شنبه ۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۱

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام:

سال ۱۴۰۰ را باید سال گشایش و سال فرج در زندگی مردم بدانیم

محسن رضایی

رضایی در وبینار سیاست‌های کلی نظام و حکمرانی محلی از شوراها خواست پیشنهادهای خود را برای تدوین برنامه هفتم توسعه ارائه کنند.

قدس آنلاین: وبینار سیاست‌های کلی نظام مقدس جمهوری اسلامی و حکمرانی محلی به میزبانی شورای عالی استان‌ها و با حضور محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام پیش از ظهر امروز برگزار شد.

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام هم با تبریک سال نو گفت: عید نوروز خودش نشان دهنده نخبگی ملت ایران است که چند هزار سال پیش ابتکاری از خود نشان داده و نوروز را برای جشن‌های خود انتخاب کرده؛ این نوعی هوشمندی و نخبگی ملت ایران در طول تاریخ است. انسان‌ها همواره نیازمند تغییر هستند برای شکوفایی و نوسازی خودشان و انتخاب این روز و انطباق آن با فلسفه تغییر انسان‌ها نشان دهنده این است که ملت ما از ملت‌های پیشرو و تمدن ساز بوده است.

رضایی همچنین با تبریک اعیاد شعبانیه اضافه کرد: ماه شعبان ماه فرخنده‌ای است و طلاقی نوروز با ماه شعبان نشان دهنده آن است که ان‌شاءالله امسال سال گشایش و سال فرج خواهد بود و بسیاری از گرفتاری‌ها پایان خواهد یافت.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: بیشتر روزهای جمعه امسال که متعلق به حضرت، ولی عصر (عج) است با روزهای تاریخ ساز ایران اسلامی مصادف شده است و امسال را باید سال گشایش و سال فرج در زندگی مردم بدانیم.

وی بیان کرد: در ماه‌های اخیر هر کجا که کمکی از دست مجمع تشخیص مصلحت نظام به نفع شوراها بر می‌آمده است، تلاش کردیم کمک کنیم و امروز هم دو مسئله پیشنهادی برای شوراها داریم. پیشنهاد اول مشارکت شوراها در تدوین برنامه هفتم توسعه کشور است. موضوع دوم مربوط به اصل سیاست‌های کلی اداره محلی و حکمرانی محلی و شوراهای شهر و روستاست. همانطور که برای همه امورت کشور سیاست گذاری شده، خوب است که شوراها پیشنهادهای خود را برای انتخاب سیاست‌های کلی در حوزه شوراها و حکمرانی محلی ارائه کنند.

استاد دانشگاه امام حسین (ع) افزود: سیاست‌های کلی مبدا و منشاء قانون‌گذاری است و شما می‌توانید سیاست‌های کلی پیشنهادی خود را برای حکمرانی بهتر محلی به ما در مجمع تشخیص مصلحت نظام ارائه کنید.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: ما از وزارت کشور خواستیم تا زمان ثبت نام در انتخابات شوراها را افزایش بدهد تا به واسطه کرونا و مشکلات ناشی از آن استقبال نامزدها کم نباشد و باید تلاش کنیم که انتخابات پرشور برگزار شود.

وی تصریح کرد: از ابتدای انقلاب دولت‌هایی آمده‌اند و رفته‌اند و دولت فعلی هم چند ماه دیگر به پایان خواهد رسید که امیدواریم در این چند ماه باقی مانده تلاش بیشتری برای کاهش مشکلات مردم کنند.

رضایی افزود: همه دولت‌ها نقاط قوت و ضعفی داشته اند؛ امروز باید آسیب شناسی دقیقی از این مدت در اداره کشور داشته باشیم و اجازه ندهیم آسیب‌های گذشته در آینده تکرار شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: نباید در گام دوم انقلاب اشتباه‌های که شناخته شده است، تکرار شود. تکرار برخی از اشتباه‌ها باعث می‌شود که عقب گردهای بدی داشته باشیم و ما را به نقاط برگشت ناپذیری می‌برد. در این صورت تاریخ به بدی از ما نام خواهد برد.

وی با بیان اینکه درباره مدیریت و حکمرانی محلی ابهام‌هایی در قانون اساسی وجود دارد و نتوانسته ایم از همه ظرفیت شوراها استفاده کنیم، توضیح داد: یکی از این نقاط این است که در هنگام نوشتن قانون از سوی شوراها، تصویب و نگارش آن قانون با مشکل مواجه می‌شود.

وی افزود: در فصل هفتم قانون اساسی به موضوع شوراها اشاره شده و نشان دهنده این است که شوراها یک رکن در کنار سایر قوا است، ولی هنوز از این ظرفیت استفاده نشده است.

رضایی ادامه داد: اصل صدم قانون اساسی خیلی خوب به موضوع شوراها و اختیارات پرداخته است، اما متاسفانه یک سکته حقوقی در این اصل وجود دارد که باید با استفاده از خود قانون اساسی این سکته حقوقی را از بین برد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: در دومین اصل از فصل هفتم به وضوح آمده است که در امور رفاهی و اقتصادی و اجتماعی کشور، خود مردم مشارکت کنند و نقش شوراها این است که مشارکت مردم را ساماندهی کند. سکته حقوقی این اصل این است که آیا باید خود مردم را به طور مستقیم در انجام امور مشارکت دهند یا اینکه نقش شوراها نظارتی است و فرمانداران و استانداران باید امور را اجرا کنند.

استاد دانشگاه امام حسین (ع) تاکید کرد: در تدوین سیاست‌های کلی نظام نمی‌توانیم کاری کنیم که با اصول قانون اساسی مغایرت داشته باشد، اما می‌توان راه‌حلی برای آن به دست آورد و می‌توان از اصل ۱۲۷ قانون اساسی برای رفع این ابهام استفاده کرد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام بان بیان این که یک توان عظیمی در شهر رو روستا به نام مردم وجود دارد، تصریح کرد: به دلیل ابهام‌هایی که در برخی از اصول قانون اساسی وجود دارد استفاده از این ظرفیت مغفول مانده است.

وی پیشنهاد کرد: رئیس جمهور اختیاراتی را در حوزه امور اداره شهرها و حکمرانی محلی را به شوراها تفویض کند تا در حوزه استفاده از ظرفیت مردمی موفق باشیم.

رضایی افزود: ساختار اداری و مدیریتی کشور باید تغییر کند و باید از داخل قانون اساسی راه حل این تغییر را پیدا کرد. وقتی می‌توان از اصول قانون اساسی برای رفع سایر اصول استفاده کنیم نباید تعلل کرد.

وی تفسیر شورای نگهبان برای اصل ۱۲۷ قانون اساسی را تفسیر مناسبی دانست و عنوان کرد: این تفسیر به گونه‌ای که دست افرادی را که در حوزه اجرا نقش آفرینی می‌کنند، باز می‌گذارد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه وضع کشور نیازمند تحولاتی است، اظهار داشت: یا دولت‌های گذاشته متوجه نیاز به تحول نشده‌اند یا اینکه متوجه ضرورت تحول شده‌اند، اما راه‌حلی برای اجرای این تحول به ذهن شان نرسیده است.

وی ادامه داد: موضوع دولت پیشرفت کشور است، در چهل سال گذشته کشور پیشرفت‌های خوبی داشته است، اما باید بگوییم که زندگی مردم پیشرفت قابل قبولی نداشته است. زمانی موفقیت معنا پیدا می‌کند که پیشرفت کشور و پیشرفت زندگی مردم متوازن باشد.

رضایی اظهار امیدواری کرد نخبگان کشور بر این موضوع متمرکز شده و برای حل این ابهامات موجود در فصل هفتم راه حل پیدا کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.