یکشنبه ۱۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۴

حجت الاسلام والمسلمین راشد یزدی بیان کرد:

خطبه‌های سیدالشهدا(ع) بهترین سند برای شناخت فلسفه نهضت عاشورا

راشد یزدی

سخنران حرم مطهر رضوی گفت: خطبه‌های سیدالشهدا(ع) در طول سفر از مدینه تا کربلا بهترین و معتبرترین سند برای شناخت فلسفه نهضت عاشورا است.

به گزارش قدس آنلاین، حجت الاسلام والمسلمین کاظم راشد یزدی در ویژه برنامه تبلیغی-مذهبی حرم مطهر رضوی که در صحن پیامبر اعظم(ص) این بارگاه نورانی برگزار شد، گفت: یکی از بهترین راه‌های شناخت انسان‌ها توجه به کلام و گفته‌های آنها است.

وی تصریح کرد: زبان واسطه بین ظاهر و باطن انسان است و محتویات قلب و درون انسان از طریق زبان به دیگران منتقل می‌شود. ما با شنیدن سخنان و گفتار دیگران می‌توانیم به شخصیت واقعی آنها پی ببریم.

سخنران حرم مطهر رضوی افزود: در باب تاریخ عاشورا و علت و علل به وقع پیوستن این قیام سخنان بسیاری گفته شده است و تاریخ نویسان نیز تمامی اتفاقات این نهضت خونین را ثبت کرده‌اند ولی بررسی خطبه‌ها و سخنان سیدالشهدا(ع) در جریان این نهضت بهترین راه برای شناخت فلسفه این قیام است.

وی ابراز کرد: یکی از خطبه‌های سیدالشهدا(ع) در زمان رویارویی ایشان با سپاه حر بن یزید ریاحی بود. سخنان سیدالشهدا(ع) در این خطبه موجب بیداری حر و پیوستن او به سپاه عاشوراییان شد.

حجت الاسلام راشد یزدی اظهار کرد: در این خطبه حضرت اباعبدالله الحسین(ع) با بلاغت تمام در ابتدا به معرفی خود به عنوان سبط رسول الله(ص)، فرزند امیرالمومنین(ع) و حضرت صدیقه طاهره(س) پرداختند.

وی ادامه داد: این سخنان امام حسین(ع) در حر بن یزید ریاحی که دارای طینتی پاک بود اثر گذاشت و موجب شد که او نیز به سپاه سیدالشهدا(ع) بپیوندد و در راه آن حضرت به شهادت برسد.

سخنران حرم مطهر رضوی خاطرنشان کرد: مطالعه و بررسی خطبه‌های امام حسین(ع) همانگونه که موجب بیداری حر شد، می‌تواند موجب روشنایی جان و دل همه انسان‌های پاک سرشت شود و از طریق همین خطبه‌ها است که می‌توانیم به اهداف سیدالشهدا(ع) از قیام خونین عاشورا پی ببریم.

منبع: آستان نیوز

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.