چهارشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۹

واکنش زالی و خداکرمی به سخنان نمکی دربارۀ کارکنان سازمان بهشت زهرا (س)

بهشت زهرا

عضو شورای شهربا بیان اینکه امیدوارم کارکنان سازمان بهشت زهرا حرف وزیر بهداشت را به حساب خستگی و پاسخگویی بدون اینکه اختیار کامل داشته باشد، بگذارند، گفت: تا زمانی که واکسیناسیون انجام نشود، ما موفق به مهار ویروس کرونا در کشور نمی‌شویم.

قدس آنلاین: ناهید خداکرمی، عضو شورای شهر تهران با اشاره به بیان چند روز گذشته وزیر بهداشت در انتقاد از بی توجهی برخی افراد در مواجه با کرونا و دلخوری کارکنان بهشت زهرا از وی، اظهار داشت: وضعیت مدیریت نظام سلامت در شرایط فعلی کار بسیار مشکلی است؛ چراکه از یک طرف با مسؤولیت‌هایی مواجه است که ذاتی بوده و باید انجام شود؛ مانند امور دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها،‌ دارو و غذا.

به گزارش فارس وی ادامه داد: در این شرایط موضوع اپیدمی کرونا نیز اضافه شده؛ آن هم در شرایطی که ما تحریم هستیم و سایر نهادها نیز متوجه نیستند که مرگ ۶۰ هزار نفر یعنی چه؟ در تهران مرگ نزدیک به ۲۹ هزار نفر چه معنایی دارد؛ یعنی تیمی که هر روز خدمات می‌دهد با هر مرگی یک درجه از امید و تلاش خود را از دست داده و ناامید می‌شود؛همچنین فرسودگی شغلی که در اثر چنین شرایطی، یکسری از انسان‌ها در زیردست شما پرپر می‌شوند و این موضوع نه تنها در ایران بلکه در همه دنیا همین طور است.

عضو شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: امروز بعد از گذشت یک سال همه دنیا به این نتیجه رسیده که ما به جز استفاده از ماسک هیچ ابزاری در دست نداریم؛ مگر واکسیناسیون انجام شود؛ یعنی تا زمانی که واکسیناسیون انجام نشود، ما موفق به مهار ویروس کرونا در کشور نمی‌شویم.

خداکرمی اضافه کرد: حالا در چنین شرایطی یک وزیر بهداشتی که نه اختیار انتخاب نوع واکسن را دارد و نه اختیار کشور محل خرید واکسن؛ نه می‌تواند بر اساس پروتکل‌هایی که دنیا تنظیم می‌کند در این حوزه عمل کرده و همه مداخله می‌کنند؛ در نتیجه معلوم است بعضی وقت‌ها این فشار باعث می‌شود که ما به بار سنگین کلمات خیلی توجه نکنیم.

وی تصریح کرد: بنده هم قبول دارم که وی می‌توانست از جملات و کلمات بهتری برای نشان دادن این فشار و نشان دادن این که وی نمی‌تواند مدیریت نظام سلامت را بدون ابزارهایی که لازم است، داشته باشد.

عضو شورای شهر تهران متذکر شد: وی می‌توانست کلمات دیگری استفاده کند، اما همه ما  درک می‌کنیم که سازمان بهشت زهرا بهترین عملکرد را داشته و کمتر از کادر درمان تلاش نکرده است؛ آن هم در بدترین شرایط؛ آنها علاوه بر ۱۸۰ مرگی که روزانه و  به صورت عادی در تهران  اتفاق می‌افتد و آنها را تغسیل می‌کنند، روزی وجود داشته که ۲۰۰ مرگ نیز به این تعداد اضافه شده و بین ۳۵۰ تا ۳۸۰ نفر در روز تغسیل می‌کردند؛ این کار بزرگی بوده است.

خداکرمی ابراز داشت: بنده به عنوان یک عضو جامعه پزشکی دست این افراد را می‌بوسم و واقعا از طرف خودم از این افراد عذرخواهی می‌کنم، اما باید نظام سلامت را درک کنیم. کسی که فرماندهی و مدیریت نظام سلامت را برعهده دارد، ساده‌ترین ابزار، منابع، بودجه و منابع ارزی در دسترس ندارد و از طرف دیگر اختیار این موضوع که به سرعت واکسن خریداری کرده و وارد کند را ندارد.

وی یادآور شد: فرسودگی ناشی از مدیریت در بحران است؛ آن هم بحرانی که بسیار حاشیه دارد و همه در حال دخالت هستند، اما کمتر نهادی این موضوع را درک می‌کند که ما چه وضعیتی داریم. اگر واکسن نرسد یعنی چه؟ اگر با پیک دیگری مواجه شویم یعنی مرگ و میر افزایش پیدا می‌کند.

عضو شورای شهر تهران اظهار داشت:از نزدیک شاهد هستم همکاران ما اعم از پرستار، خدمه، بهیاران، پزشکان و مدیران همگی خسته و فرسوده‌اند. بیش از ۳۰۰ پزشک، ماما و فیزیوتراپ را در کشور از دست داده‌ایم و همه اینها به کادر درمان فشار می‌آورند.

خداکرمی بیان داشت:وقتی وزیر نظام سلامت مورد سؤال مردم، مسؤولان جهانی و همکاران خود است؛‌ بعضی اوقات برای یک تصمیم مجبور است با چند حوزه سروکله زده که گاهی مشکل است تا بتواند کلمات را بیان کند و اینها می‌تواند ناشی از خستگی باشد.

وی گفت: با شناختی که بنده از وزیر بهداشت دارم، وی فردی ادیب و خوش‌صحبت هستند؛ البته کلماتی که به کار بردند مقداری سنگین بود؛ اما به هر حال امیدوارم کارکنان سازمان بهشت زهرا این را به حساب خستگی، فرسودگی و پاسخگویی بدون این که اختیار کامل داشته باشد، بگذارند.

زالی: منشأ صحبت‌های دکتر نمکی هیجانات طبیعی است

در همین حال فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران ضمن ارایه توضیحاتی درباره سخنان اخیر وزیر بهداشت درباره کارکنان بهشت زهرا توضیحاتی ارائه کرد.

دکترعلیرضا زالی امروز با تاکید بر اینکه سخنان اخیر وزیر بهداشت درباره کارکنان بهشت زهرا(س) بی احترامی به این عزیزان نبود، اظهار کرد: با توجه به اینکه وی از سوابق فراوانی در عرصه آموزشی و بهداشتی برخوردار است و در سازمان برنامه و بودجه نیز نقش چشمگیری در زمینه توزیع بودجه اجتماعی داشته است، از روزهای آغازین شیوع ویروس کرونا تاکنون به تمامی گروه‌های اجتماعی که در عرصه مقابله با این ویروس حضور داشتند با یک نگاه احترام آمیز می‌نگرند.

وی ادامه داد: دکتر نمکی از روزهای آغازین شروع ویروس کرونا در تهران چندین بار به بنده درباره سلامت کارکنان بهشت زهرا به ویژه کسانی که در بخش تطهیر این سازمان مشغول به کار هستند، تاکید کرده اند. از همین رو من نیز به نیابت وی و تیم سلامت توفیق حضور در جمع این عزیزان را داشتم تا مراتب تشکر و قدردانی تیم سلامت و نظام پزشکی کشور را به آنان برسانم.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به مدیریت خوب مجموعه آرامستان‌های تهران از جمله بهشت زهرا و رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و دقت نظر آنان یادآور شد: در بحران کرونا حضور گروه های جهادی در کنار این عزیزان یک کار ارزنده مردمی به جای گذاشت.

زالی با اشاره به اینکه دکتر نمکی بالاترین اشراف را به مسائل بهداشتی در کشور دارد و از این رو نگرانی وی نگرانی زائد الوصفی است، اظهارکرد: علت نگرانی وی بروز طغیان های ویروس کرونا است که خدای نکرده جان بسیاری از شهروندان تهرانی را می گیرد بنابراین این فرمایش نشان‌دهنده نگرانی عمیق وی و طبیعتاً منشأ صحبت‌های دکتر نمکی هیجانات طبیعی است و این نگرانی ها در سخنان وی موج می زند.

وی افزود: مشی اجرایی دکتر نمکی از روزهای آغازین شیوع ویروس کرونا این است که به سلامت تمامی گروه هایی که در عرصه سلامت به کمک مدافعان سلامت آمده‌اند از جمله کسانی که در بخش های مختلف خدمات شهری خدمات اجتماعی و در بخش مهم مجموعه آرامستان ها کار می کنند، تاکید دارند.

زالی با بیان اینکه وزیر بهداشت چندین مرتبه در خصوص تامین سلامت عزیزانی که در بخش مهم مجموعه آرامستان ها کار می کنند به وی تاکید کرده است، گفت: از همین رو من نیز به نیابت از دکتر نمکی و تیم سلامت توفیق حضور در مجموعه همکاران پرتلاش بهشت زهرا را داشته ام.

وی تاکید کرد: به نظر می‌رسد این روزها باید با وحدت کلام تلاش ها به سمت همگرایی باشد تا بتوانیم تلاش کنیم در شهری همانند شهر تهران که کارهای اجتماعی سخت‌تر از مابقی استان ها صورت می گیرد، دست به دست هم دهیم.

سعید نمکی وزیر بهداشت چند روز پیش گفته بود: «ما داریم فریاد می‌زنیم که اپیدمی گرفتارمان می‌کند، چرا گوش نمی‌کنید؟ اینطور که نمی‌شود مملکت اداره کرد. چقدر باید فریاد بزنم و بگویم. خدا شاهد است که داغ این شهدای سلامت دارد مرا نابود می‌کند. ناب‌ترین بچه‌های نظام سلامت را از دست دادم. داغی برای هیچ فرماندهی بالاتر از این نیست که افسران ارشد و سربازانش را ازدست بدهد آن هم به دلیل ندانم کاری و سهل انگاری دیگران. من وزیر خبر ندارم چه کسی می‌آید و بیرون می‌رود. فقط شدم ته رودخانه، زخمی و جنازه جمع کن. بجای وزیر بهداشت بگوئید مدیرکل مرده‌شورخانه. این درد بزرگی است.»

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.