یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۰

واکنش پاپ به کشف گور کودکان بومی در یک مدرسه کاتولیک

پاپ فرانسیس

رهبر کاتولیک‌های جهان دو روز بعد از اظهارات نخست‌وزیر کانادا درباره کشف بقایای ۲۱۵ کودک بومی در یک مدرسه سابق متعلق به کلیای کاتولیک، درباره کشف این گور جمعی اظهارنظر کرد.

قدس آنلاین: پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان روز یکشنبه (امروز) با اشاره به کشف گور جمعی در کانادا، خواستار احترام به حقوق و فرهنگ بومیان شد.

به گزارش رویترز، رهبر کاتولیک‌های جهان همچنین تاکید کرد که از شنیدن خبرها درباره کشف بقایای ۲۱۵ کودک در مدرسه سابق کلیسای کاتولیک در کانادا به شدت رنجیده و شوکه شده است.

پاپ فرانسیس از مقام‌های سیاسی و رهبران مذهبی در کانادا خواست که به منظور روشن شدن این موضوع با عزم و اراده با یکدیگر همکاری کنند و به دنبال آشتی و شفا بخشیدن به درد ناشی از کشف این گور جمعی باشند.

این مقام ارشد کلیسای کاتولیک که در جمع حاضران در مراسم مذهبی امروز در میدان سنت پتر صحبت می‌کرد، با مردم کانادا و بومیان این کشور ابراز همدردی کرد اما درباره نقش کلیسا در مورد این مدرسه، عذرخواهی نکرد.

اظهارات پاپ فرانسیس دو روز بعد از اظهارات «جاستین ترودو» نخست‌وزیر کانادا مطرح شد. ترودو از کلیسای کاتولیک خواسته بود مسئولیت خود بابت مدیریت مدرسه‌ای را که بقایای ۲۱۵ کودک بومی در آن جا کشف شد بپذیرد و عذرخواهی کند.

هشتم خرداد ماه بود که اجساد دست‌کم ۲۱۵ کودک بومی که برخی از آن‌ها حدود سه سال سن داشتند، در محوطه یک مدرسه شبانه‌ روزی کاتولیک در استان «بریتیش کلمبیا» کانادا پیدا شد.

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل به دنبال انتشار این خبر از دولت کانادا و واتیکان درخواست کردند که هرچه سریع‌تر تحقیقات کاملی در این خصوص انجام دهند.

نظرات

  • بلبل ۱۴۰۰/۰۳/۱۷ - ۰۷:۲۶
    0 0
    احیانا پاپ در مورد کودکان سوری و یمنی وفلسطینی و کشتار در افغانستان صحبتی نکرده .....

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.