یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۱

عملیات ناو موشک انداز یونانی با ائتلاف دریایی اروپا در دریای مکران

ناو موشک انداز

منابع خبری از عملیات یک فروند ناو یونانی با نیروی دریایی ائتلاف اروپا مستقر در خلیج فارس و تنگه هرمز خبر دادند.

قدس آنلاین: یک فروند ناو موشک انداز نیروی دریایی یونان در عملیات دریایی ائتلاف اروپا  با مستقر در خلیج فارس شرکت کرد.

 به نوشته روزنامه «اکاثیمرینی» ناو «هیدرا» متعلق به نیروی دریایی یونان در مسیر بازگشت از امارات در دریای مکران با هماهنگی ناو فرانسوی «اف اس گوپرات» در این عملیات شرکت کرد.

ناو هیدرا اولین کشتی جنگی نیروی دریایی یونان است که در این عملیات شرکت می‌کند. این عملیات شامل مانورهای پیشرفته و تمرینات مخابراتی بود.

عملیات دریایی اروپا در تنگه هرمز با ادعای اطمینان از عبور ایمن و آزاد کشتی‌های تجاری در خلیج فارس و تنگه هرمز ودریای عمان در جریان است. یونان، فرانسه، آلمان، دانمارک، ایتالیا، بلژیک، هلند و پرتغال، هشت کشور اروپایی شرکت کننده در این ماموریت  هستند.

فرانسه هدایت این ماموریت موسوم به (EMASOH) در خلیج فارس و تنگه هرمز را بر عهده دارد. وزارت خارجه فرانسه اخیرا در بیانیه‌ای از تمدید ماموریت این ائتلاف دریایی در خلیج فارس و تنگه هرمز تا سال ۲۰۲۱ خبر داد.  

منابع خبری چندی قبل از تمرین مشترک نیروی دریایی یونان و ایالات متحده در بخش‌هایی از خلیج فارس خبر دادند.

به نوشته روزنامه «گریک ریپورتر»  کشتی «یو اس جی سی سی مایوی» آمریکا و ناوچه موشک اندازیونانی  هیدرا اخیرا  تمرین مشترکی را در آب‌های خلیج فارس، یکی از شلوغ ترین آبراه های جهان برگزار کردند.

این تمرین که در منطقه استحفاظی ناوگان پنجم دریایی آمریکا در منطقه صورت گرفت شامل مانورهای پیشرفته و تمرینات مخابراتی و توانایی خدمه برای همکاری با یکدیگر برگزار شد.

«جفری آر. پیات» سفیر ایالات متحده در یونان در این زمینه گفت: «ایالات متحده و یونان متعهد به پیشبرد امنیت دریایی در مدیترانه شرقی و فراتر از آن هستند. این تمرین دوجانبه نمونه دیگری از تعمیق همکاری نظامی و نظامی کشورهایمان است که هر روز در بالاترین سطح خود قرار دارد و هر روز قویتر می شود. ما باهم در حال پیشبرد اهداف مشترک دفاعی و امنیتی هستیم که در گفت‌وگوی کشورمان و توافقنامه همکاری دفاعی متقابل به روز شده است.»

ستوان «بن ویلیامز» فرمانده کشتی جنگی آمریکایی نیز گفت: «این تمرین فرصتی عالی برای کار در کنار شرکای یونانی ما برای افزایش مهارت تاکتیکی و توانایی‌ها بود.»

این در حالی است که رسانه‌ها  گزارش دادند که یونان تحت فشار آمریکا قصد دارد سامانه‌های دفاع موشکی «پاتریوت» خود را در عربستان مستقر کند.

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.