یکشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۵

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن به تهران آمد

مارتین گریفیتس

«مارتین گریفیتس» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن به منظور رایزنی و گفت‌وگو با مقامات جمهوری اسلامی ایران به تهران آمد.

قدس آنلاین:  «مارتین گریفیتس» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن به منظور رایزنی و تبادل نظر با مقامات جمهوری اسلامی ایران در خصوص حل بحران یمن وارد تهران شد.

همزمان با ورود گریفیتس به تهران، سازمان ملل در بیانیه ای اعلام کرد:  «امروز مارتین گریفیتس فرستاده ویژه دبیرکل این سازمان در امور یمن، سفر دو روزه خود به ایران را شروع کرد و او طبق برنامه قرار است با جواد ظریف وزیر خارجه و دیگر مقام‌های ایرانی ملاقات کند».

بنا بر اعلام این دفتر، سفر گریفیتس به تهران «بخشی از تلاش‌های دیپلماتیک نماینده ویژه (در امور یمن) در حمایت از راه‌حل سیاسی مبتنی بر مذاکره برای جنگ در یمن است؛ راه‌حلی که خواسته‌های مردم یمن را دربرمی‌گیرد».

دفتر نماینده آنتونیو  گوترش دبیرکل سازمان ملل در امور یمن افزود: «اولویت فوری نماینده ویژه (در امور یمن)، حمایت از توافق میان طرف‌های درگیر جنگ بر سر یک آتش‌بس در سراسر این کشور، اتخاذ اقدامات فوری انسان دوستانه و از سر گیری فرایند سیاسی است».

چند ساعت قبل از انتشار این بیانیه، رسانه‌ها خبر دادند که مارتین گریفیتس نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن به منظور رایزنی و تبادل نظر با مقامات جمهوری اسلامی ایران در خصوص حل بحران یمن وارد تهران شد.

علی‌اصغر خاجی دستیار ارشد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پنجم شهریور ماه با گریفیتس در ژنو دیدار و در خصوص برقراری آتش بس و روند صلح در این کشور بحث و تبادل نظر کرده بود.

سفر دو روزه نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل به تهران در شرایطی انجام شده که حملات ائتلاف عربستان سعودی و امارات متحده عربی به یمنی‌ها و محاصره این کشور فقیر عربی توسط این ائتلاف متجاوز از ششم فروردین ۱۳۹۴ همچنان ادامه دارد.

در همین حال جو بایدن رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه در سخنرانی خود با انتقاد از اوضاع انسانی در یمن ادعا کرد که دولت او تلاش دارد جنگ در این کشور را متوقف کنند و از تیم ویژه خود در غرب آسیا خواسته برای حصول آتش‌بس در یمن اقدام کند.

بایدن گفت: «جنگ علیه یمن باید متوقف شود و ما همه‌ حمایت‌های خود از عملیات‌های تهاجمی در آنجا را متوقف می‌کنیم».

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.