یکشنبه ۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۵

«در کنار پروانه ها» سریالی با موضوع تحول آدم ها/ قصه ای بر مبنای آیات قرآن

سریال تلویزیونی

مجموعه تلویزیونی «در کنار پروانه ها» به کارگردانی داریوش یاری و تهیه کنندگی بهروز مفید از امشب از شبکه دو سیما پخش می شود.

به گزارش قدس آنلاین، امسال جای خالی سریالی که مستقیم یا غیرمستقیم به فضای محرم ارتباط داشته باشد در تلویزیون کم بود. سریال هایی نظیر شب دهم، وفا، مختارنامه، معصومیت از دست رفته، سفر سبز، پریدخت و ... که هر کدام در دهه ۸۰ و ۹۰ از شبکه های مختلف تلویزیون به پخش رسید. اما امسال تنها سریالی که می توان نام محرمی روی آن گذاشت، «در کنار پروانه ها» است. سریالی به کارگردانی داریوش یاری و تهیه کنندگی بهروز مفید که ساعت ۲۱:۳۰ از  شبکه دو سیما پخش می شود.

مفید: سریالی بر مبنای آیه های قرآن

«بهروز مفید» تهیه کننده سریال «در کنار پروانه ها» درباره قصه این سریال گفت: این سریال ۳۰ قسمتی درباره جوانی است که به دلیل مشکلاتی که پی در پی در زندگی اش پیش می آید امیدش را از دست می دهد اما در ادامه اتفاقاتی برایش می افتد که باعث تحولش می شود و به بلوغ می رسد.

 وی ادامه داد: فضای کلی داستان این سریال محوریت قرآنی دارد و بَعد محور محرمی. سریال با خوابی که گویای یکی از آیه های قرآن است آغاز می شود و تا پایان همان آیه است که راز داستان را باز می کند.

این تهیه کننده همچنین بیان داشت: «در کنار پروانه ها» به طور مستقیم به فضای محرم نمی پردازد و بیشتر جنبه معنوی این ماه را مدنظر دارد.

قصه تحول آدم ها داستانی پر تکرار البته جذاب

یکی از داستان هایی که همیشه برای مخاطبان تلویزیونی جذابیت بالایی دارد، تحول آدم ها است. حال این تحول می تواند در هر انسانی صورت بگیرد و بسته به شخصیت های مختلف نوع های متفاوتی دارد. از تحول یک شبه فردی که اعتقادی به مسائل دینی ندارد به اسلام تا فردی که به حلال و حرام معتقد نیست به اعتقادات سفت و سخت. همه این موارد را بارها در سریال های تلویزیونی دیدیم. نمونه بارزش سریال برادر جان، شب دهم، زمین گرم و ... که حلال و حرام و تاثیرات آن را در زندگی به خوبی تصویر کشیده است.

 سامرند معروفی و ایفای نقش اصلی سریال

شاید سامرند معروفی را با سریال مینو یا بعدتر با سریال بیگانه ای با من است در خاطر داشته باشید. اما او پیش از اینکه بازیگری را تجربه کند، دستیار کارگردان بوده است. معروفی در سریال های دیگری همچون پرده نشین، خانواده دکتر ماهان، جلال الدین و ... نیز به ایفای نقش پرداخته است. اما بازی اش در سریال مینو و بیگانه ای با من است از سایر سریال هایی که تا به حال بازی کرده است چشمگیر تر بوده است. او در سریال مینو نقش یکی از سربازان جاسوس عراقی را در کنار سلمان فرخنده بازی می کرد و در بیگانه ای با من است، ایفاگر شخصیت سعید بود که در طول زمان دار تغییراتی می شد. اما او با توانایی بازیگری که در همین دو کار از خود نشان داده است توانسته در سریال در کنار پروانه ها به خوبی ظاهر شود.

معروفی حالا در سریال در نار پروانه ها نقش رهی را ایفا می کند و به نوعی قهرمان داستان این سریال است. رهی جوانی است که به دلیل مشکلات قلبی درگیر برخی مسائل پیرامونش می شود و گذشته ای دارد که این گذشته تا پایان سریال رهایش نمی کند. او در قصه پدر و خواهری دارد که خسرو شهراز و نگار عابدی نقش های آنها را بازی می کنند.

داریوش یاری و کارگردانی سریال های مناسبتی

از مجموع چهار سریالی که یاری تا به حال برای تلویزیون کارگردانی کرده است، هاتف و پناه آخر مناسبتی محرم و صفر بوده اند برای همین او یکی از گزینه های کارگردانی سریال های محرمی به شمار می رود.

یاری در «در کنار پروانه ها» نیز کارگردانی و هدایت اثر را به عهده دارد، اثری در ادامه کارهای قبلی اش و در فضای محرمی.

مفید و تهیه کنندگی سریالی هایی با موضوعات اخلاق گرایانه

بهروز مفید سالها است که در تلویزیون کار سریال سازی را بر عهده داشته است و اغلب نیز سریال هایش جنجالی به پا کرده است.

از بیگانه ای با من است، هشت و نیم دقیقه، محکومین ۱ و ۲ و ... از سریال هایی است که به تهیه کنندگی مفید پخش می شود.

در این چند ساله سریال های مفید به موضوع های جدیدی پرداخته است. مثل هشت و نیم دقیقه که درباره ارث و میراثی است که اگر فرزند قبل از پدر فوت کند به او تعلق نمی گیرد یا محکومین که به مجازات جایگزین پرداخته است.  

 معرفی شخصیت های سریال

پروانه معصومی نقش گیسو را در این سریال بازی می کند. گیسو مادر ابراهیم است که بر اثر اتفاقاتی به قتل می رسد. نقش عروس او را الناز اسماعیلی و پدر عروسش را محمود جعفری ایفا می کند.

 برزو ارجمند و بازی در نقشی پرچالش

یکی دیگر از خانواده هایی که در این سریال حضور دارند و داستان زندگی آنها به زندگی شخصیت اصلی و قهرمان داستان گره خورده است، خانواده ای بحران زده است که برزو ارجمند مرد خانواده و فرناز زوفا همسرش را بازی می کند. ارجمند قصد دارد تا همسر دومی اختیار کند و همین موضوع چالش هایی را در زندگی زناشویی او بوجود می آورد.

ارجمند در این سالها در سریال های دادستان، وارش، گشت پلیس، سر دلبران، تنهایی لیلا و ... بازی کرده بود.

حضور بازیگر وارش در داستان

دیگر خانواده ای که در قصه این سریال حضور دارند، خانواده ای است که نسرین بابایی مادر آن است. یکی از شاخص ترین نقش های بابایی در سریال وارش و ایفای نقش میانسالی او بود.

لوکیشن هایی در شمال و تهران

شمال و تهران از جمله لوکیشن هایی بود که در این سریال از آنها استفاده شده بود. شاید بخش عظیمی از این سریال در منطقه شمال کشور مقابل دوربین رفته باشد اما بخشی دیگر از آن نیز در تهران تصویربرداری شده است.

پروانه معصومی، برزو ارجمند، سامرند معروفی، محمود جعفری، خسرو شهراز، مهران رجبی و... از بازیگران این مجموعه تلویزیونی هستند.

منبع: فارس

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.