سه‌شنبه ۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۷

رئیس اتحادیه دامداران:

خشک‌سالی، فروش دام سبک در خراسان شمالی را افزایش یافت

ميدان فروش دام

بجنورد- رئیس اتحادیه دامداران بجنورد گفت: خشک‌سالی و گرانی نهاده‌ها سبب شده تا تولید برای دامداران به‌صرفه نباشد ازاین‌رو عرضه بره‌ها در بازار و همچنین فروش دام داشتی افزایش‌یافته است.

به گزارش قدس آنلاین، به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی خراسان شمالی، حسینعلی حصاری افزود: در اوایل امسال، قیمت بره زنده کش تا ۶۰۰ هزار ریال در هر کیلوگرم رسید اما با توجه به کاهش بارندگی‌های بهاره و مشکل تأمین علوفه در مراتع هم‌اکنون عرضه دام بیشتر شده که این امر موجب کاهش قیمت‌ها شده است.

وی اضافه کرد: قیمت دام زنده برای دامدار رضایت‌بخش نیست اما گرانی نهاده‌ها سبب شده تا این تولیدکنندگان وادار به عرضه دام زنده شوند.

رئیس اتحادیه دامداران شهرستان بجنورد گفت: اکنون قیمت بره زنده کش در هر کیلوگرم ۵۳۰ هزار ریال است که بسیار پایین است.

وی درباره گرانی نهاده‌ها در بازار گفت: جو در بازار آزاد به ازای هر کیلوگرم ۶۰ هزارتا ۶۲ هزار ریال عرضه می‌شود و کاه که ارزش غذایی چندانی ندارد ۵۰ هزار ریال و یونجه خشک ۴۵ هزار ریال به فروش می‌رسد که البته انتظار می‌رود در فصل تابستان و با برداشت محصولات، قیمت نهاده‌ها تا حدی کاهش یابد.

نهاده با قیمت مصوب
وی خاطرنشان کرد: البته با توافقی که در سطح کشور انجام شده، قرار است نهاده با قیمت مصوب دراختیار عشایر استان قرار گیرد در این صورت تمایل دامدار به نگهداری دام بیشتر شده واز فروش دام خودداری می‌شود.

حصاری با اشاره به اینکه خشک‌سالی ها سبب شده تا تولید علوفه در مراتع به شدت کاهش یابد افزود: امسال عشایر در تأمین ته چرای کشاورزان هم با مشکل رو به رو شده اند، گرانی علوفه و کاهش میزان تولید آن سبب شده تا کشاورزان ته چرا را با قیمت بیشتری عرضه کنند.

وی با بیان اینکه دلالان هم در این زمینه وارد عرصه شده و قیمت‌ها را بالا برده اند گفت: عشایر اعلام کرده اند که ته چرای عشایر را پیش خرید کرده اند اما کشاورزان بدون اعلام قیمت، ته چرا را فروخته اند، ازاین‌رو احتمال افزایش قیمت‌ها در فصل برداشت وجود دارد.

حصاری گفت: در این شرایط و با کاهش میزان عرضه، قیمت دام زنده هم در بازار افزایش می یابد.

رئیس اتحادیه دامداران شهرستان بجنورد اظهار داشت: از مسوولان انتظار می‌رود برای حمایت از دامداران نهاده بیشتری در اختیار این تولیدکنندگان قرار دهند.

 

 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.