شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۰

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا:

خیز دوباره کرونا در برخی استانها/ ۹ شهر قرمز شدند

رئیسی

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا نسبت به خیز دوباره کووید۱۹ در برخی استان ها هشدار داد و با بیان اینکه اکنون خوزستان بالاترین میزان شیوع بیماری را دارد، گفت: در مجموع اکنون ۹ شهر در وضعیت قرمز، ۳۹ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۲۸ شهر زرد و ۱۷۲ شهر در وضعیت آبی کرونا قرار دارند.

قدس آنلاین:  دکتر علیرضا رییسی در حاشیه پنجاه و هفتمین جلسه ستاد کرونا که به ریاست رییس جمهور و حضور دیگر اعضا برگزار شد، گفت: با توجه به ویروس جهش یافته انگلیسی، آفریقایی و ژاپن، موارد ابتلا و مرگ و میر و تغییر الگوی رفتاری ویروس و میزان سرایت و کشندگی ویروس بالاتر رفته است و به عنوان مثال انگلیس بیش از ۴میلیون نفر درگیری با این ویروس داشته اند و ۱۳۵ هزار فوتی. در آمریکا نیز مرگ و میر از مرز ۵هزار نفر هم عبور کرده است. سایر کشورها هم به همین نسبت وضعیت شیوع بیماری وضعیت خوبی نیست.

وی گفت: خوشبختانه در سطح کشور ما همچنان روند نزولی فوتی ها را داریم و مرگ و میرها دو رقمی است اما نکته مهم این است که زمانی که بیماری شیوع می یابد معمولا دو هفته بعد میزان بستری ها بالا می رود و چهار هفته بعد هم در میزان فوتی ها تاثیر گذار است و برعکس. آن اقداماتی که از اول آذرماه انجام شد و میزان ورودی بیمارستانها کم شد، اثر خود را الان نشان می دهد و کاهش میزان فوتی ها اثر رعایت پروتکلها در چند هفته گذشته است.

رییسی گفت: این درحالیست که در برخی استانها خیز بیماری شروع شده و جای هشدار جدی است و اکنون خوزستان بالاترین میزان شیوع بیماری را دارد و ۹ شهر در این استان به وضعیت قرمز درآمدند. بنابراین نیاز است مردم عزیز و مسوولان بیشتر مراقبت کنند و جلوی خیز بیماری را بگیرند.

به گفته سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، همچنین در استان آذربایجان غربی روند بیماری کرونا رو به افزایش است و در حال حاضر در هرمزگان خیزی که وجود داشت تاحدودی کنترل شده و در مازندران نیز روند صعودی در حال کنترل است به طوری که از ۱۵ شهر نارنجی، ۸ شهر به وضعیت زرد تبدیل شده اند و هم اکنون ۷ شهر دارای وضعیت نارنجی هستند.

رئیسی گفت: استان‌های گیلان و گلستان نیز همچنان نیاز به مراقبت بیشتری دارند و در استان بوشهر نیز شیب ملایم رو به بالا داریم.

رئیسی با اشاره به اینکه ۲۲۸ شهر در وضعیت زرد هستند، اظهار داشت: در استان قزوین، روند رو به بالا داریم و یک مورد نیز به دلیل ویروس انگلیسی منجر به فوت شده که باید مراقبت‌های بیشتری انجام شود و اگر مسافری از خارج وارد کشور می‌شود حداقل ۱۴ روز قرنطینه شود حتی اگر بدون علائم بیماری باشد.

وی در خصوص واکسن کرونا خاطرنشان کرد: خوشبختانه واکسیناسیون برای گروه‌های هدف در روزهای گذشته بادقت و عدالت آغاز شده است و از شب گذشته محموله جدیدی حامل ۱۰۰ هزار دوز واکسن وارد کشور شد و در هفته‌های دیگر نیز محموله‌هایی وارد خواهد شد و امیدواریم روند واکسیناسیون به خوبی پیش رود.

رئیسی افزود: افرادی که به آنها واکسن تزریق شده است، تا این لحظه عارضه جدی و خاصی نداشتند و امیدواریم این روند به درستی ادامه پیدا کند و با رعایت پروتکل‌ها بتوانیم مانع از خیز چهارم بیماری در کشور شویم.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.