جمعه ۲۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۷

کدام گروه بیشترین عیدی را امسال دریافت می‌کنند؟

عیدی کارکنان دولت

حداقل و حداکثر عیدی پرداختی به کارگران در سال جاری اعلام شد.

به گزارش قدس آنلاین، مطابق قانون کار حداقل عیدی کارگران برای یک سال کار حداقل معادل ۶۰ روز و حداکثر ۹۰ روز است، بر این اساس امسال حداقل عیدی پرداختی به کارگران بین سه میلیون و ۸۲۰ هزار تومان تا پنج میلیون و ۷۳۱ هزار تومان خواهد بود.

بر اساس ماده واحده قانون کار که در پایان شهریور سال ۱۳۷۰ اصلاح شد تمام کارگاه‌های مشمول قانون کار مکلفند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار معادل ۶۰ روز آخرین مزد، به عنوان عیدی و پاداش بپردازند.

برای محاسبه حداقل عیدی باید دستمزد روزانه مصوب امسال را در ۶۰ روز ضرب کنیم. با توجه به اینکه دستمزد روزانه ۶۳ هزار و ۶۸۰ تومان است، حداقل عیدی که باید پرداخت شود سه میلیون و ۸۲۰ هزار تومان است.در ماده واحده قانون کار آمده است که مبلغ پرداخت عیدی کارکنان نباید از ۹۰ روز حداقل مزد روزانه تجاوز کند. بر این اساس حداکثر عیدی که کارگران دریافت می‌کنند هم پنج میلیون و ۷۳۱ هزار تومان است.

در میان جامعه کارگری برخی افراد عیدی کامل دریافت نمی‌کنند. برای افرادی که کمتر از یک سال کار کرده باشند هم براساس ۶۰ روز کار و نسبت ایام کارکرد محاسبه می‌شود. به این شکل که حداقل مزد ماهیانه در عدد ۲ ضرب و بر تعداد روزهای کاری تقسیم می‌شود. (حداقل مزد ضربدر ۲ تقسیم بر ۱۲ و ضربدر تعداد ماه کارکرد)

برای نمونه چنانچه فرد یک ماه کار کرده باشد ۳۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان و با دو ماه کار ۶۳۷ هزار تومان دریافت می‌کند. چنانچه فردی نیمی از سال را در کارگاهی مشغول به کار باشد یک میلیون و ۹۱۱ هزار تومان عیدی می‌گیرد.

جدول زیر در بردارنده میزان عیدی کارگرانی  که کمتر از یک سال سابقه کار دارند، است.

اعلام جرییات پرداخت عیدی کارمندان و کارگران/ چه کسانی بیشترین عیدی را می‌گیرند؟

منبع: خبر آنلاین

نظرات

  • خدمات کشوری1.5 ۱۳۹۹/۱۱/۲۵ - ۰۷:۵۹
    0 0
    خیلی خنده دار است ، آیا کارمندان رسمی شرکتی های مثل نفت،گاز،مخابرات و آب وفا و ... هم این مقدار عیدی می دهند یا 3 برابر حقوق ماهانه که تقریباً بالای 25 تا 30 میلیون تومان عیدی این کارمندان است در مقابل کارکنان ومعلمان که فقط 1.5 دریافت می کنند آن هم با دهن کجی جناب نوبخت که هزار بار تو سر کارمندان زده که از ما تشکر کنید که بجای 3 برابر حقوق بعنوان پاداش در هیات دولت 1.2 را 1.5 کردیم.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.