دوشنبه ۸ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۸

استاندار خبر داد:

تلاش برای بازگشایی گذرهای مرزی خراسان جنوبی تا پایان تابستان

استاندار خراسان جنوبی

استاندار خراسان جنوبی گفت: همه تلاش ما بر این است که تا پایان تابستان امسال هر سه گذرگاه مرزی غیرفعال استان، بازگشایی شوند.

به گزارش قدس آنلاین، حمید ملانوری  اظهار داشت: در طول ۳۳۱ کیلومتر مرز مشترک استان با کشور افغانستان، چهار معبر مرزی داریم که در حال حاضر فقط گذرگاه ماهیرود، پایانه مسافربری و تجاری دارد و فعال است.

وی با تاکید بر اینکه ماهیرود، فعال‌ترین مرز در شرق کشور است گفت: طی چهار ماه ابتدای امسال ۳۷۱ هزار تن کالا به ارزش ۴۸ میلیون دلار از این مرز صادر شده است.

استاندار خراسان جنوبی افزود: این رقم به نسبت مدت مشابه سال گذشته ۳۶ درصد رشد داشته است.

وی بیان کرد: طی این مدت در قالب ماده ۱۶ نیز ۴۷۷ هزار تن کالا به ارزش ۲۱۴ میلیون دلار از این مرز صادر شد و بازارچه ماهیرود با وجود ناآرامی‌های کشور افغانستان حتی یک روز هم تعطیل نشد.

ملانوری گفت: تلاش همه حوزه‌های امنیتی، انتظامی و دستگاه‌های اجرایی بر این بود که شرایط را به گونه‌ای فراهم کنند تا مبادلات تجاری در این مرز، بی‌وقفه ادامه یابد.

وی افزود: گلورده، یزدان و دوکوهانه چند سال است که به علت عدم موافقت افغانستان غیرفعال شده و ما در تلاشیم که این گذرگاه‌ها هم باز شوند.

استاندار خراسان جنوبی تصریح کرد: فعال شدن بازارچه‌های مرزی به اقتصاد، ارتزاق و اشتغال منطقه کمک می‌کند و ارزش افزوده به همراه دارد.

وی گفت: به جهت اهمیت موضوع، در هر سطحی در داخل کشور و در افغانستان برای بازگشایی این گذرها پیگیری شد.

ملانوری افزود: زیرساخت‌ها در هر سه گذرگاه آماده است و نواقصی که وجود دارد در حال رفع شدن است لذا تلاش داریم هر سه معبر تا پایان تابستان بازگشایی شوند.

افتتاح ۹۰۱ پروژه در هفته دولت

استاندار خراسان جنوبی گفت: در هفته دولت امسال ۹۰۱ پروژه در این استان به بهره‌برداری رسید.  

وی اعتبار هزینه شده برای اجرای پروژه‌های افتتاحی و پروژه‌هایی که عملیات اجرایی آنها در این مدت آغاز شد را بیش از هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: هفته دولت کلنگ اجرای ۲۰۵ پروژه نیز در سراسر استان به زمین زده شد.

ملانوری اظهار داشت: از مجموع پروژه‌هایی که کلنگ‌زنی یا افتتاح شده، ۶۹۰ پروژه در مناطق روستایی و عشایری و ۴۱۶ پروژه نیز در حوزه عشایری بوده است.

وی گفت: در طول سال براساس اعتبارات، برنامه‌ریزی‌ها و پیگیری‌هایی که صورت گرفته، پروژه‌هایی به بهره‌برداری رسیدند و برای آغاز عملیات اجرایی برخی پروژه‌ها نیز برنامه‌ریزی شد.

استاندار خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: مناسبت‌هایی مثل دهه فجر و هفته دولت، فرصت‌هایی هستند که با استفاده از آنها، بخشی از خدمات دولت را به مردم تقدیم کنیم.

وی از نگاه ویژه استان به مناطق روستایی گفت و تصریح کرد: آمار قابل توجه پروژه‌هایی که در هفته دولت یا در دیگر روزها و مناسبت‌ها به بهره‌برداری رسیده،  بیانگر این واقعیت است.

ملانوری گفت: در همین راستا از ابتدای سال جاری، تعداد ۴۵ سایت نسل جدید ۳G و ۴G در استان راه‌اندازی شده و در همین مدت ۶۰ روستا زیر پوشش اینترنت پرسرعت قرار گرفته است.

وی ادامه داد: اقدامات بسیار خوب شرکت گاز هم سبب شده که ۹۶ درصد مناطق روستایی خراسان جنوبی از گاز شهری برخوردار شوند.

استاندار خراسان جنوبی گفت: طی پنج ماه گذشته، ۳۰ شبکه آب روستایی در استان احداث شده که به پایدار شدن آب شرب بهداشتی و سالم در روستاها کمک کرده است.

وی بیان کرد: این اقدامات در حالی رقم خورده که گستردگی استان و پراکندگی جمعیت، هزینه ارائه خدمات را سنگین کرده است.

منبع: ایرنا
انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.