دوشنبه ۸ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۳

ربیس سازمان جهاد کشاورزی قزوین:

سیل بیش از ۲۳۵ میلیارد تومان به بخش کشاورزی قزوین خسارت وارد کرد

ربیس سازمان جهاد کشاورزی قزوین

ربیس سازمان جهاد کشاورزی قزوین گفت: سیل مرداد ماه بیش از ۲۳۵ میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی در شهرستان های آوج و قزوین وارد کرد.

به گزارش قدس آنلاین، فاطمه خمسه با اعلام این خبر اظهار داشت: در پی بارندگی شدید، تگرگ و در پی آن وقوع سیلاب در  ۱۱ مرداد ماه در بخش‌های مرکزی و آبگرم شهرستان آوج و همچنین در بخش‌های الموت شرقی و غربی شهرستان قزوین، طبق برآوردهای کارشناسی انجام گرفته متاسفانه در مجموع ۲۳۵ میلیارد و ۸۰۵ میلیون تومان خسارات به بخش‌ کشاورزی استان وارد شد.

وی اضافه کرد: از این میزان خسارات وارد شده به بخش کشاورزی، ۱۶۳ میلیارد و ۶۸۹ میلیون تومان مربوط به شهرستان آوج و ۷۲ میلیارد و ۱۱۶ میلیون تومان نیز مربوط به شهرستان قزوین است.

خمسه با بیان اینکه سیلاب مرداد ماه به بخش‌های مختلف مرتبط با حوزه کشاورزی در این دو شهرستان خسارت وارد کرده است، تصریح کرد: در شهرستان آوج، خسارت به پنج هزار هکتار از اراضی رزاعی دیم و ۱۴۰ هکتار اراضی زراعی آبی، ۵۵۵ هکتار از اراضی باغی، تلف شدن ۲۱ راس دام سبک و ۶ راس دام سنگین وارد آمد و باعث تخریب ۵۰ درصدی ۲۰ واحد دامداری روستایی و یک واحد مرغداری گوشتی، آب بردگی ۴۷۵ کلنی زنبور عسل، تلف شدن ۴ تن ماهی سردابی، تخریب ۴ رشته قنات و آب بردگی ۴ دستگاه ماشین آلات و ادوات کشاورزی شد.

وی ادامه داد: خسارت به ۵۰ کیلومتر جاده بین مزارع، ۳۰ کیلومتر کانال و ۴۰ کیلومتر لوله انتقال آب کشاورزی، تخریب ۳۰ سردهنه انهار، خسارت به ۴ باب استخر ذخیره آب کشاورزی، آب بردگی ۱۰ تن گندم و ۱۰۰۰ تن نهاده دامی  از دیگر خسارات وارد شده به بخش کشاورزی این شهرستان بود.

 وی همچنین در خصوص خسارات سیل در شهرستان قزوین نیز گفت: در این شهرستان سیل منجر به خسارت به ۲۳۵ هکتار از اراضی رزاعی آبی، ۱۷۵ هکتار از اراضی باغی، تلف شدن ۵۳۰ راس دام سبک، تلف شدن ۹۱ تن ماهی سردابی و خسارت به تاسیسات ۱۲ باب استخر پرورش ماهی، خسارت به ۲۰ کیلومتر کانال و ۳۲.۷ کیلومتر لوله انتقال آب کشاورزی، تخریب ۶۸ سردهنه و سربندهای انهار شد.

منبع: ایرنا
انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.