چهارشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۹

جزئیات طرح گلخانه تاریک بدون استفاده از خاک و همراه با صرفه‌جویی در مصرف آب و برق

ساتکاب

مدیر عامل شرکت ساتکاب گفت: با وجود سرمایه‌گذاری‌های وزارت نیرو به دلیل مصرف بالا، باز هم دچار خاموشی هستیم، باید در بخش مصرف برق به تعادل برسیم.

قدس آنلاین: ویژه برنامه پایش با حضور محمدولی علاالدینی مدیر عامل شرکت ساتکاب که درباره ظرفیت استفاده از شرکت‌های دانش بنیان در جهت افزایش صرفه جویی، تولید برق و طرح گلخانه تاریک توضیح می‌دهد.

مدیرعامل شرکت ساتکاب در ارتباط با اینکه چند شرکت دانش بنیان زیر چتر حمایتی شرکت متبوعش است، گفت: در حال حاضر بیش از ۵۰۰ شرکت دانش بنیان در حوزه آب و برق با ما ارتباط گرفته‌اند. یک توافق بسیار خوبی را که با  وزارت نیرو و معاونت عل‌می‌و فناوری مبنی بر انجام یک سری تعاملات در این حوزه انجام شود.

وی در ادامه افزود: از ۵۰۰ شرکت فعال در حوزه آب و برق با ۷۰ شرکت به صورت مستقیم ارتباط داریم. از سال گذشته تا به امروز ۲۸ محصول را شناسایی کردیم و با معاونت علمی ‌برنامه‌ریزی لازم  برای حمایت از ساخت داخل  و سایر فعالیتهای دیگر انجام شده است.

مدیر عامل شرکت ساتکاب اظهار داشت: در زمانی که آقای اردکانی به عنوان وزیر نیرو انتخاب شد یکی از وعده ‌ای وی بر پایه مصرف بود، چرا که قرار نیست ما دائم سرمایه‌گذاری بر روی پروژه‌ها انجام دهیم و همواره مصرف بالا رود. از این رو باید در بخش مصرف برق در یک نقطه به تعادل برسد. طرح برق امید نیز در همین راستا است و با افزایش قیمت پله پرمصرف‌ها و رایگان کردن کم‌مصرف‌ها به دنبال کاهش مصرف برق و صرفه‌جویی برق هستیم. برنامه ما با اجرای طرح‌های مختلف به این صورت است که خاموشی در تابستان به صفر برسد.

علاالدینی در رابطه با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان گفت: طی فراخوانی که سال گذشته داده شد با شرکت دانش بنیانی در مشهد آشنا شدیم که توانستیم از این طریق ۶۰۰ مگابایت صرفه جویی انرژی انجام دهیم، چرا که با قیمت دلار امروز اگر قرار باشد یک نیرو گاه هزار مگابایتی ساخت شود نیازمند ۲۳ الی ۲۴ هزار میلیارد  تومان بودجه هستیم. این شرکت استارتاپی توانست ۱۵ هزار میلیارد تومان برای ما صرفه‌جویی داشته باشد و  تنها با سه الی ۴ میلیارد تومان این طرح به مرحله اجرا در آمد.

علاءالدینی در پاسخ به این سؤال که آیا در صنعت آب و برق این شفافیت وجود دارد که هر پیمانکاری بتواند در مزایده یا مناقصه شرکت کند، گفت: بله، در سال جاری پویش الف ب ایران  به همت وزیر نیرو افتتاح شد که در حال حاضر این سامانه آماده شده است که در صورت ورود به سایت ساتکاب افراد می‌توانند در این سامانه ثبت نام کنند و امتیازات خود را بررسی کنند.

وی افزود: تا پایان کار دولت دوازدهم این سیستم به صورت کامل فعالیت خود را آغاز خواهد کرد البته این طرح به صورت پایلوت در سه استان به مرحله اجرا در آمده است. در عصر حاضر در وزارت نیرو تلاش برای پیشگیری از فساد و شرایط عادلانه برای فعالیت بسیار وجود دارد.

مدیرعامل ساتکاب درباره طرح گلخانه تاریک گفت: این طرح یکی از اقدامات جدید در دنیا است و این پروژه در سایه تعامل با دانشگاه رقم خورد. برای  صرفه جویی در مصرف آب یک پروژه را با همفکری اساتید تعریف کردیم و در سایه این پروژه ۹۰ درصد مصرف آب کاهش پیدا کرد، محصول هم کاملاً قابل استفاده بود. این محصول در محیط بسته و تاریک آزمایشگاهی به عمل آمد. در این طرح طلوع و غروب طی ۲۴ ساعت دو بار اتفاق ‌می‌افتد که این خود باعث صرفه جویی در برق ‌می‌شود.

وی یکی دیگر از مزایای طرح گلخانه‌ای تاریک را عدم استفاده از خاک عنوان کرد و گفت:  به دنبال این هستیم که با یک شرکت مادر تخصصی وزارت نیرو این طرح را در مقیاس بزرگتر در حدود ۴۰۰ متر مربع به مرحله اجرا در بیاوریم و گاز حاصل از نیروگاه را برای گرم کردن گلخانه استفاده کنیم، در مرحله بعدی تلاش داریم که این طرح را در قالب یک دستگاه کوچک و خانگی برای مردم اجرایی کنیم.

علاءالدینی در پاسخ به این سؤال که شرکت ساتکاب در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی چه اقداماتی را انجام داده است، اظهار داشت: تمام فعالیت این مجموعه در راستای اقتصاد مقاومتی انجام می‌شود. بدین گونه که در این مجموعه با اعتماد به نخبگان و فرصت دادن به شرکتهای دانش بنیان، تامین نیازها به داخل، بهره‌گیری از دانش روز دنیا، کاهش هزینه ها و خودکفایی راس امور است.

وی در رابطه با اقدامات لازم برای انجام صادرات گفت: مجموعه کشورهایی که در امور آسیا قرار گرفته‌اند ۳۰۰ میلیون جمعیت دارند اما کشورهای همسایه جمعیتی حدود ۶۰۰ میلیون دارند و رقم واردات این کشورها ۱۶۰۰ میلیارد دلار است. متاسفانه ما از واردات این کشورها سهمی ‌نداریم اما توان لازم برای اجرای آن داریم.

مدیر عامل شرکت ساتکاب در پایان افزود: در ساتکاب در حوزه آب و برق علاوه بر واردات محدود اقدامات لازم برای صادرات نیز انجام شده است. کمیسیون مشترک عراق از شش مهرماه سال جاری با مصوبه هیئت دولت به وزارت نیرو ابلاغ شد که وزیر نیرو به عنوان رئیس این کمیسیون ماموریت پیدا کرد که در فضا ماموریت و شکل جدید کار خود را آغاز کند و بنده به عنوان دبیر کمیسیون در این عرصه فعالیت لازم را آغاز کردیم .اولین مقصد صادرات غیرنفتی ما کشور عراق است و بازار بسیار مناسبی برای ایران به حساب می‌آید.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.