سه‌شنبه ۲ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۵

رییس سازمان چای کشور خبر داد:

افزایش ۲۵ درصدی تولید چای در سال جاری

رییس سازمان چای کشور

رییس سازمان چای کشور گفت: افزایش ۲۵ درصدی تولید چای در کشور نشان‌دهنده کشش بازار به تولید این محصول و افزایش اقبال عمومی به چای ایرانی است.

به گزارش قدس آنلاین،   «حبیب جهان‌ساز»   اظهار داشت: در پنج ماهه امسال تولید چای خشک نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش ۲۵ درصدی داشته است که نشان‌دهنده کشش بازار به تولید این محصول و افزایش اقبال عمومی به چای ایرانی است.

رییس سازمان چای کشور گفت: امسال ۱۱۴ هزار و ۴۴۵ تن برگ سبز به ارزش ۶۵۰ میلیارد تومان از چایکاران خریداری شده که ۵۱ درصد آن برگ سبز درجه یک و ۴۹ درصد برگ سبز درجه دو است.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۷۵ درصد مطالبات چای‌کاران پرداخت شده که با پرداختی‌ها امروز این میزان به ۸۰ درصد افزایش می‌یابد.

جهان ساز افزود: امسال ۲۵ هزار و ۷۵۰ تن چای خشک تولید شده است که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۲۵ درصدی داشته که این رشد ناشی از افزایش اقبال عمومی به چای داخلی و البته افزایش انگیزه چای‌کاران برای تولید در راستای تخصص برخی تسهیلات از جمله وام کم‌بهره است.

رییس سازمان چای کشور ادامه داد: البته در حال حاضر مصرف چای در کشور حدود ۱۰۰ هزار تن است که ۳۰ هزار تن آن از طریق تولید داخلی و مابقی از طریق واردات تامین می‌شود که این موضوع نشان دهنده آن است که پتانسل مناسبی برای افزایش تولید چای در کشور وجود دارد.

وی گفت: البته در چهار ماهه امسال سه هزار و ۸۰۰ تن چای صادر شده است.

به گزارش ایرنا، طبق آمارها  مصرف سالانه ۱۰۰ هزار تن چای خشک در کشور داریم که ۳۰ هزار تن از چای خشک مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود.

منبع: ایرنا

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.