شنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۸

جبران یادگیری دانش‌آموزان دوره ابتدایی همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید

مدرسه

معاون وزارت آموزش و پرورش گفت: یادگیری مهارت‌های پایه سنگ بنای یادگیری‌های بعدی است؛ برنامه ما برای ابتدای سال تحصیلی این است که با همکاری معلمان «طرح تثبیت و جبران یادگیری مهارت‌های پایه دانش‌آموزان دوره ابتدایی» را با جدیت دنبال کنیم.

به گزارش قدس آنلاین، رضوان حکیم‌زاده با حضور در «برنامه سلام تهران» اظهار کرد: «طرح تثبیت و جبران یادگیری مهارت‌های پایه دانش آموزان دوره ابتدایی»، در تابستان امسال و ابتدای سال تحصیلی جدید با جدیت دنبال خواهد شد.

وی در خصوص برنامه‌های جدید معاونت آموزش ابتدایی برای دانش‌آموزان این دوره تحصیلی اظهار کرد: با توجه به شرایط آموزش غیرحضوری دانش‌آموزان در سال گذشته، یکی از استراتژی‌های معاونت آموزش ابتدایی، شناسایی ضعف‌های احتمالی در یادگیری مهارت‌های پایه است.

حکیم‌زاده افزود: در تابستان، بخشنامه‌ای تحت عنوان «طرح جبران وتثبیت یادگیری» به تمام مدارس کشور، ارسال شده است که بر اساس آن دانش‌آموزانی که در کارنامه آن‌ها برای درس‌های «فارسی» و «ریاضی» دوره اول ابتدایی و در درس‌های «فارسی»، «علوم» و «ریاضی» دوره دوم ابتدایی قابل قبول و نیازمند تلاش منظور شده است مشمول این برنامه جبرانی می‌شوند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان این که از اهداف اجرای این طرح می‌توان به «تعمیق یادگیری و تقویت بنیه علمی دانش‌آموزان»، «حمایت از دانش‌آموزان لازم‌التوجه وکاهش افت تحصیلی»، «تکرار پایه و ترک تحصیل»، به‌ویژه در پایه‌های اول و دوم ابتدایی اشاره کرد، گفت: از آنجا که یادگیری مهارت‌های پایه سنگ بنای یادگیری‌های بعدی است برنامه ما برای ابتدای سال تحصیلی این است که با همکاری معلمان «طرح تثبیت و جبران یادگیری مهارت‌های پایه دانش‌آموزان دوره ابتدایی» را با جدیت دنبال کنیم.

حکیم‌زاده تأکید کرد: همه دانش‌آموزان صرف نظر از نوع استعداد باید مهارت‌های سواد پایه را فرا بگیرند؛ این که دانش‌آموزان استعدادهای متفاوتی دارند و هرکدام از آنها می‌توانند در زمینه خاصی توانایی ویژه‌ای داشته باشند، صحیح است اما موضوع مهم این است که همه دانش‌آموزان در دوره آموزش عمومی، مهارت‌های سواد پایه را صرف نظر از نوع استعداد فرا بگیرند به‌ویژه تأکید ما بر مهارت‌های خواندن و نوشتن است و همچنین صحبت کردن و گوش کردن که «مهارت‌های زبانی» هستند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: پژوهش‌های بسیاری در داخل کشور و در سطح بین المللی انجام شده که نشان می‌دهد، اگر دانش‌آموزان مهارت‌های پایه سواد را به خوبی یاد نگیرند، امکان یادگیری خوب ریاضیات را هم نخواهند داشت وحتی در علوم و دیگر دروس هم اوضاع به همین شکل است.

حکیم‌زاده تصریح کرد: باید صرف نظر از این که دانش‌آموز در چه زمینه‌ای استعداد برتر دارد، در دوره اول ابتدایی به صورت متوازن و در تمام زمینه‌ها کودکان را تقویت کنیم.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.