شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۱

تشرف کاروان 100 نفره سالمندان حاشیه شهر مشهد به حرم مطهر رضوی در قالب طرح «معین الضعفا»

زیارت دلنشین پدربزرگ ها و مادربزرگ ها در بارگاه شمس الشموس

زیارت

صحن و سرای رضوی امروز رنگ و بوی دیگری دارد؛ چرا که میزبان کاروانی از زائران کم توان و سالمند حاشیه شهر مشهد است. زائرانی که روزهاست منتظر چنین لحظه‌ای بوده اند تا چشم‌شان به گنبد و بارگاه مطهر انیس النفوس بیفتد و شمیم عطر رضوی را استشمام کنند.

به گزارش قدس آنلاین وبه نقل از  آستان نیوز، در دهه کرامت و ایام ولادت با سعات حضرت رضا(ع)، معاونت خدمات زائران حرم مطهر رضوی با اجرای طرح «معین‌الضعفا» فرصت زیارت حرم را برای بسیاری از دلدادگان کم توان همچون سالمندان حاشیه شهر مشهد فراهم کرده است.

طرح معین الضعفا که سابقه ای چند ساله دارد، طی یک سال اخیر و به دلیل شیوع کرونا، با محددیت هایی همراه بود اما با آغاز واکسیناسیون و واکسینه شدن بخشی از جامعه، از جمله سالمندان، فرصت اجرای مجدد آن با رعایت دستورالعل های بهداشتی فراهم شده است.

به گفته محمد شبان، رییس اداره امور تسهیلات زائران حرم مطهر رضوی کاروانی که امروز به حرم آمده، شامل صد نفر از افراد کهنسال و معلول حاشیه شهر مشهد است که شرایط زیارت آنان با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی به همت این اداره فراهم شده است. زائران حاضر توسط رابطین این اداره شناسایی شده‌اند و تمام هزینه رفت‌و آمد و پذیرایی از آنان برعهده آستان قدس رضوی است.

لعن

پیش به سوی پنجره فولاد
پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هایی روی صندلی‌های چرخدار نشسته‌اند و همراه با خادمان مخلص، یکی یکی از ورودی شهید نواب صفوی به پابوسی حضرت مشرف می‌شوند. وقتی همگی زائران در صفوف منظم با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی قرار می‌گیرند، کاروان به طرف صحن انقلاب اسلامی و پنجره فولاد به راه می‌افتد. در این بین، نوای مداحی خادم حرم مطهر در میان جمعیت طنین‌انداز می‌شود. بیشتر اعضای کاروان را بانوان تشکیل داده‌اند، مادرانی که زیر لب با امام خوبی‌ها راز و نیاز می‌کنند و دعا و قرآن می‌خوانند.

الا

مادربزرگ، زیرلب یاسین می خواند
معصومه خانم از جمله این زائران است که از روستای شهرآباد همراه کاروان شده است. از او می‌پرسم از امام رضا(ع) چه خواسته‌ای دارید، می‌گوید: به حق فاطمه زهرا(س) و جوادالائمه(ع) هر چه خودشان می‌خواهند نصیبم کنند.

او چادرگلدارش را مرتب کرده، همراه جمعیت صلوات می‌فرستد و ادامه می‌دهد: امروز روز خوبی است که ما شایسته دیدار امام رضا(ع) شده ایم. فاطمه خانم، یکی دیگر از مادربزرگ های کاروان است؛ وقتی از او درباره حال دلش می‌پرسم، بغضش می‌ترکد و می‌گوید: بسیار خوشحال هستم. دوست دارم هر روز به زیارت بیایم، اما پاهایم درد می‌کند. او می‌افزاید: هر زمان به حرم مطهر مشرف می‌شوم سوره یاسین می‌خوانم و آن را نثار همه کسانی می‌کنم که در کنار حضرت رضا(ع) آرمیده‌اند.

عغنیع

تسبیح سبز در دستان پدربزرگ
کاروان به صحن انقلاب می رسد، گروهی از زائران و مجاوران هم همراه این دلدادگان می شوند و برای زیارت و دعا، دست‌های خود را به سوی آسمان بلند کرده یا به نشانه ارادت، روی سینه می گذارند. تنی چند از جوانان هم این صحنه باشکوه عرض ارادت خالصانه زائر و خادم را با دوربین گوشی‌های همراه خود ثبت و ضبط می‌کنند. در این بین، به سراغ یکی از پدربزرگ‌های کاروان می‌روم و حالش را می‌پرسم.

او می‌گوید: امیدوارم همه مردم سلامت باشند و زیارت‌شان در این روزهای مبارک قبول شود. این زائر کهنسال یادی هم از گذشته‌های دور کرده و خدا را شکر می‌کند که امروز صحن و سرای رضوی چنین وسعت و حال و هوایی دارد.

سید حسن، یکی دیگر از اعضای کاروان است، این زائر کهنسال که تسبیح سبزی در دست دارد و در حال ذکر صلوات است، بیان می‌کند: حضرت رضا(ع) را بسیار دوست دارم و زیارت ایشان افتخاری برایم است. امیدوارم هر چه زودتر بیماری کرونا از بین برود و همه مردم راحت به زیارت بیایند.

بغاط

برپایی مهمانی در رواق کوثر
نوای «رضا رضای» مداح و حال خوش اعضای کاروان، دیگر زائران حاضر در صحن انقلاب اسلامی را هم منقلب کرده است، مثل محدثه، زائر جوان تهرانی که در گوشه صحن ایستاده و غرق این بزم آسمانی شده است. زائران کاروان پس از زیارت در پشت پنجره فولاد، راهی رواق کوثر می‌شوند تا از آنان به گونه‌ای شایسته پذیرایی شود. در پایان برنامه نیز این زائران میهمان خوان پربرکت مهمانسرای حضرت رضا(ع) می‌شوند و بسته‌های غذا ویژه وعده ناهار به صورت برون‌بر بین آنان توزیع می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.