یکشنبه ۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۸

افزایش رنج تولید برنج در پی افزایش قیمت نهاده‌ها

مدیر جهادکشاورزی املش

مدیر جهاد کشاورزی املش گفت: افزایش قیمت کود و سم موجب شد که امسال بر رنج تولید برنج برنج کاران افزوده شود.

به گزارش قدس آنلاین، مهدی صفری از اتمام برداشت برنج در این شهرستان خبر داد و اظهار کرد: برداشت برنج در ۹۵ درصد شالیزارهای این شهرستان به صورت مکانیزه انجام شد.

وی افزود: به کشاورزان توصیه کردیم برای ارتقای درآمدشان و همچنین افزایش تولید برنج سفید شهرستان املش نسبت به پرورش راتون و کشت دیگر محصولات کشاورزی اقدام کنند.

صفری با اشاره به اینکه با ارتقای درآمد کشاورزان شاهد خواهیم بود که تخلفات کمتری در اراضی ارزشمند کشاورزی صورت بگیرد، ادامه داد: هیچ تغییرکابری در شالیزارها نباید اتفاق بیفتد و در صورت مشاهده با متخلفین برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

مدیر جهادکشاورزی املش خاطرنشان کرد: متاسفانه تخلفات تغییرکاربری هم توسط افراد بومی و هم به صورت غیربومی انجام می‌شود و در گذشته افراد محلی همکاری بیشتری با افراد غیربومی برای تغییرکاربری داشتند که خوشبختانه اخیرا چنین مواردی کاهش یافته است.

وی افزود: در این شهرستان به طور میانگین ۱۴ هزار تن شلتوک تولید می‌شود و یکی از باکیفیت ترین برنج‌های استان گیلان محسوب می‌شود.

صفری با اشاره به اینکه در حال حاضر برنج کیلویی ۴۰ هزار تومان به فروش می‌رسد، تصریح کرد: امسال هزینه تولید برنج بسیار زیاد بود و این امر موجب شد که بر رنج تولید برنج برای کشاورزان افزوده شود.

وی گفت: به دلیل گرانی برخی از نهاده‌ها، برخی از کشاروزان نتوانستند برخی از کودها را به اندازه کافی بخرند و به میزان کمتری در شالیزارهایشان استفاده  کردند و امیدواریم با اختصاص تسهیلات کم بهره به کشاورزان، سال آینده سال زراعی بهتری برای برنجکاران شود.

منبع: ایسنا

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.