سه‌شنبه ۹ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۵

دادستان مرکز گلستان:

۳ هزار مترمربع زمین در منطقه گردشگری زیارت گرگان آزادسازی شد

ازاد سازی منطقه گردشگری

دادستان مرکز گلستان گفت: ۳ هزار مترمربع زمین کشاورزی در منطقه "کفر خوصه زیارت گرگان به صورت غیرمجاز بناهای ویلایی و مسکونی ساخته شده بود روز سه شنبه با حضور معاون اجرایی احکام دادسرای این شهر تخریب و آزادسازی شد.

به گزارش قدس آنلاین، حجت الاسلام سیدرضا سیدحسینی افزود: برای آزادسازی این اراضی کشاورزی در منطقه زیارت، ۲۰ حکم قلع و قمع اجرا شد.

وی همچنین از ۱۰۰ حکم قطعی قلع و قمع در نوبت اجرا در منطقه زیارت گرگان خبر داد و گفت: این حکم ها تا پایان سال جاری به تدریج عملیاتی می شود.

دادستان مرکز گلستان ادامه داد: ۲۰۰ پرونده مربوطه به ساخت و سازهای غیرقانونی این منطقه هم در دادگاه های استان در حال رسیدگی است که در صورت قطعی شدن حکم دادگاه، اجرا خواهد شد.

پیشتر حیدر آسیابی رییس کل دادگستری گلستان در نشست شورای حفظ حقوق بیت المال استان بر برخورد قاطعانه با تغییرکاربری اراضی و دست اندازی به عرصه های ملی و منابع طبیعی منطقه تاکید کرده بود.

مستند به آمار اداره امور اراضی گلستان پارسال، در روستای زیارت بیش از هزار و ۵۰۰ واحد غیرمجاز ساخته شده که مجوز کمیسیون ماده یک تبصره یک جهاد کشاورزی را ندارند و ساخت آنها مربوط به قبل از دهه ۷۰ شمسی است.

روستای زیارت دارای ۹۰۰ هکتار زمین کشاورزی و مستثنیات است که بیشتر این زمین‌ها از شیب ۱۲ تا ۱۵ درصد برخوردار بوده و باید به باغ تبدیل شوند تا از فرسایش خاک ممانعت شود.

روستای زیارت در ارتفاع هزار متری از سطح دریا از شمال به ناهارخوران و ارتفاعات بندسر و خمام شهر، از شرق به ارتفاعات خال دره، از غرب به ارتفاعات مازوآش، ادیم و کمرسر و از جنوب به آبشار و ارتفاعات پوشیده از جنگل محدود می‌شود.

در راستای ثبت آثار باستانی و تاریخی استان گلستان، بافت قدیمی و زیبای روستای زیارت در فهرست آثار ملی کشور با شماره ۵۰۳ ثبت شده است.

روستای گردشگری زیارت با ۴۷۸ واحد مسکونی روستایی دارای بیش از هزار و ۹۰۰ نفر جمعیت در دهستان استرآباد جنوبی از توابع بخش مرکزی گرگان واقع است و از آبشار زیبا، چشمه آبگرم، رودخانه، امامزاده و همچنین بافت قدیمی و تاریخی برخوردار است.

منبع: ایرنا
انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.