چهارشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۶

حجم تجارت خارجی ایران از ۶۵میلیارد دلار عبور کرد

حمید زادبوم

معاون وزیر صمت گفت: حجم تجارت خارجی ایران در سال ۹۹ با وجود تحریم‌ها، مشکلات بانکی و مشکلات حمل و نقل به مرز ۶۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار رسید.

قدس آنلاین: حمید زادبوم در همایش تجلیل از صادرکنندگان برگزیده گیلان با حضور مقامات کشوری و استانی، صادرکنندگان را جهادگران عرصه اقتصادی و تجارت بین‌الملل دانست و اظهار داشت: در سال 98 حدود 41 میلیارد دلار صادرات داشتیم که نشان‌دهنده یک کار بزرگ و جهادی است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه حجم تجارت خارجی ایران در سال 99 با وجود تحریم‌ها، مشکلات بانکی و مشکلات حمل و نقل به مرز 65 میلیارد و 500 میلیون دلار رسید خاطرنشان کرد: طبق آمار از نظر ارزشی حدود 19 درصد کاهش صادرات و 15 درصد نیز کاهش واردات داشتیم.

زادبوم تصریح کرد: همه‌گیری کرونا بر اقتصاد جهانی، تولید ناخالص داخلی جهان و همچنین میزان تقاضای کشورها و حجم واردات و تجارت اثر گذاشته و اقتصاد و تجارت جهانی تحت تاثیر آن قرار گرفت.

معاون وزیر صمت با بیان اینکه کشورمان صادرات یک میلیارد دلاری را برای نخستین بار در سال 1365 تجربه کرد افزود: پس از سال 65 با اتخاذ برنامه‌های مختلف از جمله تعیین روز ملی صادرات و برنامه‌های تشویقی و همچنین پیشرفت تولید و تجارت، حجم صادرات کشور سال گذشته به 41 میلیارد دلار رسید.

وی با اعلام اینکه در بخش کشاورزی نیز شاهد رشد مثبتی بودیم خاطرنشان کرد: در حوزه خشکبار از لحاظ ارزشی 43 درصد رشد و از لحاظ وزنی نیز 52 رشد صادرات داشتیم و در میوه و تره 25 درصد رشد  وزنی و از لحاظ ارزشی 2.5 درصد کاهش داشتیم.

زادبوم گفت: از سال 97 تاکنون هر هفته در گمرک ایران جلسه کمیته نرخ‌گذاری کالاهای صادراتی تشکیل می‌شود تا در صورت بالا بودن قیمت کالاهای صادراتی قیمت را کاهش دهند لذا بهترین راه برای کسانی که فکر می‌کنند ارزش کالاهایشان در گمرک بالاتر از واقعیت است از طریق اتاق بازرگانی و تشکل‌های ذی‌ربط به‌سرعت مسئله را به کمیته انتقال دهند.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان کشورمان در شرایط نابرابر درحال رقابت و در عین حال با تحریم‌ها و فشارهای بانکی همچنان مواجه هستند خاطرنشان کرد: قبول داریم که تجارت خارجی‌مان در ریل اصلی خودش نیست.

معاون وزیر صمت افزود: از آنجا که در جنگ اقتصادی قرار داریم لذا دادن یارانه به صادرات و یا دادن تعهد ارزی به این حوزه، صادرات را از ریل خود خارج می‌کند.

زادبوم خاطرنشان کرد: در دوران دفاع مقدس بسیاری از رزمندگان برای حفظ آرمان‌ها و شرافت کشور از خانواده‌هایشان دور شدند و در جبهه‌ها حضور پیدا کردند و امروز نیز فعالان جبهه اقتصادی در این عرصه با وجود شرایط سخت همچنان پای کار هستند.

وی با بیان اینکه از 30 میلیون تُن کالای وارداتی در کشور، 24 میلیون تُن مربوط به کالاهای اساسی است ابراز داشت: آمار و ارقام نشان می‌دهد بخش اعظمی از واردات کشور به کالاهای اساسی اختصاص دارد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به پرداخت مشوق‌های صادراتی در طول 11 ماه امسال خاطرنشان کرد: بخشی از مشوق‌ها به زیرساخت‌های صادراتی و مرزی تخصیص داده شد و در صورت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی نیز آمادگی حمایت و کمک داشتیم.

معاون وزیر صمت از تشکیل کمیسیون مشترک با کشورهای همچون بلاروس، اتریش، ازبکستان و نیجریه و دیگر کشورها خبر داد و تصریح کرد: دیگر کشورهای هدف ما 15 کشور همسایه هستند.

زادبوم با اشاره به ظرفیت اتحادیه اقتصادی اوراسیا و پتانسیل‌های بالای استان گیلان ابراز داشت: رشد زیرساخت ها و افزایش تقاضا برای واردات و صادرات مورد توجه است و توسعه لجستیک تجارت خارجی، حمل و نقل و زیرساخت‌های صادراتی برای استان گیلان مورد مطالبه ما بوده و وزارت راه و شهرسازی نیز حمایت‌های لازم را در این زمینه دارد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام

نظرات

  • امید ۱۳۹۹/۱۲/۲۲ - ۱۶:۰۴
    0 0
    تا آنجاکه ما میدانیم در سایر کشورها اقتصاد دانش بنیان یعنی مثلا شرکت سونی اریکسون میاد با دوتا دانشگاه صحبت میکنه یا خودش یک دانشگاه و مرکز اموزش تاسیس میکنه بعد بیانه صادر میکنه که هرکسی بتونه فاند یا پذیرش دانشگاه مارو بگیره در همین کمپانی سونی اریکسون مشغول کار میشه این چنین کشوری میتونه ادعا کنه که اقتصاد دانش بنیان داره . نه اینکه در ایران شما با کنکور وارد دانشگاه بشید بعد طی فرایندی یک مدرک بگیرید و دنبال کار بگردید بعد اخرش در یک حیطه دیگه مشغول کار شوید این اسمش اقتصاد دانش بنیان نیست . برای اقتصاد دانش بنیان داشتن نیاز به سیاست گذاری است که مقدمه آن همین وزارت علوم می باشد . صنعت باید دانشگاه ایجاد کنه چون شرکت نیاز به متخصص داره نه اینکه دانشگاه شرکت تاسیس کنه! دانشگاه که نیازی به تولید نداره . متاسفانه در سال 92 در مبحث ثبت اختراعات که این قوانین تصویب شده یا نمایندگان آن زمان هیئت علمی بودند یا با دانشگاه‌ها رابطه مستقیم داشتند چون از نظر مبانی اسلام خود اختراع یک دارایی است و نه یک فعالیت علمی !

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.