پنجشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۹

امیر طحانی

رزمایش‌های مرکب دریایی را با کشورهای بیشتری برگزار خواهیم کرد

امیر دریادار غلامرضا طحانی

سخنگوی رزمایش مرکب امنیت دریایی از ابراز تمایل کشورهای شمال اقیانوس هند برای حضور در این رزمایش خبر داد و گفت: رزمایش‌های سال‌های آینده با تعداد شرکت‌کنندگان بیشتری برگزار خواهد شد.

قدس آنلاین: امیر دریادار غلامرضا طحانی سخنگوی رزمایش مرکب امنیت دریایی شمال اقیانوس هند، اظهار داشت: رزمایش مرکب امنیت دریایی شمال اقیانوس هند متشکل از یگان‌هایی از نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و یگان‌های منتخبی از نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همچنین یگان‌هایی از نیروی دریایی کشور روسیه به مدت سه روز در منطقه شمال اقیانوس هند به وسعت ۱۷ هزار کیلومتر مربع برگزار شد و خوشبختانه توانستیم به تمام اهداف از پیش تعیین شده دست بیابیم.

وی ادامه داد: از جمله دستاوردهایی که در این رزمایش داشتیم می‌توان به اجرای دستورات کتاب‌های تاکتیک دریایی تدوین شده از سوی ایران در خصوص امداد و نجات دریایی و شناورهای مورد تعرض قرار گرفته اشاره کرد که امتحان خود را پس داد و و نشان داد جمهوری اسلامی ایران به حدی از بلوغ علمی رسیده که در تدوین کتاب‌های علوم دریایی نیز می‌تواند سرآمد باشد و قطعاً این کتابی که از سوی جمهوری اسلامی ایران تدوین شده در سال‌های آینده در عرصه علوم دریایی حرف‌های خاصی برای گفتن دارد.

سخنگوی رزمایش مرکب امنیت دریایی شمال اقیانوس هند، درباره تفاوت‌های رزمایش مرکب امسال با سال گذشته نیز گفت: امسال تمرینات متنوعی را نسبت به سال گذشته به ویژه تیراندازی در شب داشتیم. با توجه به اینکه سمت و سوی تهدیدات در حوزه دزدی دریایی به سمت استفاده از شب رفته و همچنین تجهیزات ریز پرنده‌ای که دزدان دریایی به آنها دست یافته‌اند، این تمرین برای اولین بار در رزمایش امسال اجرا شد که توانستیم در چندین مرحله تیراندازی علیه اهداف هوایی توسط یگان‌های شناور در دریا به خوبی این عملیات را اجرایی کنیم.

امیر طحانی استفاده از ظرفیت پهپادها در رزمایش امسال را یکی دیگر از ویژگی‌های رزمایش مرکب امنیت دریایی شمال اقیانوس هند دانست و گفت: ما از پهپادها در این رزمایش برای شناسایی استفاده کردیم که به خوبی توانستند این مأموریت را انجام دهند و امیدواریم در سال‌های آینده بتوانیم از ظرفیت پهپادی در این عملیات‌ها استفاده بیشتری کنیم.

وی با اشاره به پیام رزمایش مرکب امنیت دریایی شمال اقیانوس هند گفت: مادر همه رزمایش‌ها اعلام می‌کنیم که پیام جمهوری اسلامی ایران صلح و دوستی است و همچنین اراده نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از جمله ارتش برای حضور در دریا و تأثیرگذاری مثبت یک تصمیم جدی بوده و خواهد بود و با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران یک کشور اقیانوسی است و بنادر اقیانوسی دارد نمی‌تواند به اقیانوسی که بر آن مشرف است بی‌تفاوت باشد.

سخنگوی رزمایش مرکب امنیت دریایی شمال اقیانوس هند گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده مشارکت دوستان و هم افزایی مسئولانه در حوزه شمال اقیانوس هند توسط کشورهای حاشیه اقیانوس امکان‌پذیر است و ما در این دو از نمایش که در دو سال متوالی برگزار شد این پیام را اعلام کردیم و همین که امسال تعدادی از کشورهای شمال اقیانوس هند که صاحب سبک در حوزه دریا و دریانوردی هستند ابراز تمایل کردند که در رزمایش ما شرکت کنند.

امیر طحانی گفت: این نشان می‌دهد که پیام ما به گوش مخاطبین رسیده است و مطمئن باشید در سال‌های آینده و رزمایش‌های بعدی با تعداد شرکت‌کنندگان بیشتری برگزار خواهد شد و این مهم جزو طرح ریزی‌هایی است که ما در برنامه‌ریزی‌های اولیه خود مد نظر مان بوده است.

وی درباره همکاری نیروی دریایی ارتش و سپاه و تعامل این دو نیروی دریایی در رزمایش مرکب امنیت دریایی شمال اقیانوس هند اظهار داشت: ارتش و سپاه نیروی متفاوت و جدا از هم نیستند بلکه یک نیروی واحد برای دفاع از منافع جمهوری اسلامی ایران هستند. درست است که روی کاغذ مسئولیت‌های هر کدام از دو نیرو به تفکیک و به وضوح مشخص است اما دشمنان بدانند که این دو نیرو به عنوان یک شجره و ید واحد، مشتی محکم در دفاع از مرزهای آبی و منافع جمهوری اسلامی ایران در دریاها هستند و برای دفاع از منافع جمهوری اسلامی ایران ذره‌ای شک و تردید به خود را نمی‌دهند.

سخنگوی رزمایش مرکب دریایی ادامه داد: همگان بدانند که تعامل میان دو نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران همیشه با قوت ادامه دارد و اکنون که ۴۲ سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران می‌گذرد، این تعامل و هم افزایی نه تنها در آب‌های سرزمینی بلکه در آب‌های آزاد روز به روز در حال افزایش است.

منبع: خبرگزاری مهر

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.