دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۴

سفیر باکو در تهران:

مردم و دولت آذربایجان قدردان حمایت‌های رهبر انقلاب هستند

سفیر آذربایجان - کراپ‌شده

سفیر جمهوری آذربایجان در ایران با تاکید بر اینکه مقام معظم رهبری در ۱۷ ربیع با سخنان گهربار خود عیدی ارزشمندی به ما دادند گفت: مردم و دولت آذربایجان در اسرع وقت از این بیانات مطلع شدند و معاون وزیر خارجه هم با سفیر ایران تماس گرفت و از این بیانات قدردانی کرد.

قدس آنلاین:  بنیاد حسین‌اف پیش از ظهر امروز در همایش بین‌المللی «قره باغ، ۱۷ربیع، برترین گفتمان در مورد قره باغ» که در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه کشور درحال برگزاری است، با بیان اینکه مردم و دولت آذربایجان هیچ‌گاه کمک‌های مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران را فراموش نکرده‌اند اظهار کرد: همه می‌دانید که در جنگ اول قره باغ یکی از شهرهای بزرگ اشغال شد و این کمک نظام اسلامی بود که بیش از ۳۰۰ هزار نفر سالم به سرزمین آذربایجان بازگشتند.

وی با بیان اینکه در جنگ ۴۴ روزه با وحدت مردم و رهبری الهام‌علی‌اف توانستیم از ۱۲ هزار کیلومتر سرزمین اشغال شده، ۵ هزار کیلومتر را آزاد کنیم گفت: ۵ هزار کیلومتر هم با بیانیه صلح آزاد شد و در ۲ هزار کیلومترمربع باقیمانده هم اتباع ارمنی‌تبار و آذربایجانی در کنار هم زندگی خواهند کرد.

سفیر جمهوری آذربایجان در ایران خاطرنشان کرد: البته دخالت‌هایی وجود دارد اما مطمئنیم با حمایت کشورهای همسایه این مسائل حل و فصل خواهد شد؛ در شرایط جدید منطقه فصل جدیدی در همکاری با ایران ایجاد شده است.

وی با اشاره به روابط اقتصادی و تجاری ایران و آذربایجان گفت: از خط جلفا هر روز ۳۰۰ واگن به جمهوری اسلامی وارد می‌شد و امیدواریم بعد از بازسازی ایران از طریق نخجوان به آذربایجان راه پیدا خواهد کرد و این راه‌آهن به ارمنستان و حتی روسیه متصل خواهد شد.

حسین‌اف گفت: جمهوری آذربایجان در این جنگ ۴۴ روزه تلاش کرد که در بیانیه تنها به دنبال ترک جنگ نبوده و دنبال گسترش صلح باشیم. همسایگان مسلمان از آذربایجان در این جنگ حمایت کردند و یکی از کشورهای فعال در این زمینه جمهوری اسلامی ایران بود و رهبر نظام اسلامی بیانیه‌ای صادر کردند که بسیار ارزش معنوی بالایی برای مردم ما داشت.

وی با تاکید بر اینکه مقام معظم رهبری در ۱۷ ربیع با سخنان گهربار خود عیدی ارزشمندی به ما دادند تصریح کرد: مردم و دولت آذربایجان در اسرع وقت از این بیانات مطلع شدند و معاون وزیر خارجه هم با سفیر ایران تماس گرفت و از این بیانات قدردانی کرد و در بیانیه وزارت خارجه نیز این بیانات مورد قدردانی واقع شد.

سفیر جمهوری آذربایجان در ایران با بیان اینکه در شهرهای آزادشده شاهد ویرانگری هستیم گفت: ۶۷ مسجد تقریبا تخریب شده و شهر فضولی که قبل از اشغال ۴۰ هزار جمعیت داشت یک ساختمان سالم در آن باقی نمانده، با این حال با رهبری آقای الهام علی‌اف مطمئنیم قره‌باغ آباد خواهد شد.

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.