چهارشنبه ۳ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۴

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی:

۳۰ هکتار از طبیعت خراسان رضوی از ابتدای امسال آتش گرفته است

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت:طی ۶ رخداد جداگانه، دامنه آتش‌سوزی در مناطق زیست محیطی تحت حفاظت این استان از ابتدای امسال به ۳۰ هکتار رسیده است.

به گزارش قدس آنلاین، سرهنگ ابوالفضل شعبانی افزود: حضور و اقدام به‌هنگام نیروها برای مهار موارد آتش‌سوزی در این استان موجب شده امسال حتی با وجود تداوم پدیده خشکسالی موارد حریق در طبیعت خراسان رضوی و خسارات ناشی از آن به میزان قابل توجهی کاهش یابد.  

وی ادامه داد:میزان آتش‌سوزی در مناطق تحت حفاظت امسال در مقایسه بامدت مشابه پارسال بیش از ۸۰ درصد کاهش دارد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: همچنان احتمال شعله‌ور شدن آتش در مناطق زیست محیطی تحت حفاظت در خراسان رضوی به علت استمرار وضعیت خشکسالی، گرمای هوا و خشکیدن پوشش گیاهی در سطح طبیعت وجود دارد.

وی ادامه داد: همکاری مردم اعم از روستاییان، عشایر و گردشگران امر بسیار مهم و موثری در جلوگیری از آتش‌سوزی عرصه‌های طبیعی و یا مهار آن است زیرا چنین کمکهایی از ایراد خسارت سنگین در محیط زیست ممانعت می‌کند.  

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: علاوه بر گرمای هوا و وقوع آتش سوزی در چنین شرایطی، خطاهای انسانی و بی توجهی گردشگران در برافروختن آتش در مناطق از عوامل مهم ایجاد آتش سوزی محسوب می‌شود که به استناد بند "ه‌" ماده ۱۳ قانون شکار و صید کسانی که عملکرد آنها موجب ایجاد آتش در مناطق تحت حفاظت و چهارگانه شود به ۹۱ روز تا سه سال حبس محکوم می‌شوند.

شعبانی از شهروندان و گردشگران طبیعت خواست در صورت ورود به طبیعت از رها کردن ته سیگار، افروختن آتش در عرصه‌ها، رهاسازی شیشه شکسته، ظروف فلزی و رفتارهای خطرآفرین مشابه خودداری کنند.

وی ادامه داد: مردم در صورت مشاهده حریق در محیط زیست، مراتب را به فوریت از طریق سامانه تلفنی ۱۵۰۴ مربوط به اداره‌کل منابع طبیعی یا سامانه تلفنی۱۵۴۰ سازمان حفاظت محیط زیست و یا شماره همراه ۰۹۱۵۹۰۵۵۹۷۰ اطلاع رسانی کنند.  

۲۰ درصد مساحت ۱۱۷ هزار و ۷۶۹ کیلومتر مربعی خراسان رضوی زیر پوشش اداره کل حفاظت محیط زیست است و این اداره به ازای هر ۲۵ هزار هکتار یک محیط‌بان دارد. مساحت زیستگاه‌های این استان نیز ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار است.

خراسان رضوی دارای ۴۱ منطقه چهارگانه و شکار ممنوع شامل ۲۸ اثر ملی طبیعی، پارک ملی، پناهگاه حیات وحش، مناطق حفاظت شده و ۱۳ منطقه شکار ممنوع است.

حدود ۸۰ گونه پستاندار، ۲۸۵ گونه پرنده، ۲ گونه دو زیست، ۶۸ گونه خزنده و ۲۴ گونه ماهی در طبیعت خراسان رضوی زیست می‌کنند.

گونه‌های شاخص حیات وحش این استان شامل بز وحشی، قوچ، گوسفند وحشی، آهو، پلنگ، یوزپلنگ، گرگ، کفتار و انواع پرندگان از قبیل پرندگان شکاری، هوبره و کبک است.

منبع: ایرنا
انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.