چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۱

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به قدس آنلاین تشریح کرد:

جزئیات بسته‌های حمایتی و تقویت قدرت خرید مردم در ماه رمضان/ تصویب افزایش ۳۹ درصدی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

آرش خلیل‌خانه

شریعتمداری

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی جزئیات بسته های حمایت معیشتی و افزایش قدرت خرید مردم در ماه رمضان و سال ۱۴۰۰ را تشریح کرد و از اجزای مرحله دوم همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در هفته های آینده خبر داد.

قدس آنلاین: محمد شریعتمداری از تصویب افزایش حقوق پیشنهادی سازمان تامین اجتماعی برای بازنشستگان در جلسه امروز هیات دولت خبر داد و گفت دریافتی این افراد ۳۹ درصد رشد خواهد داشت.

وزیر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: بر این اساس در اجرای ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی که این سازمان را مکلف می‌کند برای تعیین حداقل مستمری بازنشستگان، از کارافتادگی کلی و مجموع مستمری بازماندگان در فواصل زمانی حداکثر سالی یکبار، به دولت مراجعه کند و مصوبه هیات وزیران را اخذ کند. پیشنهاد سازمان از طریق وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دولت مطرح شد و در اجرای ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی که تکلیف می‌کند که به هر صورت این حداقل نباید از میزان حداقل میزان مزد کارگر عادی کمتر باشد، امروز در جلسه هیات وزیران مصوبه مورد نیاز صادر شد.

وی ادامه داد: بر اساس این مصوب حداقل پرداختی به بازنشستگان محترم با ۳۹ درصد افزایش از رقم ۱ میلیون و ۹۱۰ هزار و ۴۲۷ تومان در سال گذشته به عدد ۲ میلیون و ۶۵۵ هزار و ۴۹۵ تومان در سال ۱۴۰۰ افزایش پیدا می‌کند؛ این افزایش برای سایر سطوح ۲۶درصد رشد به اضافه عدد ثابت ۲۴۸ هزار د ۳۵۵ تومان است.

شریعتمداری خاطرنشان کرد: این رقم که از فروردین ماه اعمال می‌شود منهای رقمی است که  است که تحت عنوان همسان سازی مرحله دوم، در روزهای پایانی سال به صورت علی الحساب ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به حساب ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر واریز کردیم که در مجموع مبلغی بالغ بر ۴۰۰۰ هزار میلیارد تومان می‌شد و در ساعات پایانی سال ۱۳۹۹ به حساب بازنشستگان عزیز واریز شد.

وی افزود: در سال ۱۴۰۰ با توجه به اینکه همسان‌سازی مرحله دوم در جلسه هفته گذشته هیات امنای سازمان تامین اجتماعی  به تصویب هیات امنا رسید و به سازمان ابلاغ شد؛ امیدواریم این‌ها در کنار هم یک گشایش مناسبی را در زندگی بازنشستگان محترم ایجاد کند.

وی گفت: رشد مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی همانند بازنشستگان کشوری و لشگری است و طبق محاسبات از اسفندماه تا پایان فروردین ماه ۱۴۰۰ معادل ۱۳۳ درصد رشد داشته است.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به سوال خبرنگار ما درباره بسته ها و حمایت هایم عیشتی در ماه مبارک رمضان همچنین حمایت های دولت در سال ۱۴۰۰ برای کسانی که از شرایط و محدودیت ها و تعطیلی مشاغل و اصناف در دوران کرونا دچار آسیب و فشار اقتصادی می‌شون، نیز اظهار داشت: در جریان جلسه ستاد اقتصادی دولت که  در روزهای گذشته با حضور رئیس جمهور تشکیل شد پیشنهادهای متعددی  توسط سازمان برنامه وو بودجه ارائه شد  و در نهایت تصویب شد و امروز در جلسه هیوت وزیران ابلاغ شد و انشا الله به تایید جلسه سران قوا هم خواهد رسید،   اینست که به کلیه افراد یارانه  بگیر معیشتی که دو ۶۰ میلون نفر از جمعیت کشور هستند، معادل یک ماه یارانه معیشتی در ماه مبارک رمضان اضافه پرداخت شود.

شریعتی افزود: اقدام دیگری طی ماه های پیشین در دستور کار دولت بود برای افزایش  قدرت خرید مردم به ویژه کسانی که از سهام عدالت بهره‌مند هستند و از آن بجز سود فروش بهره دیگری نمی‌برند، همچنین از اعتبار یارانه افراد یا یارانه معیشتی  و حتی اوراق بهادار الکترونیکی و  سایر انواع سهام و انشاء الله اگر  مقررات قانونی ان اصلاح و فراهم شود از سنوات تامین اجتماعی  بتوانند به عنوان وثائقی برای صدور کارت اعتباری برای مردم مورد توجه قرار گیرند.

وزیر تعان کار و رفاه اجتماعی گفت: در حال حاضر زیر ساخت‌ها برای دو بخش یعنی استفاده از  سهام عدالت و یارانه معیشتی به صورت وثیقه آماده است، و با وثیقه گیری بر خط سهام عدالت و صدور کارتهای اعتباری برای مردم فراهم شده که به آنها امکان میدهد از این کارتها برای مدت ۵ ماه بدوه بهره کالاهایی را از فروشگاه های منتخب که هم اکنون ۵ هزار واحد هستند و در آینده نزدیک به ۳۲۰ هزار واحد می‌رسند خرید کنند.

وی  افزود: از طرفی این منابع چون سیستم  تامین مالی خرد مبتنی بر زنجیره تولید است در اختیار فروشگاه های بزرگ زنجیره‌ای و اعضای مجموعه صدور کارتهای اعتباری قرار می‌گیرد که تمام زنجیره تولیدشان را بتوانند از طریق صدور اعتبار اسنادی داخلی و سایذ اسناد تجاری دیگر مثل برات الکتروینیک تامین مالی کنند که هزینه های را بسیار کاهش می دهد و امکان تخفیف به مشتریان را هم فراهم می کند.

وی تاکید کرد: مشتریانی که خوش حساب باشند سیستم بانکی به آنها علاوه بر بهره صفر  برای 5 ماه اعتبار مصرفی مشوق هایی هم ارائه می‌دهد که برای آینده در دستور کار است و به این ترتیب یک ابزاری برای تقویت قدرت خرید مردم با تصویب رئیس جمهور در جلسه آتی دولت فراهم خواهد شد.

انتهای پیام/