چهارشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۶

مخالفت مجلس با طرح شفافیت آرای نمایندگان

مجلس

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست جلسه علنی امروز با طرح شفافیت آرای نمایندگان مخالفت کردند.

قدس آنلاین:  بررسی کلیات گزارش کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس در مورد طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با عنوان "شفافیت آرای نمایندگان" امروز-چهارشنبه- در نشست علنی مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گرفت و با ۱۵۳ رای موافق و ۶۳ رای مخالف و ۱۲ رای ممتنع از ۲۲۸ رای ماخوذه تصویب نشد.بدین ترتیب مجلس یازدهم هم مانند مجلس دهم با شفافیت آرا مخالفت کرد.   

الیاس نادران در جریان بررسی این طرح و در مخالفت با آن گفت: مشکل امروز مجلس رفتار دوگانه ای است که نمایش شفافیت می‌دهیم و پنهان کاری می‌کنیم دیروز جمع کثیری از همکاران ما تقاضای رای علنی و باورقه راجع به کلیات گزارش کمیسیون تلفیق بودجه کردند، اما دبیر محترم هیئت رئیسه گفتند که رئیس محترم مجلس به مصلحت نمی داند چه شد که دیروز شفافیت آرا بد بود و امروز شفافیت آرا خوب شده است؟

نماینده مردم تهران گفت: اینگونه نمی شود شفافیت داشت شفافیت این است که آنچه گردش مالی ما است و مردم باید بدانند را بگویم در همین جلسه غیرعلنی امروز برای جلب آراء همکاران اعلام کردند که این طرح دو فوری خواهد شد. چرا دو فوری؟ برای اینکه پخته شود طرحی که ۹ ما در مجلس مانده است و پخته نشده کی باید پخته شود؟

وی افزود: به مردم نمایش شفافیت می‌دهیم و آن را در بایگانی قرار می دهیم و اواخر کار مجلس دوباره آن را  از بایگانی خارج و درباره آن حرف می زنیم اگر صداقت داریم الان که شفافیت آرا رای آورد بلافاصله وارد جزئیات شویم  و به مردم بگوییم که می‌خواهیم چه کار کنیم.

نادران گفت: این رفتارها نمایشی است و نه اصل رای به شفافیت. من می پرسم آقای رئیس محترم مجلس دیروز شما به کلیات گزارش کمیسیون تلفیق مجلس رای مثبت داد یا منفی؟ اعلام کنید به مردم این شفافیت است اینگونه نمی‌شود شفاف‌سازی کرد. نمی شود دیروز مصلحت اندیشی کرد و امروز چیز دیگری بگوییم.

رییس کمیسیون تلفیق گفت: من با شفافیت آرا به شدت موافقم، اما شما ملاحظه نماینده شهرستان را بکنید که فردا در رای استیضاح یک وزیر از وزیر گرفته تا استاندار تا فرماندار او را تحت فشار قرار دهند شفافیت این است این نوع رفتار را دوگانه نکنید و در یک شرایط پوپولیستی   نمایندگان مردم  را قرار ندهید  تهران، همه ایران نیست. نماینده تهران نماینده کل کشور نیستند ملاحظات نمایندگان شهرستان که بیش از ۱۸۳ تک نماینده هستند در این مصوبه مورد توجه قرار دهید دو فوریت چه معنایی دارد؟

عبدالحسین روح الامینی در مخالفت با این طرح با اشاره به  رد کلیات بودجه در جلسه  علنی دیروز از رفتار نمایندگان انتقاد کرد و گفت: تحت فشار قرار دادن افراد برای اینکه رای شان مطابق یک سلیقه یا جریان باشد با شفافیت تطابق ندارد.

نماینده تهران گفت: چرا خود ما قایل به شفافیت نیستیم چرا باید در جلسه غیر علنی  صبح امروز  نگران این طرح باشیم و گفتیم بسیاری خارج از کشور می خواهند  به وسیله نرم افزاری بر تصمیم گیری های  ما تاثیر بگذارند  وخطای محاسبه به ما بدهند.

وی افزود:در رای به اعتبار نامه و کمیسیون ها شفاف بودیم؟ ما ویترینی عمل کردیم ما قیافه شفافیت می گیریم و کارهایمان کاریکاتوری است در عصر الکترونیک هیچ چیز نمی تواند پنهان باشد.

مهدی باقری در مخالفت با این طرح گفت: این طرح پوپولیستی و عوام فریبی است این طرح حاوی تبصره های است که طرح را از شفافیت خارج می کند و عقلانیت را از مجلس خواهد گرفت با تصویب این طرح مت منافع ملی را زیر سوال خواهیم برد.

نماینده زنجان گفت:ما مدافع شفافیت هستیم، اما با بسترهای مناسب تا زمانی که احزاب قوی نباشند نمایندگان منافع منطقه ای را بر منافع ملی ترجیح می دهند. گروه‌های فشار در شهرستان ها، فشار می آورند که این طرح تصویب شود.

وی افزود:همه حاکمیت باید شفاف باشد و  بحث آرا نیست اگر می خواهیم شفافیت داشته باشیم همه حاکمیت و نهادها  بایدشفاف سازی کنند شفافیت مجلس از همه  نهادهای حاکمیت بیشتر است یک طرح جامع برای حاکمیت بیاورید و اگر این طرح همه حاکمیت را شفاف کند من مدافع آن هستم.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری ایرنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.