پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۴

دادستان مشهد خبر داد

جلوگیری از تغییر کاربری‌۲۳۲ هکتار در سال ۹۹

عقیل رحمانی

تخریب 124 مورد تخلف تغییر کاربری زمین های کشاورزی به باغ ویلا

دادستان مشهد در تشریح گزارش اقدام‌های شورای حفظ حقوق بیت‌المال در سال ۱۳۹۹ به قدس گفت: بررسی آمارها در سال گذشته نشان می‌دهد ۶۳ هکتار از اراضی ملی و دولتی رفع تصرف و ۸۹۹ مورد رفع تصرف کاربری هم انجام شده است.

قاضی درودی بیان کرد: از ابتدای سال ۱۳۹۹ تاکنون با وجود شیوع ویروس کرونا چهار جلسه شورای حفظ حقوق بیت‌المال در امور اراضی و منابع طبیعی استان خراسان‌رضوی در تاریخ‌های ۳۰/۰۲/۱۳۹۹ و ۱۲/۰۶/۱۳۹۹ و ۲۲/۰۸/۱۳۹۹ و ۰۶/۱۲/۱۳۹۹ برگزار شد که این جلسات مصوباتی هم در پی داشت.

وی تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین تصمیم‌هایی که گرفته شده  تعیین شعب تخصصی برای رسیدگی به دعاوی و شکایات مربوط در دادسرای شهرستان‌ها بود.

از سوی دیگر دبیرخانه شورای حفظ حقوق بیت‌المال خراسان‌رضوی هم تشکیل شد که دادیار حوزه معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم و حفظ حقوق عامه دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان به عنوان رئیس این دبیرخانه در امور اراضی و منابع طبیعی استان منصوب و در خصوص کمیته‌های فرعی ذیل شورای استانی، بازپرس یکی از شعبات تخصصی در دادسرای ناحیه دو مشهد به عنوان رئیس کمیته بررسی‌های حقوقی قضایی شورای حفظ حقوق بیت‌المال در امور اراضی و منابع طبیعی استان خراسان‌رضوی نیز موضوع‌ها را در دست پیگیری قرار داد.دادستان مشهد ادامه داد: از سوی دیگر مدیرکل اطلاعات استان نیز به عنوان رئیس کمیته شناسایی، حفاظت و پیشگیری شورای حفظ حقوق بیت‌المال در امور اراضی و منابع طبیعی استان، همکاری‌های قابل تقدیری را صورت داد.

در شهرستان‌های فریمان، کاشمر، بجستان، گناباد، نیشابور، چناران، گلبهار، قوچان، طرقبه شاندیز، تربت‌جام، سبزوار و تربت‌حیدریه هم این شورا به صورت مستمر پیگیر موضوع‌های مربوط بود.

نظارت بر ۵۵ نقطه از اراضی خارج از حریم مشهد

دادستان مرکز استان بیان کرد: در مدت یک سال گذشته گشت‌های متعددی با هماهنگی رئیس دبیرخانه شورای حفظ حقوق بیت‌المال در امور اراضی و منابع طبیعی استان در

۵۵ نقطه از اراضی خارج از حریم مشهد مقدس انجام شد  که خروجی آن اقدام‌های میدانی منجر به شناسایی تخلفات و تصرفات، برداشت و ثبت نقاط جغرافیایی و تشکیل پرونده در رابطه با نوع تخلف، صدور اخطار کتبی و اعلام اخطار به صورت دیوارنویسی بود.

 همچنین اجرای عملیات مربوط به اعمال تبصره ۲

ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری اراضی زارعی و باغ، جلوگیری از تصرف عدوانی اراضی ملی و منابع طبیعی و اراضی دولتی و تصرفات حریم و بستر دریاچه، رودخانه، مسیل، چشمه‌ها و قنوات و نیز جلوگیری از تخریب محیط زیست و آلوده ساختن آن، اجرای ماده ۳ قانون توزیع عادلانه آب، تعطیلی و پلمب دفاتر املاک غیرمجاز، تعطیلی و جلوگیری از هرگونه فعالیت معادن غیرمجاز در محدوده ارتفاعات جنوب مشهد و حفظ اراضی موقوفه و جلوگیری از تصرف عدوانی و تغییرکاربری غیرمجاز آن نیز از دیگر اقدام‌های صورت گرفته در سال ۹۹ بود .

رفع تصرف از ۶۳ هکتار اراضی ملی

دادستان عمومی و انقلاب مشهد گفت: در مسیر انجام وظیفه شورای حفظ حقوق بیت‌المال استان در سال گذشته ۵هزارو ۶۸۸ نفر ساعت نیرو به کار گرفته شد و ۲هزارو ۱۶۶ خودرو و ادوات مورد نیاز در عملیات‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفت.

در این میان بیش از ۲۳۲ هکتار قلع و قمع تغییرکاربری غیرمجاز انجام و بیش از ۱۰ مخزن ذخیره آب غیرمجاز جمع‌آوری شد.

بررسی آمارها نشان می‌دهد ۶۳ هکتار از اراضی ملی و دولتی رفع تصرف و ۸۹۹ مورد رفع تصرف کاربری هم انجام شد.

این مقام قضایی بیان کرد: با توجه به ماده ۴۷ قانون آیین دادرسی کیفری و دستورالعمل نحوه پذیرش مستقیم شکایات مردم توسط دادسراها و دادگاه‌ها و ضابطین، مورد تأکید ریاست قوه قضائیه، کشیک دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان در دو بخش کشیک مرکزی و کشیک اجرای احکام کیفری به ارائه خدمات مورد نیاز پرداخت.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.