شنبه ۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۲

کووید۱۹ نفس ذخایر خونی خراسان رضوی را هم به شماره انداخت

اهدای خون

سرپرست انتقال خون خراسان رضوی از کاهش شدید ذخایر خونی استان خبر داد و از مردم خواست در چنین شرایطی بیماران نیازمند به خون را تنها نگذارند.

به گزارش قدس آنلاین، دکتر سید حمیدرضا اسلامی گفت: در حال حاضر ذخایر خونی استان رو به کاهش است و کلیه پایگاه‌های اهدای خون فعال هستند؛ چشم‌های منتظری هستند که فقط با اهدای خون ما، ادامه زندگی برایشان میسر می‌شود.

سرپرست انتقال خون خراسان رضوی افزود: پس از شیوع گسترده ویروس کووید۱۹ در سطح استان به ویژه مشهد و از آنجایی که این اداره کل پشتیبان ۶۲ مرکز بهداشتی و درمانی است، مراجعات اهداکنندگان به شدت کاهش یافته است و با توجه به نیاز مبرم به خون و فرآورده‌های خونی سالم در بیمارستان‌های استان اکنون این مراکز کمبود شدید ذخایر خون دارد و با ادامه این روند در روزهای آتی، پاسخگویی به بیماران نیازمند و مراکز درمانی با چالش جدی مواجه خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: خون سالم نیاز ضروری برای تمام افراد به‌ویژه بیماران محسوب می‌شود و مصدومان حوادث ترافیکی ، مادران باردار و بیماران تالاسمی، هموفیلی و سرطانی نیاز بیشتری به خون و فرآورده‌های خونی سالم دارند.

اسلامی یکی از علل کاهش ذخایر خون با توجه به کاهش اهدا خون را باور غلط انتقال ویروس کرونا از این طریق دانست و متذکر شد: ویروس کووید۱۹ یا همان کرونا با اهدای خون به افراد منتقل نمی‌شود و متاسفانه یک تصور غلط در بین مردم به وجود آمده که ویروس از این طریق قابلیت انتشار دارد.

سرپرست انتقال خون خراسان رضوی خاطرنشان کرد: افراد مومن، خیّر و نوع‌دوست در چنین شرایطی بیماران و نیازمندان به خون و انواع فرآورده‌های خونی را تنها نگذارند بلکه با مراجعه به مراکز انتقال خون باعث برطرف شدن نیاز بیمارستان‌ها و بیماران بویژه افراد مبتلا به تالاسمی، هموفیلی و سرطان شوند.

 
وی پایگاههای فعال اهدای خون در سطح شهر مشهد را به شرح ذیل اعلام کرد:
پایگاه اهدای خون ثامن : پارکینگ شماره ۴ سابق حرم مطهر ابتدای بازارچه شهید آستانه پرست 
پایگاه امام رضا(ع): میدان تقی آباد - ابتدای خیابان دانشگاه  
پایگاه امید: خیابان شیرازی - نبش شیرازی ۳ - مجتمع تجاری اقامتی امید - طبقه منهای ۱  
پایگاه شهید سلیمانی (میلاد): آزاد شهر - چهارراه میلاد - بین استقلال ۲ و ۴  
پایگاه شهید کریمی: قاسم آباد - چهارراه مخابرات - شریعتی ۲۸ 
پایگاه مهر: بلوار ابوطالب- نبش ابوطالب ۳۳   

اسلامی به همراه داشتن کارت ملی و ماسک جهت اهدای خون را الزامی دانست و از اهداکنندگان خواست از آوردن همراه جدا خودداری کنند.

گفتنی است بر اساس این گزارش پایگاه امام رضا(ع) در نوبت صبح و عصر و سایر پایگاه‌ها در نوبت صبح از ۷ و ۴۵ دقیقه الی ۱۳  آماده پذیرش داوطلبان اهدای خون خواهند بود و در نوبت عصر از ۱۴ تا ۱۸ و ۴۵ دقیقه فعال هستند.

انتهای پیام/

منبع: فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.