع یگان حفاظت میراث ‌فرهنگی نیشابور و برابر دستور مقام قضایی با مشارکت شهرداری، تغییر کاربری و دیوارگذاری در عرصه تاریخی شهر کهن نیشابور تخریب شد.

وی با اشاره به ضوابط مصوب و ابلاغی حفظ عرصه‌ تاریخی شهر کهن نیشابور، ادامه داد: هرگونه تغییر کاربری اراضی کشاورزی، دیوارگذاری و ساخت‌وساز روی این محوطه تاریخی ممنوع است.

بر اساس اعلام روابط ‌عمومی اداره ‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی خراسان ‌رضوی، فرمانده یگان حفاظت میراث‌ فرهنگی خراسان ‌رضوی گفت: مالکان این اراضی قبل از هرگونه اقدام ساخت‌وساز، باید از مراجع قانونی نظیر میراث‌ فرهنگی، شهرداری و جهاد کشاورزی استعلام لازم را دریافت کنند.

مدیر اضافه کرد: شهر کهن نیشابور با وسعت بیش از ۳۵۰۰ هکتار، به عنوان بزرگترین عرصه تاریخی کشور محسوب می‌شود که قدمت آن به دوره ساسانی قبل از اسلام و سده‌های اولیه اسلامی تا اواخر دوره سلجوقی باز می‌گردد.  در سال ۲۰۵ هجری،  در زمان به قدرت رسیدن سلسله طاهریان، شهر کهن نیشابور به عنوان اولین پایتخت بعد از ورود اسلام به ایران انتخاب شد.

منبع: ایسنا

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.