دوشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۴

دستاورد انقلاب، اتصال ۸۶ درصد روستاهای خراسان رضوی به شبکه اینترنت

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان رضوی

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان رضوی گفت: ۸۶ درصد روستاهای با جمعیت بالای ۲۰ خانوار در سطح این استان تاکنون به "شبکه ملی اطلاعات و اینترنت" متصل شده و روستاییان ساکن آنها به خدمات این حوزه دسترسی مستقیم دارند.

به گزارش قدس آنلاین، علی دلگیر به مناسبت دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی شمار روستاهای دارای افزون بر ۲۰ خانوار جمعیت را در خراسان رضوی دو هزار و ۵۹۶ روستای ذکر و بیان کرد: هم‌اینک ساکنان دو هزار و ۲۲۳ روستای این استان زیر پوشش خدمات شبکه اینترنت هستند.
وی افزود: خدمات تلفن همراه نیز هم‌اینک در ۸۶ درصد روستاهای با جمعیت بالای ۲۰ خانوار خراسان رضوی ارائه می‌شود. همچنین ۹۸ درصد روستاهای این استان از خدمات تلفن ثابت در اماکن مسکونی و عمومی روستایی برخوردارند.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان رضوی در ادامه به وضعیت مخابراتی "آبادیها" در این استان نیز اشاره و بیان کرد: ۵۵ درصد روستاهای دارای کمتر از ۲۰ خانوار جمعیت خراسان رضوی که در واژگان تقسیمات کشوری "آبادی" نامیده شده‌اند نیز به شبکه اینترنت متصل شده‌ و هم‌اینک ساکنان آنها از این خدمت بهر می‌برند.

وی ادامه داد: ۶۸۵ آبادی در خراسان رضوی وجود دارد که ۳۷۰ مورد از آنها تاکنون زیر پوشش خدمات شبکه اینترنت قرار گرفته‌اند.

دلگیر گفت: دسترسی به اینترنت با سرعت بالا در روستاها و همچنین پایین بودن نرخ خدمات برای کاربران روستایی و سرویس‌دهندگان "شبکه ملی اطلاعات" در این مناطق ویژگی شاخص خدمات اداره‌کل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان رضوی به روستانشینان در سطح این استان محسوب می‌شود.  

وی افزود: اتصال ۲۸۱ روستای خراسان رضوی به شبکه اینترنت با هزینه برای اجرای عملیات مخابراتی از محل اعتبارات طرحهای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ظرف یک سال اخیر صورت گفته است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان رضوی ادامه داد: عملیات اجرایی برای پوشش شبکه ملی اطلاعات در ۱۴۵ روستای این استان نیز هم‌اینک در جریان است.  
وی همچنین به محدودیت منابع و اعتبارات دولتی اشاره و بیان کرد: بر این اساس اتصال روستاهای زیر ۲۰ خانوار به شبکه ملی اطلاعات در زمره تکالیف مصوب ورارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در چارچوب برنامه ششم توسعه نیست.

دلگیر گفت: با این وجود طراحی فنی و جانمایی مهندسی سایتهای مخابراتی روستاهای بالای ۲۰ خانوار جمعیت بگونه‌ای انجام می‌شود که بیشترین تعداد آبادیهای اطراف نیز زیر پوشش قرار گرفته و بدین ترتیب از خدمات شبکه اینترنت برخوردار شوند.

یک میلیون و ۷۳۰ هزار و ۴۶۷ نفر معادل ۲۷ درصد جمعیت خراسان رضوی در قالب ۵۱۵ هزار ۹۱۹ خانوار در روستاهای این استان سکونت دارند.

خراسان رضوی شامل ۳۳ شهرستان، ۸۱ شهر، ۷۹ بخش، ۱۷۵ دهستان و سه هزار و ۲۸۱ روستا است. تاکنون تشکیلات "دهیاری" در دو هزار و ۴۳۴ روستای خراسان رضوی تاسیس شده است.  

منبع: ایرنا

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.